reklama

Poprvé do školy? A studentský pokoj?

Konec léta představuje pro mnohé nepříjemné loučení s obdobím dovolených, pro školou povinné začíná nový školní rok a pro rodiče to v mnohých případech znamená nemalé investice do vybavení, které bude dítě potřebovat, ať už v rámci samotných učebních pomůcek a nebo jako zařízení dětského (studentského) pokoje. A jde li dítě do školy poprvé, pak to znamená ještě mnohé další starosti navrch.

Rodiče mají na nákupy vybavení necelý týden. Není to mnoho, ale není to ani málo. Stačí navštívit konkrétního prodejce a vědět, co je nutné koupit. Obchodníci přirozeně v plánování prodejních strategií počítají se zvýšeným kupním zájmem rodičů snažících se tzv. na poslední chvíli pořídit vše potřebné. A ta skutečnost, že se jedné o nákup na onu poslední chvíli, je dojem vytvářený nejčastěji tlakem reklamy, jejímž cílem je přirozeně přilákat co nejvíce nakupujících a vyvolat v nich pocit, že nenakoupí li vše, co se zde nabízí, pak vlastně ani nemají své dítě rádi.

Co dělá z dětského pokoje pokoj studentský?

Při plánování přeměny dětského pokoje do podoby pokoje studentského, není nutné propadat hysterii z nutnosti přestavět kompletně celý interiér. Dítě se úderem prvního, letos tedy čtvrtého září nepromění jako mávnutím kouzelného proutku a neztratí zájem o věci, které mu ještě v létě připadaly podstatné. Hračky asi zůstanou na svém místě, stejně jako i většina vybavení pokoje dosavadním nábytkem. Přesto se bude stávající dětský pokoj od toho budoucího pokoje studentského lišit ve třech základních detailech. Prvním bude psací stůl, druhým rozšířená knihovna a třetím pak úložný prostor pro sešity, školní potřeby atd.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Poprvé do školy? A studentský pokoj?
Poprvé do školy? A studentský pokoj? (Zdroj: )
Poprvé do školy? A studentský pokoj?
Poprvé do školy? A studentský pokoj? (Zdroj: )
Poprvé do školy? A studentský pokoj?
Poprvé do školy? A studentský pokoj? (Zdroj: )
Stůl a židle
Psací stůl by měl být jistě polohovatelný, tedy s nastavitelnou výškou pracovní desky, čímž je možné zajistit jeho bezproblémové používání i v průběhu mnoha dalších let studia. Dítě poroste a stůl s ním. I proto by bylo vhodné, aby psací stůl nenesl žádné vyloženě „dětské“ atributy ve svém pojetí a zpracování. Pracovní deska s Mickeymousem tedy jistě nebude vhodná, i když se v regálech obchodů tváří tak mile a hezky. Stejně tak tomu bude i s židlí, které by měla být věnována zvýšená pozornost, neboť dítě – student bude nyní mnohem více času trávit sezením u stolu. Polohovací židle, tedy židle s nastavitelnou výškou a polohou opěráku a sedáku je dnes již poměrně běžná záležitost.

Vzhledem k tomu, že dítě předškolního věku používá a hraje si s obrázkovými knížkami, leporely atp., tak je jistě v dětském pokoji již nějaké knihovna, kterou bude nutno pouze rozšířit přikoupením obyčejného dalšího regálu či police na těch pár nových knižních přírůstků, které si dítě přinese ze školy. Jako dostatečné úložné prostory na sešity, pastelky, pravítka, tužky atd. mohou posloužit šuplíky v kontejneru psacího stolu. A v průměru patnáct let vzdělávání, tedy asi 20 % celkové délky života, může začít.

Jaroslav Zákolanský

foto firem Nabytek Brückl, ForLiving a archiv autora

Publikováno: 29. 8. 2006, Autor: