reklama

Pokoj pro studenta

Studentský či žákovský pokoj je obytnou místností, obvykle také s lůžkovou částí a zároveň slouží jako pracovna – studovna. Jinými slovy, v takovém pokoji se bydlí, spí i studuje či jinak pracuje. Všechny tyto činnosti by pak měly být při návrhu a vybavení místnosti zohledněny a harmonicky sladěny.

i (Zdroj: archiv redakce)
Pokoj pro studenta

Pracovní či studijní prostředí by mělo podporovat koncentraci a mělo by být klidové. Základním ergonomickým parametrům pracovního místa se věnujeme ZDE. Důležité jsou ale také další vlastnosti vč.povahy bezprostředního okolí pracovního místa. Vhodné nejsou silné expresivní barvy (např. rudá, červené, ostře pastelově žlutá, žlutá v kombinaci s černou, brčálově zelená) a to nejen samotného nábytku, ale také stěn a textilií. Soustředěnost podporují barvy klidové a mezi prověřenou klasiku pak patří např. takřka všechny odstíny hnědé. Ty jsou příjemná pro oči, působí přirozeně – podobně jako dřevo- a současně je možné takovou barvu velmi snadno kombinovat s ostatními barvami.

Určitě není dobré situovat pracovní stůl čelem k oknu, odkud můžou přicházet různé rušivé podměty.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Pokoj pro studenta
Pokoj pro studenta (Zdroj: )
Pokoj pro studenta
Pokoj pro studenta (Zdroj: )
Pokoj pro studenta
Pokoj pro studenta (Zdroj: )
Pokoj pro studenta
Pokoj pro studenta (Zdroj: )
Pokoj pro studenta
Pokoj pro studenta (Zdroj: )
Pokoj pro studenta
Pokoj pro studenta (Zdroj: )

Pokoj jako ložnice

Podobným způsobem je dobré zohledňovat vybavení studentského pokoje jako místnosti, kde se nejen pracuje, ale také spí. Lůžková část by měla být stejným způsobem klidová a není od věci, pokud je oddělená od zbývající části místnosti nějakým kusem nábytku, např. knihovnou nebo policovým systémem.

Řešení pracovního místa

Pracovní místo je možné řešit jako samostatně stojící psací stůl, nebo jako kompaktní systém, případně jako součást policového systému či pokojové stěny tak, jak to ilustrují přiložené fotografie. Rozhodně není dobré zaměňovat „počítačový“ stůl za stůl psací. Volná pracovní plocha by měla být alespoň 60 cm hluboká a podobně i široká, lépe ale širší. Klávesnice by neměla překážet a je dobré ji umístit na výsuvnou podložku pod deskou psacího stolu. Ideální je volit stůl s tzv.datovou nohou, čili s nohou, která je dutá a slouží jako vedení pro kabely monitoru, klávesnice či jiného příslušenství.

Pokud je to možné, doporučuje se pak umístit pracovní stůl bokem k oknu. Přirozené denní světlo by u leváků potom mělo dopadat z pravé strany a u praváků z leva. V opačném případě si bude uživatel při psaní stínit vlastní rukou.

Monitor počítače je dobré mít bokem nebo zády ke zdroji denního světla tak, aby  se jeho obrazovka neleskla.

Red.
Foto firem Akcent nábytek, Alax

Publikováno: 20. 8. 2008, Autor: