Také plánujete, že během prázdnin dětem vylepšíte jejich království, abyste jim zpříjemnili návrat k běžným povinnostem? Ergonomická židle, kvalitní matrace a pěkné barvy s oblíbenými hrdiny jsou bezesporu důležitými atributy. Neměli byste však zapomínat ani na to, aby právě doma, kde děti tráví nejvíce času, nebylo ohroženo jejich zdraví. Přinášíme vám několik tipů, díky nimž zajistíte svým potomkům větší bezpečí.
Vyhněte se nábytku vonícímu „novotou“
Bohužel právě levný nekvalitní nábytek s vysokým obsahem formaldehydů může zejména u malých dětí způsobovat alergie nebo problémy s dýcháním. Vybírejte proto raději nábytek od kvalitních výrobců, který byl přísně testován a jehož obsah formaldehydu se blíží hodnotám rostlého dřeva.
Obloukem se přitom vyhýbejte nábytku, který je cítit „novotou“, tedy pachem barev, lepidla a dalších chemikálií – jde o první známku toho, že je s nábytkem něco v nepořádku. Zaměřte se proto na nábytek s certifikátem, v němž se uvádí, že výrobek je netoxický a zdravotně nezávadný.
Zrádné úchytky
Máte pravdu, vyčnívající úchytky na nábytku jsou jen nepatrný detail. Ale přesto se tento „detail“ může snadno stát příčinou ošklivého poranění. Můžete tomu předejít, když vybere dvířka a šuplíky bez úchytek (ovládání stiskem – systém push to open) nebo je vybavíte bezpečnými úchytkami. Ty jsou potaženy měkkou pryží, která je zdravotně nezávadná a minimalizuje nebezpečí úrazu, pokud dítě na úchytku spadne nebo do ní narazí. Přitom získáte zajímavý dekorační prvek, protože jsou k dostání v různých designech, například hlemýžď, hvězdička či fotbalový míč.
Skleněné dveře nemusí způsobit pohromu
Na první pohled by se mohlo zdát, že sklo je křehký materiál, který rozhodně nepatří do dětského pokoje. To už dnes ale neplatí. Správně zvolené sklo je pevným a bezpečným materiálem, který vykouzlí z pokojíčku vašeho dítěte jedinečné místo. Zaměřte se na tvrzené sklo, které vzniká kalením. To je až pětkrát odolnější vůči bočním nárazům než obyčejné sklo, takže ho s klidem můžete použít i do dětských pokojů.
Tím pádem se nemusíte bát vylepšit pokoj své ratolesti třeba celoskleněnými dveřmi s hravými dětskými motivy. K tomu poslouží Grafosklo, které vzniká laminací tvrzeného skla libovolným dekorem. Pokud však upřednostňujete střídmější variantu a chcete mít přehled o tom, co vaše dítě v pokoji provádí, můžete zvolit sklo s úpravou pískování. Pískování může být celoplošné nebo lze touto technikou vytvořit na skle zvolený motiv.
Kromě celoskleněných dveří může být sklo v dětském pokoji použito i jiným způsobem, například jako skleněná tabule na psací stůl nebo skleněný obklad na stěnu místo tapety.
Nezapomeňte na okna
Zvláště pokud bydlíte ve vyšších patrech, tak byste měli zabezpečit hlavně okna. Stačí chvilka nepozornosti a dítěti hrozí, že přepadne přes parapet. Naštěstí existují různé typy bezpečnostního kování, např. TiltFirst, kdy se okno otevře pouze do polohy vyklopeno. Až s pohybem kličky směrem nahoru se okno otevře dokořán.
Navíc můžete kličku uzamknout klíčem. Se zablokovanou kličkou pak lze stále pohybovat tak, že okno jen zavřete nebo vyklopíte. Děti si tak mohou ve svém pokoji bez problémů samy větrat, aniž byste se museli bát, že by z nich nešťastnou náhodou vypadly.
Dejte nábytku nový outfit
Určitě chcete, aby dětský pokoj vypadal útulně. K tomu přispějí originální dekorativní motivy, které lze jednoduše přenést na povrch nábytkových dvířek pomocí technologie Overface. Ta umožňuje potisknout dvířka a jiné nábytkové plochy téměř jakýmikoliv obrázky. Nábytek v pokojíčku vašich nejmenších tak mohou oživit například výjevy z jejich oblíbených pohádek či příběhů apod.
Od dekorativních samolepek se to liší především tím, že je tato grafika odolná vůči oděru. Nemusíte tedy mít obavy, že by vaše děti mohly při divočejších hrách povrch odřít, sloupnout či jinak poškodit.
Publikováno: 7. 4. 2020, Autor: autor: Ivana Kukalová