I pracovní prostory by měly být vybaveny s ohledem na lidi, kteří v nich tráví nejvíce času. Zároveň ale musí reprezentovat firmu a vzbuzovat v návštěvnících žádoucí dojem. Toho lze docílit vhodným výběrem barev.
Barvy působí na psychiku každého člověka jinak, a proto je důležité vybrat barvu, která podpoří stimulující pracovní prostředí a příjemnou atmosféru manažerům i návštěvníkům. Během zařizování kanceláře by měl být rozhodně přítomný ten, který v ní bude trávit nejvíce času. Musí odpovídat jeho přirozenému naturelu, aby pomáhala ve výborných pracovních výkonech.
Barevná věda
Stejně jako lidé, i jednotlivá odvětví potřebují působit způsobem odpovídajícím jejich zaměření. Například odstíny modré jsou obvyklé v bankovnictví, protože modrá vyvolává pocit důvěry a serióznosti. Kanceláře laděné do tmavých barev vzbuzují dojem konzervativního podniku, naopak světlé kanceláře naopak jsou decentní. „Tam kde je třeba nabudit tvůrčí atmosféru, jsou vhodné teplé barvy jako žlutá nebo oranžová,“ říká odborník na malování Stanislav Kralovanský z firmy Malíři natěrači cz. Proto se na příklad v počítačových či reklamních agenturách můžeme setkat s nejmodernějším nábytkem a různými designérskými výstřelky ale i odpočívárnami a hernami, které umožňují aktivně odpočívat a stimulují kreativitu zaměstnanců.
Vybrat vhodnou barvu do kanceláře není jednoduché. Musí splňovat všechny výše zmíněné aspekty a navíc je třeba respektovat přirozené působení barev. Mohlo by se zdát, že bílou barvou nemůžeme nic zkazit, protože navozuje pocit čistoty. Jenže na někoho působí až sterilně a příliš stroze. Naopak fialová, která se může zdát extravagantní, evokuje moudrost a inspiraci. Předtím, než se začne malovat, je dobré vyzkoušet vizualizaci.
Co teď frčí? Sklo, hliník, grafiky nebo fototapety
Napovědět klientovi styl a způsob uvažování firmy můžeme i materiálovým vybavením. Je velký rozdíl, jestli je v kanceláři použitý nábytek tmavý a masivní, nebo světlý a lehký. Často používaným doplňkovým materiálem je sklo. V některých firmách se upouští od tzv. space office tím, že prostor předělí skleněnými stěnami, které umožňují průchod denního světla i dovnitř velkých prostorů, což ve výsledku velmi příznivě působí na psychiku lidí, kteří neměli to štěstí, aby získali pracovní prostor u oken.
„Když mluvíme o barvách v kanceláři, neměli bychom zapomenout na přirozenou zeleň. Populární jsou také nástěnné grafiky, které podtrhnou hodnoty a image firmy, “ doplňuje Tomáš Andrejsek, ze společnosti BENE Praha.
Stále častěji se v manažerských kancelářích objevují také fototapety. Vybrat si můžete buď z široké nabídky již vytvořených motivů, či si můžete navrhnout svoji vlastní. „Manažeři sahají po fototapetách stále častěji. Fototapetou totiž skvěle vyjádří, co se jim líbí, čím se baví. Tím tak skvěle navozují pracovní atmosféru,“ vysvětluje Kralovanský.
Méně je více
Kancelář musí působit co nejlépe hlavně na manažera, který v ní pracuje. Během zařizování se však nesmí nechat unést. „Při kombinaci nábytku nesmí nevhodná kombinace nábytku a barev působit rušivě. V manažerské kanceláři také platí, že méně je více,“ uzavírá Stanislav Kralovanský.
Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: BENE Praha, MALÍŘI NATĚRAČI CZ, designskilz.com,decosee.com, designtaxi.com, design-brothers.com, javachiro.com, fellert.com, smokingdesigners.com, Pinterest
Publikováno: 2. 11. 2015, Autor: