Vymalovat byt zvládne každý, tak proč vypadá stěna vymalovaná profesionálem jinak než od amatéra? Protože člověk znalý věci ví, že důležitější než odstín je správný a dokonale připravený podklad. Prozradíme vám, jak na to a přidáme něco z barevné typologie.
Dobře naštukovaná stěna je základ
Stěny se před malováním musí nejprve očistit od starých nátěrů či tapet a zbavit nerovností. K tomu poslouží štuk, s jehož pomocí vrátíte stěnám svého domova čisté linie.
„Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory ve stěně. Nový povrch vypadá dokonale čistě a snadněji se maluje, a to již 24 hodin po úpravě,“ říká Monika Linghartová, specialistka na barvy a laky z Hornbachu.
Využijte psychologii barev
Barvy ovlivňují psychiku víc, než si připouštíme. Některé vzbuzují vášeň a touhu či podporují chuť k jídlu, jiné probouzí agresi, další dokážou uklidnit anebo motivují k ještě lepším pracovním výkonům. Jak s nimi zacházet v interiéru, abychom docílili dokonalé harmonie?
Jak vymalovat ložnici?
Ložnice je místem relaxace a odpočinku, navíc v ní trávíme zhruba jednu třetinu života. V ložnici se musíte cítit dobře a zároveň by měla působit relaxačním dojmem. Výběr barvy či tapety je proto v tomto ohledu opravdu klíčový.
Vyvarujte se příliš sytých barev a pozor si dejte i na červenou. Jde sice o barvu vášně, na některé jedince ale může působit agresivně a rušivě. Které odstíny jsou těmi správnými?
- Zelená – uklidňující barva, která blahodárně působí na naši mysl i zrakovou soustavu a pomáhá relaxovat, údajně také podporuje plodnost
- Modrá – barva klidu, která snižuje krevní tlak, zpomaluje dýchání a srdeční tep
- Písková – barva symbolizující návrat k přírodě a uklidňující zahlcenou mysl
- Vínová – odstín působící velmi důstojně, hrdě a vznešeně, jedná se o barvu klidu a příměří
- Broskvová – jemně stimuluje, rozpouští emocionální blokády a udržuje proud životní energie
- Růžová – něžná barva podporující volnou mysl a energii, symbolizuje lásku a náklonnost
Jak vymalovat obývací pokoj?
Místo, kde doma trávíme nejvíc času – odpočíváme a bavíme se tu, trávíme čas s rodinou, přijímáme návštěvy. Proto bychom tam měli volit světlé barvy, které působí elegantním a vzdušným dojmem. Zároveň prostor opticky zvětšují a prosvětlují. Vyvarujte se naopak ostrých barev, které působí rušivě, v žádném případě se nedoporučují odstíny červené.
- Bílá – symbol čistoty, nevinnosti, elegance, ale také absolutní svobody a nových začátků
- Světle zelená – barva, která uklidňuje oči a blahodárně působí na naši mysl
- Levandulová – stimulující, mysteriózní barva, perfektně se vyjímá v kombinaci s hnědou
- Kakaově hnědá – střízlivá, mlčenlivá, solidní a vážná barva, která v sobě ukrývá nádech elegance
Jak vymalovat kuchyni?
V kuchyních a jídelnách by se měly používat barvy teplého spektra, které podporují chuť k jídlu, například červená, žlutá, nebo hnědá. Naopak se vyhněte světle modré a zelené, které působí příliš studeným a izolovaným dojmem.
- Žlutá – teplá a jasná žluť působí povzbudivě, symbolizuje sluneční sílu a energii, zároveň jde o slavnostní barvu, která vyvolává pocit radosti
- Červená – podporuje chuť k jídlu, stimuluje naše smysly, působí povzbudivě a afrodisiakálně
- Hnědá – evokuje pocit síly a spolehlivosti, může navodit také pocity tepla, pohody a bezpečí
Jak vymalovat dětský pokoj
Spousta lidí si myslí, že dětský pokoj vyvedený v bílé barvě je příliš nudný a působí sterilním dojmem. Proto s barvami často experimentují, což ale není úplně ideální.
Zapomeňte na výraznou světlou červenou, která působí zbytečně agresivním dojmem, oranžovou nebo žlutou. Podle některých experimentů mají malé děti ve žlutých místnostech častější sklony k pláči.
- Modrá – uklidňující barva snižující krevní tlak a zpomalující dýchání a srdeční tep
- Růžová – symbolizuje něžnou aktivitu, volnou mysl a energii, lásku a náklonnost
- Zelená – další uklidňující barva, která blahodárně působí na naši mysl i zrakovou soustavu, pomáhá nám relaxovat a usínat
Publikováno: 6. 3. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce