Čas běží a první mrazíky se nezadržitelně blíží, už teď se teploty blíží v noci a nad ránem nebezpečně blízko nule. I balkon si na podzim zaslouží zvýšenou péči. Chcete-li si jej rozkvetlými rostlinami oživit i příští rok, neměli byste péči o ně zanedbat. Jinak budete muset přejít k drastičtějšímu řešení a na jaře pak nakoupit všechny znovu.
Před prvními známkami zimy raději schovejte choulostivější rostliny hned, nečekejte, až vám skutečně projdou mrazem a potom postupně uhynou. Se zazimováním fuchsií, pelargónií nebo oleandrů proto zbytečně neotálejte.
Na zimu je pro ně nejvhodnější suché, klidně i tmavší místo, kde nebude rozdíl oproti venkovním teplotám tak markantní. Navíc čím tmavší místo bude, tím méně vody budou rostliny spotřebovávat.
Balkony – velká inspirativní fotogalerie
Balkon na podzim – přesuňte jej na chodbu nebo do garáže!
Rozhodně rostliny nenechávejte v bytě při pokojových teplotách, spíše najděte místo na chodbě, kde se často nebo nejlépe vůbec netopí. Výborná pro uskladnění choulostivých rostlin je i garáž, kde se teploty stále drží kolem pěti až deseti stupňů a přitom nikdy neklesnou pod nulu.
Odolné rostliny, které zůstávají přes zimu venku, na první mrazíky taky připravte. Přestože jsou rostliny schopny přestát i teploty hluboko pod mrazem, menší truhlík může způsobit, že jim promrzne půda i s kořeny.
Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!
Obalte květináče do zimního oděvu
Nebojte se obalit květináče už teď. Po prvních mrazech už bude pozdě. Na balení je vynikající bublinková folie, ale mnohdy postačí i staré tričko, které navíc obalíte alobalem. Ten teplo udrží mnohem déle, proto je na balení mrazuvzdorných rostlin ideální. Vhodné je i obyčejné chvojí.
Nestavte květináče přímo na zem. Betonová podlaha balkonu nebo studené kachličky rostlinám příliš neprospívají. Raději je podložte dřevěnými deskami, které zimu ke květináči nenechají dojít.
I balkon na podzim může hrát barvami
Pokud je vám líto, že zatímco v létě z vašeho balkonu doslova přepadaly muškáty se svými trsy květů, na podzim naopak působí chladnějším a hlavně nudnějším dojmem, zkuste jen obměnit osazenstvo truhlíků.
Zakrslé koniferky či vřesy dodají balkonu zvláštní kouzlo i v chladných měsících a vy se nemusíte vzdávat své malé zahrádky vedle bytu. Dávejte však pozor na zálivku a dopřejte rostlinám dostatek vody. Nehrozí jim totiž zamrznutí, ale spíše zaschnutí.
Také balkon na podzim potřebuje dostatečně zalévat
V zimě je potom zalévejte hlavně přes poledne, kdy díky sluníčku povolí ty největší mrazy. Nezapomeňte na studenou vodu. Vyšší teplota by totiž mohla rostliny zmást a způsobit jim dokonce šok.
Nezapomínejte ani na rostliny, které máte v bytě. Zálivka, na kterou byly zvyklé přes parné letní dny, jim v zimě rozhodně nebude prospívat, proto ji omezte. Mnohdy stačí zalévat jednou týdně, u nenáročných rostlin postačí dodání vody až jednou za deset dní.
Další inspirace pro vaše bydlení ve článku Posviťte si na zahradu za šera!
Martina Tlachová
Foto: sparklecards.com, ekodilna.cz, ewainthegarden.blogspot.com, balkonovekvetiny.cz, freedomblogging.com, aboutgraden.com
Publikováno: 8. 10. 2009, Autor: