Nábytek z palet nebo bedýnek na ovoce má své neopakovatelné kouzlo. Je neskutečně variabilní, jednoduchý a zvládne ho vyrobit každý průměrný kutil(ka). Postele, pohovky, stolky do bytu či na zahradu – s našimi návody a inspiracemi si zařídíte, co budete chtít.
Při výrobě paletového nábytku můžete jít jednodušší a pracnější cestou a použít již použité palety, které zbavíte nečistot a obrousíte. Jen pozor, odkud palety pocházejí a zda nesloužily k přepravě nebezpečných chemikálií či průmyslových výrobků, které mohly palety kontaminovat nebezpečnými látkami, jež z nich jen těžko odstraníte. Jednodušší cestou je nakoupit palety přímo určené na výrobu nábytku, které jsou již obroušené. Nabízí je hobby markety nebo všeobsažný internet, jen vás vyjdou o pár set korun dráž. To samé platí i pro dřevěné bedýnky.
Vyrobit z nich lze ale prakticky cokoliv za velmi příznivou cenu – komody a úložné regály, praktický televizní stolek nebo psací stůl. Mezi náročnější, ale o to povedenější kusy, patří například postel s nebesy nebo pohovka z palet. Nábytek se také hodí na zahradu jako venkovní posezení.
Největší přidanou hodnotou je ale to, že si nábytek vyrobíte sami podle vlastních představ. Uvidíte, že k takovému nábytku získáte jiný vztah než tomu z Ikea.
Křeslo z palet
Připravte si tři palety. Položte dvě palety na sebe a přišroubujte je. Třetí paletu použijte na opěradlo. Postavte paletu na delší stranu a na několika místech ji pořádně přišroubujte. Opěradlo musí být stabilní a vydržet zátěž. Výrobu sezení můžete podle fantazie upravovat – prodloužit nebo zvýšit. Výhodou palet je, že si můžete nábytek na zkoušku poskládat, a až si bude jisti finální podobou, tak ho sešroubovat.
Pohovka z palet
Postupujte jako při výrobě křesla, pouze na sebe napojujete další a další „křesla“ podle toho, jak chcete mít pohovku velkou.
Nezapomeňte na pohodlné polstrování, které seženete buď hotové, nebo si je můžete ušít sami a vyplnit drceným nebo metrovým molitanem.
Stolek s kolečky nebo bez
Vezměte si paletu a na spodní stranu do rohů přišroubujte čtyři stabilní kolečka. Paletu s již připevněnými kolečky pak přiložte na druhou paletu a dobře je k sobě přišroubujte. Pokud nechcete, aby stůl byl pojízdný, můžete místo koleček použít další paletu jako boční stěny a zároveň nohy stolu nebo dát dvě palety na sebe.
Zahradní pohovka
Na sedací díl je použita paleta, jako boční opěradla se použijí dvě menší dřevěné desky a nohy pohovky jsou z hranolů. Celou konstrukci ze spodu a zezadu stabilizují dřevěná prkna. Jednotlivé části se k sobě šroubují.
Na pohovku si pořiďte kvalitní polstrování pro paletové sezení, které se prodává v kombinaci sedáku a zádové opěrky. Anebo si ušijte vlastní povlaky z voděodolné polyesterové textilie, která se vyplní drceným molitanem.
Odkládací stolek s úložným prostorem
Stabilní, robustní a vždy v originální formě – takový může být odkládací stolek s úložným prostorem. Pomůže s uschováním věcí a přišroubovaná kolečka usnadní manipulaci stolku. O rozměrech a barvě rozhodujete sami.
Dvě dřevěné bedny přišroubujte k sobě spodní stranou, vznikne vám tak dostatečná odkládací plocha a pod ní úložný prostor.
Nezapomeňte na povrchovou úpravu
Každý kus byste měli ošetřit, aby se lépe udržoval a odolával venkovnímu či interiérovému klimatu. Pro přírodní vzhled použijte buď oleje na dřevo a tuto aplikaci budete pravidelně jednou či 2x za sezonu opakovat. Trvanlivější a na údržbu praktičtější jsou bezbarvé laky. Přirozeného vzhledu docílíte matnými laky.
Pochopitelně si ale můžete natřít nábytek jakýmkoliv barevným odstínem. V tomto případě nezapomeňte na základovou barvu. Další vrstvou by mělo být několik vrstev barvy na dřevo v požadovaném odstínu. Finální úpravu provedete bezbarvým lakem pro zabránění poškození a poškrábání.
Publikováno: 26. 2. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce