Plíseň je častý problém v bytech i domech a je jedno, zda se jedná o novostavby nebo staré domy. Jejich obyvatelé jsou vystaveni při vdechování spor zdravotním problémům. Lze s plísněmi účinně bojovat?
Plíseň je houba, která má ráda vlhko. Vytváří se na špatně větraných místech a vyhovuje jí teplota mezi 18–28 °C, k růstu nepotřebuje ani kyslík, ani světlo. Nebezpečné jsou její spory, které se šíří vzduchem a rozšiřují se tak do dalších prostor a pronikají do našich těl. V optimálních podmínkách vypustí jedna spora během pěti dnů další miliardu svých „dětiček“.
Plísně se nejčastěji vyskytují v koupelnách – zvláště ve sprchových koutech a kolem pračky, v kuchyni u myčky, ale najdeme je i v a dalších pokojích, kde trávíme většinu svého času, obvykle v rozích nebo na zemině u pokojových květin. Mohou se objevit i za nábytkem, který je přistavený těsně ke stěně a nedochází za ním k cirkulaci vzduchu. Někdy rostou pod kobercem nebo jinou podlahovou krytinou.
U nás trápí tento problém až 20 % domácností, přičemž drtivá většina se ho snaží řešit, ale pro 47 % z nich je hlavní bariérou finanční náročnost. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK realizovaného pro Raiffeisen stavební spořitelnu a společnost Saint-Gobain působící na trhu stavebních materiálů. Lidé často ani nevědí, jak přesně se plísně zbavit, nebo na to nemají čas.
Plísně jsou nebezpečné pro zdraví
Přítomnost plísně v domácnosti negativně působí na zdraví. Nejhůře jsou na tom děti a starší lidé. Inhalování vzduchu v prostředí, kde je plíseň, může vést k takovým zdravotním komplikacím, jako jsou kašel, bolest hlavy, únava a podrážděné nosní a krční sliznice. Kromě toho plísně do ovzduší uvolňují těkavé látky (např. ketony, aldehydy, estery aj.). Příčinou všeho bývá často alergie.
„Plísně patří mezi podceňované alergeny. Alergenem plísní jsou jejich spory, které se šíří vzduchem stejně jako prach. Alergie na plísně se u člověka může projevit kdykoli v průběhu života a poznáme ji podle dýchacích problémů – rýmy, kašle a dušnosti. Mnoho případů této alergie bohužel zůstává neodhaleno a neléčeno,“ upozorňuje MUDr. Martina Minářová, alergolog a klinický imunolog a dodává, že některé plísně jsou také schopny produkovat jedy zvané mykotoxiny, jiné zase vyvolávají plísňové infekce (mykózy).
Černý pasažér
Paradoxně se plísně objevují velmi často v novostavbách. Na vině bývá nedostatečné vyschnutí zdiva a omítek. Naopak panelové domy mají v tomto případě velkou východu, neboť beton není nasákavý a plíseň se objeví jen na povrchu a nemá šanci prorůstat do zdiva. V tomto případě se jí lze zbavit poměrně snadno dodržováním preventivních opatření, jako je důkladné větrání a chemické protiplísňové přípravky.
Obyvatelé starších bytových domů by neměli podceňovat výskyt plísně kdekoli v domě, například ve sklepech. Plíseň se může rozšířit pomocí sporů na věci ve sklepě uskladněné (oblečení, potraviny, knihy atd.). Jejich přemístěním domů si pak nevědomky přinesou i černého pasažéra, který jim zakrátko může zamořit byt.
„Plísním byste měli předcházet pravidelným větráním všech místností. Pozor si dávejte na sprchování, vaření nebo sušení prádla – to vše vytváří další vlhkost. Pokud se doma přeci jen plíseň objeví, vyplatí se jednat rychle. Pořiďte si speciální chemické prostředky na její odstranění. Ty se už dají sehnat i v ekologických variantách,“ říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.
Jak postupovat při odstraňování plísní v bytech a domech?
Pokud problém s plísní v domácnosti přetrvává, vyplatí se pořízení elektrických odvlhčovačů vzduchu nebo rovnou investice do lepší izolace, aby se vlhkost nedostávala dovnitř zvenčí.
„Příčiny plísní v domácnostech mohou být různé a jejich odstranění v dnešní době už není nemožné. Důležité je začít včas a opravdu důkladně zasaženou místnost očistit, aby se plíseň nevrátila po několika týdnech „domů“. Vzhledem k tomu, že se plísně šíří i vzduchem, je nutné je odstraňovat vždy mokrou cestou. Účinným řešením jsou plně omyvatelné disperzní nátěry, vnitřní minerální nátěry na bázi vodního skla nebo odstraňovače řas, mechů a lišejníků, který ošetřuje napadené omítky,“ radí Jakub Benda ze společnosti Saint-Gobain.
- Pokud se plíseň objeví v místnosti uvnitř domu, před jejím odstraňováním zakryjeme podlahu celé místnosti zakrývací fólií či igelitem.
- Zeď namočíme a plíseň odstraníme pomocí škrabky.
- Poté ihned zabalíme a zlikvidujeme fólii se seškrabanou omítkou, abychom předešli dalšímu šíření plísní.
- Znovu zakryjeme celou podlahu místnosti čistou zakrývací fólií.
- Poté rozmyjeme stěnu, kde jsme seškrabali plíseň, vodou se saponátem nebo mazlavým mýdlem. Zeď necháme vyschnout po dobu 6–24 hodin.
- Následně na zeď aplikujeme speciální přípravek odstraňovač nebo přímo disperzní nátěr s protiplísňovou úpravou.
Co dokáže zázraky?
- Větrat a zase větrat – ideálně 2x denně udělat průvan v celém bytě na cca 5 minut.
- Umístěte nábytek dále od zdi – minimálně 5 cm, umožníte tak cirkulaci v celé místnosti.
- Vyskytl-li se plesnivý problém opakovaně, dejte přednost nábytku na nožičkách. Opět kvůli důkladné cirkulaci vzduchu.
- Koupelnu bez okna nezavírejte, nechte ji větrat otevřenými dveřmi do bytu. Větrák obvykle nestačí.
- Nesušte prádlo v bytě, nemáte li zahradu, půdu či balkon, pořiďte si sušičku.
- Odvětrané fasádní systémy jsou velmi vhodné – disponují tzv. komínovým efektem, který odvětrává plášť domu a v domě se tak snižuje vlhkost a riziko výskytu plísní.
- Pečujte o svou obuv a pravidelně ji vystříkávejte speciálními spreji.
- Kontrolujte stav uskladněných potravin a i sebeméně napadené kusy odstraňte ihned z bytu.
- V místech s opakovaným výskytem použijte protiplísňový nátěr.
Publikováno: 18. 2. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce