O blahodárném účinku sauny na organismus nikdo nepochybuje. Ale ne každému se chce za tímto zážitkem jezdit do wellness center. Naštěstí dnes už není problém pořídit si saunu domů a užívat si jejích benefitů, kdykoli máte chuť a čas.
Pravidelnou návštěvou sauny si můžete zlepšit krevní oběh, zvýšit tvorbu obranných látek, odbourat z těla nečistoty a zpevnit pokožku. Také pomáhá uvolnit dýchací cesty, poskytuje úlevu při astmatu, uvolňuje napětí z celého dne a zmenšuje úzkost a agresivitu.
Infrasauna je do bytu nejvhodnější
Do interiérů se nejlépe hodí elektřinou napájená infrasauna. Krom snadné obsluhy a montáže, jsou její výhodou i různé rozměry, takže není problém najít takovou, která se vejde do vašeho bytu. Můžete ji umístit do koupelny, ložnice nebo třeba do suterénu či zimní zahrady.
Příjemné je, že po zapnutí naběhne prakticky okamžitě. Tím se také šetří energie. Na jejich provoz potřebujete pouze 230 V zásuvku. Nemusí se předehřívat, proto jeden saunovací cyklus v kabině pro dvě osoby vás bude stát asi 6 Kč.
Jaký ohřívač
Kromě velikosti nejvíce cenu ovlivňuje i vybavení a doplňky jako mp3 přehrávač, rádio, bluetooth připojení či podlahové topení.
Hlavním faktorem je ale počet a typ ohřívačů. Podle nich se infrasauny dělí na infračervené, karbonové a keramické:
- Infračervené se téměř ihned zahřívají až na teplotu 500°C. Kromě teploty na tělo působí pozitivně i vyzařované červené světlo.
- Karbonové zářivky se zahřívají na 170°C a v rámci cyklu jdou na plný výkon přibližně 15 minut.
- Keramické zářiče dosahují teploty 300°C a jsou umístěné za ochrannou mříží.
Jak do sauny?
Vezměte si sebou tři ručníky – jeden na sezení, jeden pod nohy a jeden na utírání. Jeden cyklus trvá 15–40 minut a v infrasauně by měla být teplota
40–60 stupňů, což je také maximum, které ze zářivek dostanete.
Saunovací cyklus si můžete zkrátit předčasným vypnutím žárovek, které budou postupně chladnout. Na konci cyklu otevřete dveře a dejte svému organismu čas na postupnou aklimatizaci.
Montáž není nic složitého
Instalaci zvládne každý jen trochu zručný kutil. Dodávaná je jako stavebnice s podrobným návodem. Vzhledem k tomu, že se skládá z velkých dílů, jsou na montáž ideální dva lidé.
Podlahový prvek umístěte na podklad. Do vodicích lišt podlahového prvku nasaďte stěnové prvky. Právě v tomto kroku se vám bude hodit pomocná ruka. Dalším krokem je osazení dveří, které se dodávají už smontované, a střechy. Aby infrasauna stála bezpečně a stabilně, musíte samozřejmě všechny díly pečlivě sešroubovat.
Dovnitř kabiny do označené výšky upevněte dodané lišty, na které se připevní lavička. Na zadní stěnu kabiny se přišroubuje dřevěný rám s mřížkou. Nakonec ještě namontujte řídící jednotku s transformátorem a na závěr už jen zapojte kabel do zásuvky.
„Pokud jste si koupili infrasaunu bez povrchové úpravy, dřevo z vnější strany natřete tvrdým olejovým voskem, který má dobré izolační vlastnosti. Z vnitřní strany je dobré dopřát dřevu parafínové oleje, které jsou vhodné jako impregnace proti vlhkosti a skvrnám. Občas je potřeba celou saunu vyčistit jádrovým mýdlem nebo čističem saun,“ radí na závěr Marcela Bínová z Hornbachu.
Publikováno: 10. 12. 2019, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce