Dveře už dávno nejsou jen praktickou nezbytností oddělující jednotlivé prostory, ale převzaly zásadní designovou roli, která může ovlivnit vzhled vašeho bytu. Záleží je na vás, zda se stanou dominantním prvkem nebo budou prakticky neviditelné.
Výběr na první dobrou
Dveře by měly doplňovat celkový vzhled interiéru bez ohledu na to, zda budou hrát dominantní funkci, nebo se rozhodnete pro takové, co se ve zdi prakticky ztratí. To záleží na konceptu vašeho interiéru, ale určitě pomůže, pokud budou korespondovat se stylem vašeho bytu, nábytkem a budou v celém bytě jednotné.
Uvědomte si, že dveře oddělují místnosti nejen vizuálně, ale také zamezují hluku. Jeho propustnost záleží na výplni, ale také na způsobu uchycení – například posuvné dveře propouštějí více zvuků než otočné. Dveře do koupelny či do kuchyně, by měly dobře odolávat vlhkosti.
Inspiraci budete asi čerpat na internetu, ale před samotnou koupí navštivte vzorovou prodejnu, kde vybrané dveře uvidíte na vlastní oči. Jen tak budete mít reálnou představu o barvě či sktruktuře materiálu a kvalitě zpracování. Navíc můžete podrobit prodejce křížovému výslechu a zjistit doplňující informace o zvoleném modelu.
Stejně důležitá je po promyšleném výběru dveří také jejich montáž, která může mít zásadní vliv na jejich funkčnost i životnost.
Konstrukce dveří určí jejich vlastnosti i životnost
Rám dveří by měl být vždy vyroben z masivu, jakékoli náhražky (například dřevotříska), nemají takovou odolnost a časem může dojít k viklání pantů.
Důležitá je i volba výplně. Nejlevnější je voština, což je speciálně tvrzený papír poskládaný do šestihranného tvaru včelích plástů. Tyto dveře špatně odolávají vlhkosti, zvuková izolace je minimální stejně jako živostnost.
Nejčastěji používaná je dřevotříska (DTD deska), a to buď plná, nebo odlehčená. Druhá jmenovaná je oproti voštině těžší, vykazuje však lepší zvukově-izolační vlastnosti a výrazně větší pevnost. V obojím ji předčí plná dřevotříska. Potřebujeme-li dveře opravdu kvalitní dveře, zvolíme tento materiál. Plná dřevotříska se speciálním složením lepidel se také používá jako výplň u dveří požárně odolných.
Jako výplň se také používá tvrzená PUR deska vynikající tepelně izolačními vlastnostmi a odolností vůči vlhkosti, také je poměrně lehká. Při použití interiéru může být problémem vyšší obsah chemikálií.
Vzhled hraje při rozhodování prim
V případě povrchové úpravy a materiálů existuje poměrně široký výběr:
Dveře kašírované jsou opatřeny kašírovací fólií. Jedná se o povrchový materiál s dekory dřeva vhodný pro běžné použití v prostorách bez zvýšené zátěže. Předností kašírovaných dveří je velmi široká nabídka dekorů a příznivá cena. Zde je třeba dbát na správné ošetřování neagresivními čisticími prostředky.
Dveře s povrchem lamino (často označovaným jako CPL) jsou nabízeny v různých dekorech dřeva i barevných odstínech. Některé z těchto dekorů mají 3D strukturu, která imituje strukturu dřeva jemným rýhováním a v kombinaci s nepravidelnou kresbou dřevních vláken a zemitými odstíny vytváří dojem skutečné dřeviny. Laminované dveře vyhoví i náročnějšímu provozu. Jsou praktické nejen z hlediska mechanické odolnosti, ale předností je i stálost barev a snadná údržba.
Dveře opatřené povrchem z polypropylenové fólie se vyznačují velmi dobrými estetickými vlastnostmi, odolností proti oděru a vlhkosti. Dekory označené 3D mají trojrozměrný strukturovaný povrch s plastickým reliéfem.
Lakované dveře patří ke klasice, kdy je dveřní křídlo opatřeno nástřikem v různých barevných odstínech ze stupnice RAL.
PVC fólie se používá pro dveře profilované. Tento povrch dokáže dokonale zdůraznit tvarování dveřního křídla a vyznačuje se vysokou odolností a snadnou údržbou. Tato povrchová úprava se používá pouze pro dveře profilované.
HPL (High pressure laminate) neboli vysokotlaký laminát je kompozitní materiál tvořící několik vrstev, které jsou impregnovány pryskyřicí. Vyrábí se lisováním při vysokých teplotách a tlaku. Díky této technologii výroby jsou HPL dveře vysoce odolné proti oděru a snadno omyvatelné. Tyto vlastnosti předurčují dveřím dlouhou životnost a jsou tedy ideální v interiérech se středním a vysokým zatížením (veřejně prospěšné objekty, školy atd.)
Dveře s dýhovaným povrchem vyhoví zejména milovníkům přírodních materiálů. Jejich krása spočívá v jedinečnosti každého kusu. Dýha je tenký plát masivního dřeva, který je stejně jako dřevina barevně nestálý. Barvy se mohou postupem času měnit v závislosti na dopadajícím světle.
Masivní dřevo vytváří díky přírodnímu materiálu zdravé a příjemné vnitřní klima. Působí přirozeně a luxusně. Nevýhodou je ovšem barevná nestálost, tento materiál během času pracuje a v závislosti na dopadajícím světle a jeho intenzitě mění barvu. (zdroj: www.sepos.cz)
V posledních letech se těší rostoucí oblibě i dveře z bezpečnostního vysoce tvrzeného skla. Do pokojů dodají vzdušnost a světlo. Na výběr je nespočet vzorů a provedení. Bezpečnostní provedení je odolné proti rozbití, a pokud se tak stane, sklo se rozsype na malé drobné a především neostré úlomky, takže nehrozí poranění.
Způsob otevírání může ušetřit hodně místa
Velmi funkčním prvkem především v malých místnostech bývá i způsob otevírání. Nejčastější jsou otočné dveře. Jejich výhodou je skvělé utěsnění proti hluku i průvanu. Můžete mít v rozměru až 120/272 cm pro jednokřídlé dveře.
Posuvné dveře volíme, hlavně pokud potřebujeme ušetřit místo. Každé dveřní křídlo je možné vyrobit v posuvné variantě, a to jak zajíždějící do pouzdra, tak pohybující se podél zdi. Posuvné dveře jsou navíc bezbariérové a lze s nimi lehce manipulovat, proto jsou vhodné do domácností osob zdravotně či pohybově znevýhodněných, nicméně oproti klasickým otočným dveřím mají i určité nevýhody. Nemají po obvodu těsnění, a proto mají horší zvukovou izolaci.
Skládací dveře jsou kombinací posuvného a otočného pohybu. Nabízí se několika provedeních – harmonikové, skládací a skládací na stěnu.
Kyvné dveře jsou opatřeny speciálními závěsy, které umožňují otevírání křídla dveří libovolně oběma směry a následné samozavírání. Tyto dveře jsou nejnáročnější na prostor, neboť vyžadují 2× tolik prostoru než běžné otočné dveře.
Jak o dveře pečovat
Co se týče údržby v případě lakovaných nebo laminátových povrchů většinou postačí otřít je hadříkem navlhčeným ve vlažné vodě s kapkou saponátu. Na dýhované nebo dřevěné povrchy se doporučuje použít pouze mýdlové čističe, a to jen v případě silného znečištění.
Specifický je způsob údržby dveří s pískovaným sklem. To by se mělo čistit suchým, případně mírně navlhčeným jemným hadříkem a vždy po celé ploše, aby nevznikaly šmouhy. Jen pokud je pískované sklo opravdu výrazně znečištěné, lze do vody přidat několik kapek saponátu tak, aby přípravek nepěnil.
V každém případě si od dodavatele vyžádejte způsob údržby, abyste předešli případnému poškození povrchu a odmítnutí reklamace z důvodu nevhodné údržby.
Publikováno: 20. 11. 2019, Autor: autor: Kateřina Šedivá