reklama

Blíží se léto aneb Jak zabránit přehřátí interiéru?

Máme za sebou mimořádně teplá léta. Jaké bude to letošní, nikdo neví, ale můžete se vsadit, že přijdou extrémně teplé dni, při kterých zatoužíme se přestěhovat přinejmenším do Antarktidy. Existuje několik způsobů, jak zajistit, abychom se před neúprosnými slunečnými paprsky mohli schovat v chládku vlastního domova.

i (Zdroj: archiv redakce)
Blíží se léto aneb Jak zabránit přehřátí interiéru?

Dnes už si můžeme vybírat z mnoha způsobů, jak si zajistit chladný interiér. Pohybují se v různých cenových hladinách, takže nějaký si vybere doslova každý, kromě technologických řešení pomůže i zdravý rozum – měli bychom umět větrat a stínit tak, aby se dům ochlazoval a nepouštěli jsme si do něho zbytečně teplo.

Klimatizace jsou chytřejší

Staré klimatizace někdy ledovaly, někdy smrděly, někdy hřály. Zkrátka ne vždy plnily funkce, kvůli kterým si je pořizujeme. Současné modely jsou tichá a chytrá zařízení – skládají se z menších částí, které v jednotlivých místnostech upravují teplotu podle aktuálního počtu osob v domě, orientace oken nebo třeba tepla vydávaného ostatními zařízeními. Nejnovější přístroje také obsahují množství filtrů, které zachytí nečistoty a do místnosti pouštějí jen čistý vzduch, který ocení nejen alergici.

„Vkusným řešením jsou například kazetové klimatizace – ty jsou celé ukryté ve stropě a je z nich vidět pouze rámeček. Kromě nenápadného designu se vyznačují vysokým výkonem a nízkou spotřebou,“ uvádí Petr Wenzel, provozovatel webu Klimatizace-Wenzel.cz. Mezi další typy klimatizací patří nástěnné, parapetní nebo podstropní. Ať už se jedná o jakékoliv zařízení, vždy se skládá z vnější části umístěné zvenčí domu a vnitřní části, která může mít více jednotek.

Cenově dostupné, ovšem už ne tak vyspělé, jsou mobilní klimatizace, které můžeme přesouvat z místnosti do místnosti, kterou zrovna potřebujeme ochladit. Pořídit je můžeme již do sedmi tisíc korun.

Chladí stropy či podlahy

Novinkou v oblasti vytápění jsou chladicí stropy, které umožňují rozvádět teplotu rovnoměrně po celé místnosti a jejich chod je zcela tichý. Aby nedocházelo ke srážení chladného vzduchu, je dobré k nim pořídit chytrá zařízení jako tzv. snímač rosného bodu – ten vyhodnocuje vzduch v místnosti, a pokud by stropní chlazení způsobilo moc velké snížení teploty, omezí jej a spustí, až když bude okolní teplota přiměřeně ochlazená.

Nová tepelná čerpadla také disponují funkcí chlazení, a to ne pouze „foukaným vzduchem“ na principu klimatizace, ale rozváděním chladné vody do otopného velkoplošného systému jako podlahové nebo stěnové vytápění, čím se předává chlad celému interiéru. Například novinka NIBE F2120 umožňuje chlazení s minimální výstupní teplotou 7 °C.

Větrejte v noci

Větrání v létě se rovná oteplování interiéru. Otevřenými okny vniká do bytu teplý vzduch z venku, takže brzy je vevnitř stejně jako venku. Rychleji se tak ohřejí i stěny, které teplo uvolňují do místností v noci, a byt se soustavně přehřívá. Větrejte proto pouze po setmění, kdy teplota venku klesne, případně celou noc nebo brzy ráno.

Rozhodně ale větrání v létě nepodceňujte a udělejte průvan alespoň 2x denně. Nové domy se kvůli nepropustným izolacím stávají takřka neprodyšnými. O čerstvý vzduch se starají tzv. rekuperační systémy, které zabraňují hromadění vlhkosti uvnitř domu a následnému vzniku plísní. „Podle průzkumu, který pro nás zpracovala agentura STEM/MARK, se s plísněmi potýká pětina českých domácností a téměř stejný počet lidí trápí nedostatečná izolace jejich domů a bytů,“ uvádí Jitka Jechová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Nepodceňujte stínění

Prohřívání interiéru brání stažené rolety nebo žaluzie, které zabraňují přímému vstupu slunečních parsků, jejich účinnost je znásobena sklem. Nejúčinnější jsou předokenní stínicí systémy, které zachytí sluneční paprsky ještě před průchodem přes sklo. Pokud máte balkon či terasu, budou pro vás vkusným řešením markýzy.

Novinkou u těchto tradičních stínidel je především jejich elektronické ovládání. „Během posledních let se výrazně navýšila poptávka po pohonech pro venkovní žaluzie s dálkovým ovládáním. Ty navíc chtějí lidé doplnit také čidly reagujícími na slunce a povětrnostní podmínky. Díky čidlu lze totiž snižovat náklady na chlazení i vytápění budovy a žaluzie jsou rovněž chráněny před poškozením,“ říká Lubomír Valenta, marketingový manažer firmy Lomax a dodává, že dalším přínosem zejména venkovních rolet a žaluzií je zvýšení bezpečnosti domu – pro případné zloděje totiž tvoří další překážku.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, konečně strávíte léto u vás doma v příjemné atmosféře. Když si pořídíte dražší systémy vyžadující rekonstrukci, budou vám vyrábět zdravý a čerstvý vzduch po celý rok. Technologie s vyššími pořizovacími náklady mají navíc oproti těm levnějším nenáročný provoz, takže investice se vám po pár letech vrátí.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: archiv, shutterstock.com, Concept

Publikováno: 23. 6. 2017, Autor: