reklama

Trávník vyžaduje celoroční svědomitou péči

Mít dokonalý trávník stojí úsilí. Aby vypadal co nejlépe, je třeba správné vybavení i péče s ohledem na roční období.

i (Zdroj: Living)
Trávník vyžaduje celoroční svědomitou péči

Pomalé jarní probouzení

Je to jako každé probouzení, vyplatí se nespěchat. Nový, čerstvě vyrašený trávník zkracujeme ručně kosou. U odrostlejšího trávníku můžeme používat některou ze sekaček. Na trhu jich je celá řada, liší se pohonem, záběrem, ale i tím, pro jaký typ trávníku se hodí. Na trhu je také dostupná poměrně žhavá novinka, robotické sekačky, jež dovedou ušetřit spoustu práce. Automaticky se totiž pohybují po vymezeném území.

Se sekáním se rovněž nutně pojí úklid posekané plochy a během jara i provzdušňování. Na druhou ze jmenovaných činností se používá vertikutátor. Ten trávník prořeže a odstraní travní plsť. K trávníku se tak lépe dostane sluneční svit i živiny. Zjistíme-li nějaká holá místa, trávník dosejeme, celek přihnojíme a důkladně zalijeme.

Pravidelné letní sekání

V létě je základem pravidelné zalévání a sekání. Ale pozor – je potřeba je provádět pouze ráno nebo večer, tedy mimo největší parna. Při vysokých teplotách byste trávníku moc neprospěli! Vyšší trávník lépe drží vlhkost, proto jej sekáme na 4 až 5 centimetrů. Hlídejte si také ostrost nože, tupý nůž totiž trávu poškozuje. Trávník můžeme i hnojit, vhodný je odstup dvou nebo tří dnů po posekání.

Podzimní příprava na zazimování

Chceme-li pěkný trávník i za rok, je nutné se mu věnovat už na podzim a na období zimy jej důkladně připravit. Podle počasí je dobré ho zkrátit tak na čtyři centimetry, neměl by být přerostlý. Zavčasu jej důkladně vyčistíme od zbytků trávy a listí a znovu provzdušníme. Na závěr je dobré trávník opět přihnojit, hodí se taková hnojiva, jež obsahují vyšší množství draslíku.

Pokud nechceme mít z trávníku nevzhlednou buš, bude potřeba se mu pravidelně věnovat. Jen tak zůstane svěží a zelený po celou sezónu.

Publikováno: 24. 9. 2019, Autor: autor: Komerční prezentace