Naše domy a byty obsahují řadu užitečných technologií, které však samy o sobě vyžadují lidskou obsluhu. Topení, klimatizace, rekuperace a různé spotřebiče mají svoje separátní ovládací panely, takže člověk často přechází mezi přístroji a mačká tlačítka. Přední technologické firmy proto vymyslely několik šikovných doplňků, abychom mohli bydlet ještě pohodlněji, v „chytré domácnosti“, kde spolu přístroje navzájem komunikují a pracují samostatně. Čechy v tomto ohledu nejvíce zaujaly společnosti Amazon, Google a Loxone, ale možností existuje více.
Díky moderní technice poměrně lehce pereme špinavé prádlo, osvětlujeme a vytápíme místnosti nebo navozujeme příjemnou atmosféru dobrou reprodukovanou hudbou. Ale musíme být doma, přecházet mezi spotřebiči a mačkat různé čudlíky, abychom zapnuli pračku a LED žárovku, zesílili vytápění a pustili hudbu. Elitní technologické společnosti proto vymyslely, jak můžeme zjednodušit chod svojí domácnosti, abychom žili pohodlněji a spokojeněji.
Na první pohled přibude jenom několik doplňků a jedna aplikace v mobilním telefonu, díky které ovšem z celého domu nebo bytu vznikne inteligentní systém. Chytrá domácnost totiž funguje samostatně a přitom podle představ svého majitele. Jednotlivé přístroje můžete navíc ovládat hlasovými povely nebo odkudkoli prostřednictvím mobilní aplikace. Například už cestou na chatu aktivujete topení, abyste vešli do vyhřátého obydlí.
Amazon, Google a Loxone
„Chytré bydlení“ nabízí řada firem, ale podle statistik internetových vyhledávačů jsou v České republice nejpoptávanější následující značky: Amazon, Google (pod který patří také Nest) a Loxone. Pozornost přitahují taky Apple, Cockpit, Control4, Crestron, Foxtrot, Inels, TaHoma, Xiaomi nebo ZigBee (bezdrátová komunikační technologie, která propojuje jednotlivé přístroje).
„Pod těmito značkami najdeme kvalitní produkty. Ale některé jsou spojeny především s hlasovým ovládáním, jiné například s inteligentními nástěnnými tlačítky nebo zabezpečením domu. Žádný výrobce totiž není nejlepší ve všech oblastech,“ říká Miroslav Padalík, ředitel společnosti Smarteon Systems s.r.o., která chytré domy a byty tvoří. „Takže ideálu dosáhnete, jenom pokud máte dobrého integrátora – firmu, která zpracuje vaše individuální požadavky, perfektně zkombinuje produkty různých značek a celý systém naprogramuje podle vašich představ,“ pokračuje Padalík.
Hlasové ovládání
Chytrá domácnost poslechne vaše artikulované pokyny, například když řeknete kuchyňskému světlu, aby zhaslo, zatímco už sedíte pohodlně v křesle. Koordinátorem je takzvaný „hlasový asistent“ (nebo hlasová asistentka), kterého ovšem musíte oslovit jeho jménem. Nejoblíbenější jsou: Google od stejnojmenné společnosti, Alexa od Amazonu a Siri od Apple.
Průkopníky této technologie jsou Američané, jejichž hlasoví asistenti (zatím) nerozumějí češtině. Takže musíme použít například angličtinu: „Google, turn off the bedroom lights.“ Nezáleží přitom na slovosledu či detailech věty. Důležitý je obsah sdělení.
Různé srovnávací testy mají odlišné výsledky, záleží totiž na pravidlech. Někdy vyhrává Alexa (například pokud jde o flexibilitu, možné napojení na další aplikace), jindy Google (v rozpoznání hlasu) a boduje taky Siri (v muzice).
Fantazii se meze nekladou
Zautomatizovat nebo zjednodušit můžeme skoro veškerou domácí rutinu stejně jako komunikaci. Například pokud někdo stojí před vašimi vchodovými dveřmi, ale vy jste zrovna pryč, s návštěvníkem můžete komunikovat přes mobilní telefon. K tomu ovšem potřebujete ještě chytrého vrátníka, který přenáší obraz a hlas. Takové komponenty jsou vyráběny dalšími firmami, přičemž Češi nejčastěji hledají rakouskou značku Loxone.
Ovšem poptávaní jsou taky američtí Control4 a Crestron, čínská Xiaomi, francouzská Somfy (TaHoma), polský Cockpit nebo češí Elko EP (Inels), Teco (Tecomat Foxtrot) a 2N (výrobce vrátníků). Jednotlivé alternativy můžeme porovnávat podle praktické užitečnosti, ale taky podle subjektivního vkusu. Součástí chytré domácnosti bývají například i speciální nástěnná tlačítka, která mají různý design a slouží jako další místo, odkud lze centrálně ovládat různé spotřebiče, pokud zrovna nechceme vytahovat mobilní telefon ani mluvit.
Ale pozor na bezpečnost!
Na funkčnosti a vzhledu záleží. Celkově však dbejme taky na bezpečnost, a v tomto ohledu jde nejenom o alarm (přesněji elektronický zabezpečovací systém – EZS). Špičková firma, která z dílčích prvků dělá harmonický systém, musí mít kompaktní tým: vstřícné konzultanty, empatické analytiky, elektrikáře, programátory a rovněž odborníky na počítačovou bezpečnost, aby vás ochránila před hackery.
Inteligentní domácnost totiž neustále pracuje s citlivými daty svých obyvatel. Zná jejich životní rytmus, někdy dokonce i pracovní kalendář a kontakty (lze integrovat například s aplikací Google Calendar) a různá přístupová hesla (ačkoli vstup do domu lze podmínit např. unikátním otiskem vašeho prstu).
Některými „chytrými systémy“ jsou tato data permanentně odesílána pryč, na externí datová úložiště (do takzvaného „cloudu“), kde jsou zpracovávána, a výsledky se teprve potom vracejí zpět. Takže vstupní heslo do českého chytrého domu může několikrát denně „obletět“ půlku zeměkoule, například přes servery v Kalifornii. Jiné řešení představuje osobní miniserver – tedy vlastní datové úložiště, přítomné a zabezpečené přímo v inteligentním domě. Díky této komponentě zůstanou všechny citlivé informace pod vaší střechou.
Ale ať už si případně vyberete jakékoli inteligentní technologie a programátory, váš domov nakonec ponese vaši osobní značku – bude vaší intimní zónou a před návštěvami vizitkou.
Text: Petr Woff
Publikováno: 20. 12. 2018, Autor: