Statistika říká, že v roce 2017 lidé utratí za domácí bezpečnostní systémy přibližně 34,5 miliard dolarů, což je 828 miliard korun. Je to skutečně potřeba? Pojďme se podívat, jak efektivně zabezpečit svůj dům či byt vlastními silami. Jejich nespornou výhodou jsou nízké náklady.
Ne všechny systémy jsou si rovny. Některé jsou levnější, jiné vyjdou dráž ačkoliv udělají tutéž službu. Najít ten správný zabezbečovací systém pro váš dům znamená zvážit dvě věci. Ve chvíli, kdy si nainstalujete vlastní systém, máte možnost monitorovat si dům sami, nebo se svěřit do rukou profesionálů. První varianta je pochopitelně levnější, ale nese sebou větší rizika, především pokud opustíte dům nebo nemáte tolik času se zabezpečovacímu systému věnovat.
Pojďme teď společně projít 3 možnosti vlastních (a vlastnoručně monitorovaných) zabezpečovacích systémů. Ukážeme vám, kde je pořídit i jak je krok za krokem zprovoznit. Jejich používání je jednoduché.
Piper – v jednoduchosti je síla
Piper je systém 105 decibelového alarmu. Je k dostání v internetovém obchodě Amazon a dá se koupit ze všech zemí Evropské unie. Pořizovací cena je okolo 299 dolarů, tedy zhruba 7 tisíc korun. Zaplatit musíte jen tuto cenu, měsíčně pak za bezpečnost už neplatíte nic. Přijde vám set 3 kusů, HD bezpečnostní kamery a dvou Z-Wave systémů, které později použijete ke komunikaci mezi přístroji. Piper funguje na bázi sensoru, který umístíte například do dveří nebo oken. Celé příslušenství je k dispozici v elegantní bílé barvě, v případě kamery máte na výběr i barvu černou. Kamera je lesklá a kompaktní a v interiéru nepůsobí rušivě.
Sestavení trvá asi dvacet minut. Nevýhoda pro českého uživatele může být ovládání přístroje v angličtině, ale jednotlivé kroky jsou jednoduché a zvládnete je i bez rozsáhlé slovní zásoby. Na svůj chytrý telefon si poté jednoduše nainstalujete Piper aplikaci, která po vás bude chtít vyplnit pár základních údajů. Poté se Piper připojí na síť, sám zkontroluje a nainstaluje aktualizace.
Nyní už můžete pohodlně sledovat, jak Piper pracuje. Pokaždé, když zaznamená hlasitý zvuk nebo pohyb, upozorní vás telefonátem, SMS zprávou a e-mailem. Piper aplikace vám kromě počtu zlodějů ve vašem domě ukáže i teplotu a vlhkost.
Viper Home – několik bezpečnostních produktů v jednom
Systém Viper Home je plný překvapení. Set 4 kusů vás na Amazonu vyjde okolo 160 dolarů, tedy v přepočtu necelé 4 tisíce korun. Přijde vám alarm, detektor pohybu, senzor do okna a do dveří. Nevýhodou setu je chybějí zvuková siréna, kterou ale lze dokoupit odděleně za 50 dolarů (1200) korun. Naproti tomu výhodou Viperu je jeho vzhled – kompaktní a moderní. Příslušenství je navíc poměrně malé, detektor pohybu je velký asi jako počítačová myš.
Do alarmu vložíte baterii a pak jen spojíte s vaším internetovým routerem pomocí přiloženého kabelu. Na internetových stránkách si nastavíte vaše osobní preference zabezpečovacího systému. Celý systém máte opět jako na dlani prostřednictvím aplikace do mobilu. Přikoupený alarm je velmi hlasitý a senzor pohybu má dlouhou detekční vzdálenost. A další výhoda? Viper je dostupný po celém světě.
iSmartAlarm: chytrá a jednoduchá bezpečnost
Zabezbečovací systém společnosti Apple. K dostání opět na Amazonu za 189 dolarů, tedy cca 4 500 korun. Za poměrně nízkou cenu obdržíte alarm, dva senzory do oken, dva do dveří, detektor pohybu a dva klíče, kterým se dá alarm spustit a vypnout. U iSmartAlarmu si můžete pořídit i prémiové balení, které navíc obsahuje bezpečnostní kameru.
Instalace je poměrně snadná. Do chytrého telefonu si nainstalujete aplikaci, zapojíte alarm, připojíte k bezdrátovému internetovému routeru. A jakmile spustíte aplikaci, telefon rozezná centrum alarmu a po několika nezbytných aktualizacích je aplikace připravena. Aplikace u iSmartu je patrně nejlepší ze všech popisovaných systémů. Má velmi variabilní nastavení, která si můžete přizpůsobit.
Nevýhodou iSmartu je baterie na alarmu, která nemá žádnou záložní výdrž. Ve chvíli, kdy se vybije, končí i celý bezpečnostní systém (až do dalšího nabití). iSmartAlarm je k dispozici ve všech zemích Evropské unie.
Než se rozhodnete…
Všechny uvedené systémy mají výhody i nevýhody. Všechny jsou ale použitelné a pro uživatele poměrně jednoduché. Za nízkou cenu máte jistotu zabezpečení celého domova. Naproti tomu pořizovací cena hlídacího psa nebývá tak vysoká jako u zmiňovaných systémů. Kromě chlupatého alarmu máte k dispozii i opravdového kamaráda. Jen dopředu nevíte, jestli bude hlídací nebo vítací. : -)
Řešíte zabezpečení svého domu? Přečtěte si zkušenosti ostatních v diskuzi na forum.living.cz.
Text: Martina Gillichová
Foto: freshome.com, pinterest
Publikováno: 15. 2. 2016, Autor: