reklama

Jak poznat výhodnou půjčku? Zaměřte se na způsob úročení a zkratky

Dobrá reklama dokáže nalákat na produkt i ty, kteří ho vůbec nepotřebují. Ve finančním světě nejvíce vábí na rapidně nízké úroky u půjček a enormně vysoké úroky u spořicích produktů. Jenže výše avizovaných sazeb v reklamě se vůbec nemusí shodovat s realitou. Jak je to možné?

i (Zdroj: Living)
Jak poznat výhodnou půjčku? Zaměřte se na způsob úročení a zkratky

„Nejvýnosnější spořící účet, úroková sazba 3 %, pro nové i stávající klienty.“ Tak přesně nějak takto může vypadat reklama, která vás přiměje zajít do banky a shánět se po spořícím účtu s 3% sazbou. Sjednáte si účet, převedete si na něj své úspory, avšak záhy zjistíte, že výnos není takový, jaký byste si představovali. Důvod je prostý, ten lákavý úrok platí jen za stanovených podmínek.

  • Sazbou se úročí zůstatek jen do určité výše.
  • Úrok platí jen pro klienty, kteří si sjednají ke spořícímu účtu i ten běžný.
  • Pro vysoký výnos je nutné účet aktivně využívat.

Se stejným přístupem se můžete setkat i tehdy, když si budete chtít sjednat úvěr. U půjček si ale dejte pozor především na rozhodčí doložku, poplatky za předčasné splacení nebo sankce z prodlení, to vše vám může úvěr pořádně prodražit.

I z 2% úrokové sazby se může stát 8% roční úroková míra

Kromě skrytých nástrah, o kterých se dočtete ve smlouvě, vás může zmást i samotná výše úroku. Pamatujte totiž na to, že nejsou 2 % jako 2 %, vždy je zapotřebí zohlednit ta dvě písmenka za tím. Získat půjčku s 2 % p. a. není to samé jako získat půjčku s 2 % p. q., pokud si totiž druhou sazbu převedete na roční úrokovou míru, zjistíte, že úrok činí 8 % p. a.

A s jakými typy úrokových sazeb se lze setkat? I přestože nejčastěji je roční úroková sazba označována jako p. a. (per annum), ve smlouvě můžete mít uvedeno také:

  • p. s. (per semestr) pololetní úroková sazba,
  • p. q. (per quartum) čtvrtletní úroková sazba,
  • p. m. (per mensem) měsíční úroková sazba,
  • p. d. (per diem) denní úroková sazba.

Pozor, 2% denní úrok činí při převedení na roční neuvěřitelných 730 %.

O výhodnosti půjčky rozhoduje i způsob úročení a RPSN

Jen na typu úroku nezáleží, dále je zapotřebí si ohlídat způsob úročení, a to zda se jedná o jednoduché, složené nebo smíšené. Zatímco u prvního způsobu se jedná o úroky z půjčky, které se dál už neúročí, u druhého způsobu je řeč o úrocích, které se dále ještě úročí. Poslední způsob je pak kombinací obojího.

V neposlední řadě je u úvěru podstatným ukazatelem RPSN. Roční procentní sazba nákladů v sobě skrývá, jak samotnou výši úrokové sazby, tak i veškeré poplatky. Je tedy tím nejlepším parametrem, který vypovídá o výhodnosti či nevýhodnosti půjčky. Úvěroví poskytovatelé musí uvádět RPSN u půjček od 5 000 Kč do 1 880 000 Kč, pokud tomu tak není, platí diskontní sazba České národní banky.

Publikováno: 21. 3. 2019, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Honza s Lídou budou před zimou vysazovat česnek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte, že se česnek sází těsně před tím, než zem zamrzne? Tady je návod jak na to.