reklama

Kontrola a včasná oprava střechy vám zajistí klid na další zimu

Letošní zima, bohatá na srážky i změny teplot, prověřila kvalitu střech. Silné sněžení a mráz střídané teplými slunečními paprsky spojenými s táním se na mnoha z nich jistě dost podepsalo. Takže pokud jste majiteli rodinných domů, chat či chalup, měli byste hned teď na jaře důkladně zkontrolovat střechu. Když případné poškození opravíte hned, zabráníte rozsáhlejším škodám a navíc budete mít příští zimu zase klid.

Na co se při kontrole střechy zaměřit?

Kromě celkového zhodnocení stavu střešní krytiny se na střeše zaměřte na oblast úžlabí a nároží. Tato místa jsou náchylná k poškození, protože jsou zde použity řezané tašky, které bývají dost často poškozeny sesuvem sněhu a ledu. Také je dobré prohlédnout komíny, odvětrávací otvory střechy, vikýře a střešní okna. U střešních oken je třeba zejména prohlédnout, zda je v pořádku lemování. V případě že máme na střeše oplechování, např. lemování, úžlabí, nezapomeňte u těchto prvků důkladně vyčistit vodní drážky, aby mohla voda správně odtékat.

„Ohroženým prvkem je také okapový systém. Zde je dobré zkontrolovat, zda nejsou pokroucené žlaby a svody, spoje jsou těsné a žlabové háky nejsou uvolněné. Toto se týká hlavně střech v horských a podhorských oblastech, kde jsou střechy s vyšším sklonem, které mohl poškodit sjíždějící sníh. Okapy mohou být nejenom utržené, ale i jinak poškozené, případně ucpané nečistotami, které mohly na střeše zůstat ještě od podzimu. Do jarní prohlídky pak zahrňte také kontrolu hromosvodů a protisněhových zábran. U protisněhové ochrany nezapomeňte zkontrolovat uchycení, dotáhnout šrouby a poškozené komponenty vyměnit,“ upozorňuje Zdeněk Štofaňak, zástupce společnosti HPI-CZ.

Kontrola a včasná oprava střechy vám zajistí klid na další zimu
i (Zdroj: HPI-CZ)
Kontrola a včasná oprava střechy vám zajistí klid na další zimu

Praktické jsou těsnicí pásy

Rychlým pomocníkem v případě nutné výměny klempířských prvků jsou těsnicí pásy. Díky snadné aplikaci pomáhají pokrývačům ušetřit čas a zručnější majitelé rodinných domků je zvládnout namontovat sami.

Na šikmé střechy rodinných domů se pro bezpečný pohyb při údržbě střechy a zařízení na ní umístěných montují zejména stoupací plošiny, lávky a nášlapy v kombinaci s bezpečnostními háky. Háky se využívají jako kotevní body v kombinaci se zachycovacím postrojem na laně, ale lze je využít také pro připevnění střešních žebříků určených pro zajištění dočasného pohybu na střeše. Tyto prvky je však třeba pravidelně kontrolovat, obdobně jako třeba komíny nebo kotle.

Kontrola a včasná oprava střechy vám zajistí klid na další zimu
i (Zdroj: HPI-CZ)
Kontrola a včasná oprava střechy vám zajistí klid na další zimu

Jak je to s revizí?

Revizní kontrolu bezpečnostních prvků na střeše provádí pověřený pracovník především vizuálně. „Lávku, plošinu, nášlap, ale i bezpečnostní hák je třeba prohlédnout nejprve jako celek, poté všechny jeho části,  především správně provedenou montáž i uchycení, a poté rozhodnout, zda tento prvek lze nadále bezpečně používat. Revizi provádí autorizovaná osoba, pověřená výrobcem, který daný prvek uvedl na trh,“ uvádí Zdeněk Štofaňak. Sám se při revizi vždy ptá na datum montáže. U starých lávek a plošin je určit datum těžké, takže ve chvíli, kdy jsou šrouby vykývané a prkna „podlážky“ nahnilá, je lepší prvek vyměnit. Důležité však je provádět revizi pravidelně.

Kontrola a včasná oprava střechy vám zajistí klid na další zimu
i (Zdroj: HPI-CZ)
Kontrola a včasná oprava střechy vám zajistí klid na další zimu

Tipy pro bezpečnou střechu

Cestu po střeše lze vytvořit bez vrtání do krytiny pomocí univerzálního nášlapu, který stačí jen „zaháknout“ za střešní tašku. Sklon roštu lze upravit podle sklonu střechy, otvor v nášlapu je opatřen madlem pro přidržení, a tedy ještě pohodlnější a bezpečnější pohyb po střeše. Univerzální nášlap je určen pro pálené i betonové tašky, jejichž vlnám se rozměrově přizpůsobí.

Součástí stoupací plošiny, která se montuje ke komínu, je plošina z pozinkované oceli. Její rošt má protiskluzový povrch, hustě rozmístěné otvory v povrchu roštu zabraňují shromažďování vody a sněhu. Držáky stoupací plošiny jsou v místech styku s krytinou opatřeny pryžovými podložkami, které zabraňují jejímu mechanickému poškození.

V souvislosti s dalšími bezpečnostními prvky na střeše mohou rozhodující být i dostatečné rozměry instalovaného výlezu, kterým se kominík, pokrývač nebo třeba „hromosvodář“ protáhne na střechu. Takovým je například kominický výlez HPI pro profilované střešní krytiny, který svou velikostí 550 x 720 mm splňuje normu ČSN 73 4201. Norma umožňuje při rozměrech výlezu na střechu 550 x 550 mm a jeho vzdálenosti do 600 mm od komína nezřizovat už komínové lávky.

Pro montáž na krokve různých roztečí jsou určeny univerzální háky, které se upevňují na přiložený montážní profil z pozinkovaného ocelového plechu. Ten se montuje mezi dvě krokve. Háky lze posunovat a pevně ukotvit přesně v místě vyhovujícím tvaru krytiny.

Publikováno: 14. 3. 2019, Autor: autor: Ivana Kukalová