Říká se, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Je to ale konstatování příliš nadnesené. Stěhování sice není pro většinu lidí přímo koníčkem, ale při troše rozvahy a plánování se přežít dá docela snadno. Stačí jen dodržet pár obyčejných zásad.
Plánujte a balte s předstihem
Stěhování je vždy velkým zásahem do běžného rytmu života. Aby tento zásah byl co nejméně bolestivý, je dobré se na některé věci připravit dopředu. Prvním dobrým krokem je zvolení vhodného termínu pro stěhování. Ideálně v době, kdy vás nečekají větší pracovní povinnosti.
Další krok je příprava věcí v dostatečném předstihu. Pokud si například balíte věci sami, je dobré začít postupně a s rozmyslem.
Balte vždy takové předměty, o kterých s jistotou víte, že je už nebudete do stěhování potřebovat. Hlavně dbejte důsledně na to, abyste hned po zabalení na každou krabici napsali, co obsahuje. Usnadní vám to pozdější orientaci v záplavě balíků.
Chtějte před stěhováním vědět podrobnosti
Aby stěhování proběhlo v klidu a pokud možno komfortně, je důležité, abyste si dobře vybrali stěhovací firmu. Ideálně na základě kladných referencí.
Další důležitá věc je to, abyste si s pověřeným pracovníkem dané firmy všechno předem důkladně probrali a vyjasnili. Věnujte tomu dostatek času a nestyďte se ptát na všechno, co vám není jasné nebo o čem máte pochybnosti. Nezapomeňte ho upozornit na stěhování objemných předmětů. Nemusí se zrovna jedna o klavírní křídlo. Ale možná máte masivní skříň, komodu apod. Vyhnete se tak zbytečným nepříjemnostem a emotivním hovorům se stěhováky v „polovystěhovaném“ bytě.
Skutečný profík na stěhování vás pozorně vyslechne a zodpoví všechny dotazy. Navíc vám může na základě praxe poradit různé fígle pro bezpečné zabalení věcí a manipulaci s rozbitnými předměty. To všechno zvýší šanci, že při stěhování nedojde k nemilým překvapením.
Stěhování a oznámení změny adresy
Poslední rada se netýká vyloženě samotného stěhování. Ale úzce s ním souvisí. Nezapomeňte dát včas všem vědět, že jste se přestěhovali. Tím však nemyslíme jen kamarády a známé. Protože se stěhováním bude pravděpodobně souviset i změna vašeho trvalého bydliště, je vaše povinnost do osmi dnů informovat zdravotní pojišťovnu, finanční úřad i správu sociálního zabezpečení, případně vašeho zaměstnavatele. Nezapomeňte také na telefonní společnost nebo dodavatele plynu a elektrické energie.
A jeden náš praktický tip nakonec: Pokud je to ve vašich silách, zajistěte před domem parkovací místo pro stěhovací auto.
Publikováno: 13. 3. 2019, Autor: autor: Ivana Kukalová