reklama

Víte, jak postupovat při prodeji nemovitosti a kterých chyb se přitom vyvarovat?

Rozhodli jste se prodat nemovitost a nevíte, jak máte postupovat, co všechno budete potřebovat a na co si máte dát pozor? Zachovejte klid. Prozradíme vám, jaké dokumenty musíte doložit i jak postupovat. Díky tomu vás už během samotného prodeje snad nic nezaskočí.

Jak postupovat, když chcete prodat nemovitost?

Máte nemovitost, kterou chcete prodat, a nevíte jak na to? V zásadě máte dvě možnosti, jak postupovat. První z nich je případ, kdy si úplně všechno zařídíte sami a druhou variantou je spolupráce s realitní kanceláří. Sami si musíte zvážit, co je pro vás efektivnější a výhodnější.

Když se obrátíte na odborníky

Pokud si chcete ušetřit starosti s prodejem nemovitosti a mít jistotu, že dostanete co možná nejvyšší cenu díky oslovení širšího spektra lidí, obraťte se rovnou na některou realitní kancelář. Když ji budete vybírat na internetu, nezapomeňte si při té příležitosti přečíst i reference, které tam určitě nebudou chybět.

Realitní kancelář vám pomůže nejen se sestavením „lákavého“ inzerátu, ale postará se i o agendu týkající se prohlídek a shánění kontaktů na kupce. Navíc vám přesně sdělí, jaké právní dokumenty budou potřeba. Pak zajistí zhotovení odpovídající smlouvy pod odborným právním dohledem. Zároveň bývá realitní kancelář určitou zárukou pro kupujícího a často zvyšuje vaši důvěryhodnost.

Víte, jak postupovat při prodeji nemovitosti a kterých chyb se přitom vyvarovat?
i (Zdroj: Pixabay.com)
Víte, jak postupovat při prodeji nemovitosti a kterých chyb se přitom vyvarovat?

Prodej vlastními silami

Co všechno musíte zajistit, když se rozhodnete prodat nemovitost bez realitní kanceláře? Je toho docela dost. Musíte si připravit fotografie své nemovitosti, vytvořit inzerát a ten přidat na navštěvované inzertní stránky. Navíc se sami musíte postarat o koordinaci prohlídek a komunikaci s potenciálními kupci, což může zabrat docela hodně času.

Jaké dokumenty budou kupujícího zajímat?

Kupující bude určitě požadovat list vlastnictví v podobě výpisu z katastru nemovitostí. Tento dokument si však může vyžádat i sám právě na katastru. Naopak přímou starostí vás jako prodávajícího je zajištění průkazu energetické náročnosti budovy neboli PENB, který je potřeba doložit nejpozději při podpisu kupní smlouvy.

Dále je vhodné doložit doklady o nákladech na provoz nemovitosti, jako jsou účty za energie a roční vyúčtování služeb. Pokud v bytě či domě budou zůstávat nějaké spotřebiče, je dobré doložit jejich pravidelné revize.

Samozřejmostí by mělo být i ověření předkupních práv ostatních spoluvlastníků. V případě bytu může kupujícího zajímat i to, jestli není bytová jednotka zatížena dluhem ke sdružení vlastníků jednotek nebo nemáte nějaké nedoplatky u dodavatele energií.

Víte, jak postupovat při prodeji nemovitosti a kterých chyb se přitom vyvarovat?
i (Zdroj: Pixabay.com)
Víte, jak postupovat při prodeji nemovitosti a kterých chyb se přitom vyvarovat?

Nezapomeňte připravit nemovitost na prohlídku

Před zahájením prohlídek je dobré nemovitost co nejvíce vylepšit, aby byla pro potenciální zájemce dostatečně atraktivní. Snažte se opravit drobnější závady a dokonale ukliďte. Nepotřebné věci odstraňte, a ty zbývající uspořádejte, aby vynikly přednosti domu či bytu. Před každou další prohlídkou vše znovu nablýskejte, na stůl dejte květiny a vše důkladně upravte. Tyto zdánlivě nepodstatné detaily často pozitivně ovlivní kupce v rozhodování.

Na co si musíte dát pozor

Rozhodli jste se prodat nemovitost, takže ji asi chcete udat rychle a za co nejvíce peněz. Pokud nebudete mít vyloženě štěstí, výsledek vás může nemile zaskočit. Prodej nemovitosti většinou dlouho trvá, a vy začnete postupně snižovat cenu, ale kupec se stále nehlásí. Kde děláte chybu?

Víte, jak postupovat při prodeji nemovitosti a kterých chyb se přitom vyvarovat?
i (Zdroj: Pixabay.com)
Víte, jak postupovat při prodeji nemovitosti a kterých chyb se přitom vyvarovat?

Chyba č. 1: Příliš mnoho realitních kanceláří

Proč to dávat jedné realitní kanceláři, když to můžu dát všem? Toto je velmi častá a hrubá chyba mnoha prodávajících. Čím více realitních kanceláří nemovitost nabízí, tím ji to více poškozuje. Žádná realitní kancelář se nebude 100% věnovat obchodu, který nabízí dalších 20 kanceláří. Zájemce o koupi bývá zase rozčarován, že je nemovitost nabízena u různých kanceláří a často ještě navíc za různých podmínek.

Chyba č. 2: Příliš vysoká cena

Stanovíte nereálnou prodejní cenu. Je však nepsaným pravidlem, že nejlepší zákazníci přicházejí na začátku nabízení. Pokud je cena odradí, už se neozvou. A neudělají to ani poté, když po čase cenu snížíte. Nemovitost už je příliš okoukaná, a tak trochu podezřelá. Zájemci si začnou klást otázky typu: Proč to dosud nikdo nekoupil? Proč se snížila cena? Proč bych se o tom měl zajímat zrovna já?

Chyba č. 3: Příliš pomalé snižování ceny

Tato chyba souvisí s chybou č. 2. Po pár dnech nabízení je jasné, že je cena příliš vysoká. Ale vy místo toho, abyste se poradili s makléřem a stanovili přiměřenou cenu, začnete slevovat postupně a přitom doufáte, že třeba se někdo „chytí“. Bohužel podle zkušeností realitních makléřů je ve finále nemovitost nakonec prodaná pod cenou, protože ji „znevěrohodnila“ nereálná cena stanovená na začátku.

Publikováno: 13. 2. 2019, Autor: autor: Ivana Kukalová