reklama

Vánoční stromeček po Vánocích – kam s ním?

Otázku kam s ním si ve svém fejetonu kladl už Neruda. O stromku sice nemluvil, protože ten svou popularitu na našem území začal získávat až během jeho života. S Nerudovým trápením se však během ledna právě na téma vysloužilých vánočních stromků dovede sžít většina českých domácností. Pozůstatky před pár dny ještě krásně nazdobených stromečků často končí smutně u popelnic, přestože existují i mnohem užitečnější způsoby, jak stromek po svátcích šetrně zlikvidovat.

i (Zdroj: Living)
Vánoční stromeček po Vánocích – kam s ním?

Živý stromek můžete vrátit

V minulosti bylo běžné, že stromek po Vánocích vrátíte prodejci. Tento trend v posledních letech téměř vymizel, ale dnes se snad zásluhou snahy o minimalizaci odpadů a plýtvání znovu vrací. Tuto možnost nabízejí nejčastěji obchodní centra, která vánoční stromečky prodávají.

Pokud se tak chcete stromečku zbavit co nejekologičtěji, hned si při nákupu zjistěte, zda u vašeho prodejce tato možnost existuje. Bonusem je, že někteří za vrácený stromeček dokonce vrací část peněz, které jste za něj utratili.

Domácí kompostování a otop

Nejekologičtější variantou je použít seštěpkovaný stromek do kompostu. V tomto případě je však nezbytně nutné odstranit veškeré háčky a raději jejich odstranění ještě několikrát překontrolovat. Další možností je stromek rozřezat a až dřevo vyschne, tak použít k topení ve vlastních kamnech či ho použít jako podpalový materiál do grilu.

Osud vánočních stromečků v číslech

V České republice je roční spotřeba živých stromků 1,2 milionů kusů. Jen v Praze se minulý rok vyhodilo více než 300 tisíc živých stromků.

Vánoční stromek je skvělý materiál pro kutila

Máte doma začínajícího truhláře? Vysloužilý vánoční stromek je skvělým zdrojem dřeva na výrobu menších hraček či například dřevěných šperků. Tzv. upcyklace vdechne stromečku nový život a ten bude přinášet radost dětem i dospělým třeba ještě několik dalších let.

Co se stane se stromkem u kontejneru?

Pokud přece jen nebudete mít možnost stromeček zlikvidovat jinak, můžete ho nechat u kontejneru či popelnice. Na tom rozhodně není nic špatného.

Nedávejte ho však dávat přímo do nádoby na odpad, tím významně snižujete její kapacitu a přiděláváte práci popelářům i svým sousedům.

Jak stromek položený vedle popelnic skončí? Protože ve stromcích často zůstávají háčky, nelze je hromadně využít na kompost ani pro zemědělce, takže většinou končí ve spalovně, kde jsou stromečky energeticky využité.

Stromky udělají radost i zvířátkům, většina ZOO však přijímá jen neprodané stromečky

Pozor, většina zoologických zahrad vánoční stromečky z domácností už nepřijímá. Lidé v nich totiž často nechávali háčky a docházelo tak ke zraněním zvířat.

Pokud chcete stromečkem udělat radost v lese nebo ve svém místním zooparku, nejprve se telefonicky obraťte na jejich správce a zjistěte, zda o stromeček mají zájem. Určitě ho do lesa ani do parků nevozte bez předchozí domluvy. Poté ho opravdu důkladně očistěte od všech ozdobiček a jejich pozůstatků.

Kam s vysloužilým umělým stromkem?

Ekologicky smýšlející lidé často sáhnou raději po umělém stromečku. Přestože se jedná o plast, šetří přírodu tím, že nám vydrží klidně i deset let. Přesto dříve či později i umělé vánoční stromky doslouží a je nutné je zlikvidovat.

Umělý stromeček rozhodně neházejte do kontejneru – a to ani do toho žlutého. Vysloužilé umělé stromečky je nutné dovézt přímo do sběrného dvora, kde se o něj postarají.

Stromy v květináči

Vánoční stromek v květináči je jedním z nejmodernějších řešení. Po Vánocích si ho můžete zasadit na zahradu či do lesa. Stromek v květináči si můžete dokonce i pronajmout a po svátcích ho jednoduše vrátit.

O svátcích vzniká mnoho druhů vánočního odpadu a často si lámeme hlavu, kam a jak ho vytřídit. Snad už máte jasno alespoň u třídění stromečků.

Publikováno: 10. 1. 2019, Autor: autor: Komerční prezentace