Dlouhých jedenáct let trvalo, než Číňané dokončili hotel se zábavním parkem, který vyrostl v zapomenutém a léta nepoužívaném lomu asi 50 kilometrů od centra Šanghaje. Monumentální projekt zabírá plochu asi pěti fotbalových hřišť.
Osmnáctipatrová stavba s názvem InterContinental Shanghai Wonderland se návštěvníkům otevřela koncem listopadu. Dvě nejvyšší podlaží se nacházejí nad lomem, dvě pod povrchem vodní hladinou uměle vytvořeného jezera na dně lomu a zbytek se pne po jeho stěně. Z horních pater sjedou hosté výtahem do osmaosmdesátimetrové hloubky.
Výhledy jsou v každém patře ohromující. Obyvatelé nadzemních pater mohou z oken pozorovat lom, jezero a vodopád, ty nejluxusnější pokoje a restaurace jsou pod hladinou, kde lze okny pozorovat podvodní život v akváriu.
Oživení mrtvého místa
Autorem projektu je britský architekt Martin Jochman, který stál mimo jiné za slavným dubajským hotelem ve tvaru lodní plachty Burdž al-arab. „Byl to naprosto unikátní nápad a příležitost provést něco s místem, které bylo zapomenuté, a nikdo nevěděl, co s ním. Dali jsme mu nový život,“ tvrdí britský architekt Martin Jochman, který stál u zrodu projektu.
Během stavby se stavaři museli poprat s mnoha nečekanými problémy, a to jak technického, tak přírodního charakteru, jakým bylo například neplánované zatopení lomu, které stavaře přinutilo k vybudování hráze, aby k něčemu podobného v budoucnosti nemohlo dojít. Komplikace a hledání nových řešení protáhlo stavbu o čtyři roky.
Luxus i zábava
Hotel je koncipován tak, aby poskytl návštěvníkům co nejširší možnosti využití. Jsou tu obří konferenční místnosti stejně jako široká nabídka aktivit, jako je například zábavní park s komiksovou tematikou, lezení po skalách nebo bungee jumping. Pokoje odpovídají atraktivitě prostředí – stojí od 11 do 33 tisíc za noc.
Soběstačná stavba
Stavitelé dbali i na co nejmenší dopady na ekologii. Část budovy vyčnívající nad okraj lomu je projektovaná tak, aby splynula s okolní krajinou. Střecha hotelu je pokrytá trávníkem, což snižuje tepelné nároky na okolí a pomáhá ji ochlazovat. Návštěvníci navíc mohou plochu využívat k odpočinku. K provozu hotelu je využívána geotermální i solární energie a stavba by proto měla být energeticky soběstačná.
Zdroj informací: redakce
Publikováno: 11. 12. 2018, Autor: