reklama

Hypotéky jsou nedostupným zbožím. Proč byste právě vy nemuseli s žádostí uspět?

Hypotéky zpřísňují čím dál více. Získat dnes úvěr na bydlení není vůbec snadné. Kromě vlastních zdrojů banky zajímá i celková zadluženost žadatele. Pokud by spolu s hypotékou přesáhly vaše dluhy devítinásobek čistého ročního příjmu, máte smůlu. Jaké další nástrahy číhají při sjednání hypoték?

i (Zdroj: archiv redakce)
Hypotéky jsou nedostupným zbožím. Proč byste právě vy nemuseli s žádostí uspět?

Česká národní banka si dala za úkol, že se postaví do boje proti předlužování českých domácností. A zatím se jí to daří. Svými kroky dosáhla toho, že hypotéky se stávají nedostupným zbožím. Jaká pravidla nyní musíte splnit, abyste získali úvěr na bydlení?

  • Minimálně 20 % z hodnoty nemovitosti zaplatit ze svého.
  • Celkový dluh nesmí překročit devítinásobek čistého ročního příjmu.
  • Splátka dluhu nesmí být větší než 45 % čistého měsíčního příjmu

Tyto restrikce se nejvíce dotkly především nízkopříjmových skupin a žadatelů jednotlivců.

Ceny nemovitostí stále rostou

Aktuální situaci na hypotečním trhu neprospívají ani předražené nemovitosti. Jejich ceny jsou velmi nadsazené, a to především v Praze a v Brně. Právě v těchto městech se tržní cena nemovitostí zvýšila v průběhu čtyř let o 40 % oproti jejich reálné hodnotě. Co to znamená?

Jakmile dojde k odhadu hodnoty nemovitosti, který provede banka, pak je odhad oproti tržní ceně mnohem nižší. Žadatel tak musí hodně spořit a předložit bance dostatek vlastních zdrojů, aby byl rozdíl v odhadní a v tržní ceně vyrovnán. Běžnou praxí bohužel je rozdíl v řádech statisíců korun.

Hypotéky zdražují celý rok

Další nástrahou pak může být i stále se zvyšující úroková sazba. Kdo zaváhá, bude vděčný za 3% úrok. V současné době banky nabízí v průměru 2,66% sazby, meziročně tak úroky vzrostly o více jak půl procentního bodu.

Zpřísňující podmínky, zdražující nemovitosti a zvyšující se úrokové sazby stojí za tím, že hypotéka může být pořádně zákeřná. Je důležité si dobře propočítat, zda projdete schvalovacím řízením a zda zvládnete půjčku v budoucnu bez problémů splácet, a to i tehdy, pokud dojde na nečekané životní situace, jako je například ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc. S výpočty vám může pomoci jak finanční poradce, tak i hypoteční kalkulačka, díky které zjistíte, jak vysokou splátku budete muset při vašich možnostech splácet.

A jak to s hypotékami vypadá do budoucna?

Kvůli stále novým krokům centrální banky a nevyzpytatelnému realitnímu trhu lze jen stěží vynášet jakékoliv prognózy. Možností, jaký bude vývoj, je nespočet. Jednou z předpovědí například je, že ceny nemovitostí výrazně klesnou, za což by měla nést odpovědnost blížící se ekonomická krize. Další varianta ale počítá s tím, že zvyšující se ceny nemovitostí sníží zájem o vlastní bydlení. Realitní a hypoteční trh ale může ovlivnit celá řada faktorů.

Publikováno: 30. 11. 2018, Autor: autor: Komerční prezentace