Víte, že jsme jako národ v třídění odpadů velmi úspěšní? V rámci Evropské unie se držíme na druhé příčce hned za Belgií. Každá průměrná česká domácnost vytřídí ročně desítky až stovky kilogramů papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Pravidelně prý třídí velká část obyvatelstva. Přesto ale máme co zlepšovat!
Dnešní mladí lidé berou třídění odpadu a jeho recyklaci jako běžnou věc. Narodili se do doby, kdy se běžně třídí a recykluje, tak proč by to neměli dělat oni? Starší lidé zase ve většině případů moc dobře chápou, že má třídění odpadu pozitivní dopad na planetu. A jak jste na tom vy? Dnes už to není jen o třídění odpadu, cílem je jeho návrat do oběhu a další využití. Víte, co se rozumí pojmy recyklace, upcyklace a downcyklace?
Recyklace dává surovinám nový život
Tak by se dala recyklace stručně charakterizovat. Samozřejmě veškerý materiál se do recyklace zapojit nepodaří. Buď pro ni není vhodný, nebo je již příliš znehodnocený (znečištěním, poškozením vláken atd.). Recyklací rozumíme proces, při němž je vytříděný materiál zpracován k výrobě nových produktů, materiálů nebo látek. Pojďme si uvést pár příkladů:
- PET láhev může být přeměněna na regranulát, z něhož se znovu vyrobí PET láhve, nebo třeba na textilní vlákna, z nichž se vyrábí pleny, koberce, spacáky, mikiny, fleecové bundy atd.
- Ze směsných plastů se vyrábí zatravňovací dlaždice, květináče, ploty, protihlukové stěny k dálnicím a mnoho dalšího.
- Sklo poslouží opět k výrobě skla. Při výrobě nového skla můžeme nahradit až 65 % sklářských písků a ušetřit až 90 % energie.
- Papír se může recyklovat 5-7krát, používá se k výrobě méně kvalitního papíru a novin, toaletního papíru, ubrousků apod., v poslední fázi pak jako obaly na vajíčka.
- Kovy slouží třeba k výrobě plechovek.
- Nápojové kartony najdou využití při výrobě kvalitního papíru (ten tvoří až 75 % nápojových kartonů), nebo třeba stavebních desek.
Zajímavost: až 85 % hmotnosti současně vyráběných škodovek lze recyklovat.
Upcyklace: staré věci s novým využitím
Ne všechen recyklovatelný odpad však musí končit v koši na třídění odpadu. Dost možná pro něj doma ještě najdete další využití.
Jedním z nich je např. upcyklace a pravděpodobně to už děláte, aniž byste o tom možná věděli. Pověsili jste stará CD na zahradu, aby plašila ptáky? Využili jste prázdnou sklenici jako svícen? Pak upcyklujete – odpad přeměňujete na nový předmět s vyšší kvalitou či hodnotou.
Downcyklace: odpad, který ani nevznikne
Vůbec nejlepší je odpad neprodukovat a veškeré odpadní látky nějak zužitkovat. I tohle už možná děláte. Stará trička například zužitkujete na hadry na stírání podlahy. Z dřeva se například postupnou recyklací stává dřevotříska a následně dřevěná biomasa.
Zda budete recyklovat, upcyklovat či downcyklovat je jen na vás. Každá z těchto činností je lepší, než házet všechny odpadky do nádob na směsný odpad.
Publikováno: 30. 10. 2018, Autor: autor: Komerční prezentace