reklama

Pronajímáte byt? Předem si prověřte nájemníka a sepište s ním smlouvu

Máte využitou nemovitost, a tak jste se rozhodli, že ji na čas pronajmete? Proč ne, je to dobré řešení. Vždyť zvláště bytů je stále nedostatek a zejména ve větších městech máte poměrně velkou šanci, že nájemníka snadno seženete. Problém však tkví někde jinde. Každý člověk je jiný a to platí i o nájemnících. Proto musíte být při jednání s nimi ostražití. Poradíme vám, na co byste si měli dát pozor, než někomu předáte klíče. Ušetříte si tím spoustu problémů.

Pozor na dluhy a exekuce

Představa pravidelného a bezproblémového příjmu z pronájmu je sice lákavá, ale může být i velmi nejistá. Může se totiž klidně stát, že nájemník nebude včas platit, nebude se chovat podle pravidel sousedského soužití nebo v extrémním případě zdemoluje váš byt. Ze všeho nejdříve si proto případného nájemníka prověřte. Zjistěte, jestli nemá dluhy, není v insolvenci apod. „K tomu dobře poslouží veřejné seznamy dlužníků, které zveřejňují např. pojišťovny. Dalším takovým seznamem je insolvenční rejstřík, centrální evidence exekucí či seznam hledaných osob Policie ČR,“ doporučuje Jakub Veverka, jednatel a spoluzakladatel Videobydlení.cz.

Můžete také požádat zájemce o kontakt na jeho předchozího „domácího“ a zajímat se o to, jaké měl vztahy se sousedy, zda platil nájem včas nebo zda vrátil byt v původním, dobrém stavu. „Dalším důležitým kritériem, zda mají nájemci stálé zaměstnání, a dokonce není ani od věci se jich zeptat na výši mzdy. V mnoha zemích je to úplně běžná praxe, u nás se to ještě tolik nepoužívá, ale dokáže to pronajímateli v mnohém napovědět,“ míní Martin Macháček, obchodní manažer CENTURY 21 Czech Republic.

Ne každý potenciální nájemník však na takové prověření přistoupí. V tom případě můžete využít také sociální sítě, kde si můžete udělat svůj vlastní obrázek. A pokud narazíte na nějaké nesrovnalosti či nejasnosti, raději jednání ukončete a najděte si někoho vhodnějšího.

Pronajímáte byt? Předem si prověřte nájemníka a sepište s ním smlouvu
i (Zdroj: Bonami)
Pronajímáte byt? Předem si prověřte nájemníka a sepište s ním smlouvu

Věnujte pozornost nájemní smlouvě

Vypadá to, že jste už našli vhodného nájemníka? Pak je potřeba připravit nájemní smlouvu. Na „inspiraci“ na internetu raději zapomeňte. Smlouvy stažené z internetu bývají většinou velmi obecné nebo jsou ušité na míru jinému typu nemovitosti. Nejlepší je si sehnat právníka, který dokáže ohlídat, aby ve smlouvě bylo zakotveno vše potřebné, jako například přistěhování dalších osob, opravy, energie a další služby, přestavby bytu, zvyšování nájmu i výpověď.

„Velkou roli hraje i kauce, kterou můžete chtít po nájemci ve výši až šestinásobku nájmu, zpravidla však bývá o něco nižší, a to dva až tři nájmy. V případě, že by chtěl mít zájemce v bytě domácí mazlíčky, nesmíte mu to ve smlouvě zakázat, avšak nenápadnými otázkami se můžete optat, zda nějaká zvířata má, a nájemníka vybírat podle toho,“ navrhuje Jakub Veverka.

Pronajímáte byt? Předem si prověřte nájemníka a sepište s ním smlouvu
i (Zdroj: Pixabay)
Pronajímáte byt? Předem si prověřte nájemníka a sepište s ním smlouvu

Nestřílejte cenu od boku

Nezbytnou součástí nájemní smlouvy je výše nájemného. Je velmi důležité stanovit cenu správně, aby se poskytování nájmu vůbec vyplatilo. Zpravidla se stanovuje třemi způsoby. Prvním je propočítání nákladů tak, že se zahrne pořizovací cena bytu a náklady, které budou potřeba na opravy.

Nezapomeňte započítat také životnost nemovitosti. Druhým způsobem je metoda, která říká, že výše nájmu by neměla být nižší než výnos z peněz uložených například v bance.

Posledním způsobem stanovení ceny je porovnání cen nájmu bytu v podobné lokalitě. Musíte vzít v úvahu žádanost lokality, stav bytu, velikost bytu nebo například občanskou vybavenost. „Častým omylem je předpoklad, že při nadhodnocení nájmu zůstanou pouze seriózní a bonitní klienti. Bohužel to tak není, a to proto, že si dokážou spočítat, že je nájemné nadhodnoceno a často si najdou něco jiného za lepší cenu,“ říká Martin Macháček.

Pronajímáte byt? Předem si prověřte nájemníka a sepište s ním smlouvu
i (Zdroj: Pixabay)
Pronajímáte byt? Předem si prověřte nájemníka a sepište s ním smlouvu

Pořádek dělá přátele

Nezapomeňte ani na předávací protokol, kde sepíšete veškerý majetek, který zůstane v bytě k užívání, a jeho stav. „Pomoci mohou i připojené fotografie. Tento krok je důležitý pro pozdější reklamace nebo srovnání stavu bytu po skončení nájmu,“ doporučuje Jakub Veverka.

Pokud se nechcete všemi těmito kroky zabývat nebo na to nemáte čas, můžete se obrátit na některou z realitních kanceláří, která určitě tyto záležitosti zařídí za vás.

Pronajímáte byt? Předem si prověřte nájemníka a sepište s ním smlouvu
i (Zdroj: Pixabay)
Pronajímáte byt? Předem si prověřte nájemníka a sepište s ním smlouvu

Co když nájemce neplatí nájem?

Rozhodně ho urgujte, a to nejenom ústní formou. Zpožděné platby řešte zásadně písemně. Optimální jsou e-maily anebo klasický dopis. Pokud ho posíláte poštou, pošlete ho doporučeně. Když se rozhodnete ho předat přímo nájemníkovi, nechte si od něj podepsat kopii. A nezapomeňte na datum předání. Pokud by došlo na nejhorší a museli byste se o dlužný nájem soudit, bude se vám to hodit jako listinný důkaz.

Publikováno: 24. 10. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová | zdroj: pronájem, pronájem bytu, pronájem nemovitosti

Mohlo by vás dále zajímat

Čištění fasády bytového domu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dušan Staněk popovídá o fasádách, jejich nečistotách a jak je možné je odstranit a bránit se jim