Ano, víme. Stromy jsou ještě obtěžkané listy a my už vás strašíme sněhem. Jenže kupovat náčiní na odklízení sněhu až ve chvíli, kdy vás zasypou přípaly sněhu, je pozdě. Jenže Marin jezdí na bílém koni a nám už zbývá necelý měsíc, než jej osedlá. Pojďme se tedy rozmyslet, jaké vybavení včas nakoupit. I v tomto případě platí, že kdo je připraven, není zaskočen.
Nákup nářadí či techniky na odklízení sněhu vás může stát od několika stovek po mnoho tisíc, a pokud se rozhodnete pro vyšší investici, je dobré si udělat průzkum trhu a zorientovat se ve značkách, které sněhové frézy nabízejí, a servisech, které máte v dosahu, abyste si nemuseli při poruše jezdit přes půl republiky. Zajímejte se po záruční a hlavně pozáruční servis.
V případě, že budete odklízet jen pár metrů, byste vyjeli z garáže a mohli se po chodníku pohodlně pohybovat okolo domu, vám bude stačit nářadí, které takové přípravy nepotřebuje, ale i tak je dobré ho mít připravené, než začnou padat první vločky.
Málo sněhu není… málo
Do odklízení se pusťte již v okamžiku, kdy napadne první centimetr. Čerstvý sníh je totiž mnohem lehčí a měkčí než sníh starý několik dní. Starší sníh navíc často průběžně roztává a zase zamrzá, a vznikají tak pevné těžké kusy a ledové plochy, které odstraníte jen těžko.
V případě, že vás první sníh nepřinutí k akci, nebo nemáte na chatě či chalupě možnost přistoupit k čistění pravidelně, počkejte, až během dne teploty stoupnou. Ráno totiž mrazy útočí nejsilněji a
povrhy jsou nejvíce zamrzlé. Práce je tak ještě náročnější. Počkejte si na první paprsky slunce, než nadílka lehce povolí a vy ji pak odklidíte s vynaložením mnohem menšího úsilí a možná i bez zlomeného nářadí a ztracených nervů.
Posypové materiály jsou nejjednodušší, ale mají svá ale…
V případě, že nenapadlo sněhu po kolena, můžete použít posypové materiály. Nejpoužívanější je posypová sůl, ale ta je poměrně agresivní. Má dlouhodobý negativní účinek na zemní půdy a její použití může vést k poškození rostlin nacházejících se v blízkosti. Funguje navíc jen při teplotě do 9 stupňů pod nulou.
Jako prevenci před uklouznutím tak můžete využít zdrsňujících posypových materiálů, jako je štěrk, písek, piliny a popel. Tyto posypy jsou v porovnání s posypovou solí šetrnější k životnímu prostředí a jsou poměrně účinné zejména ve chvíli, kdy na chodníku leží určitá vrstva sněhu. Musíte ale počítat s tím, že jakmile napadne nová vrstva sněhu, posyp pod ní zmizí a vy jej budete muset provést znovu.
Hrablo a svaly
Potřebujete-li odstranit sníh jen z několika čtverečních metrů, bude vám stačit lopata a hrablo na sníh. Na vyčištění chodníku postačí hrablo o šíři 40 cm. Důležitou roli hraje i materiál povrchu, který je potřeba čistit. Na rovnou plochu (beton či asfalt) se vyplatí použít hrablo s hliníkovou lištou, které zajistí velmi kvalitní dočištění. Na nerovný povrch (kostky, betonová dlažba) je vhodnější použít nástroje, které jsou vůči takovým povrchům šetrnější, například hrablo s plastovou lištou.
Pokud potřebujete zatočit s namrzlou ledovou vrstvou, pomůže vám kvalitní škrabka, která námrazu odstraní. Chodník pak jednoduše dočistíte běžnými nástroji.
Ne(z)ničte se
Odklízení sněhu může být pořádná fuška, zvlášť pro netrénované jedince, proto nepodceňujte ergonomii nástroje. Ty by měly odpovídat vaší tělesné konstrukci.
Délka násady by měla odpovídat vaší tělesné výšce a výrobek být co nejlehčí. Prevencí proti případné bolesti svalů a zad je i správný postoj při práci: Mírně se pokrčte v kolenou (ne v pase) a držte rovná záda. Zvedejte váhu nohama, nikoli trupem. Na lopatu si nabírejte vždy spíše menší množství sněhu a nesnažte se ho do větších vzdálenosti odhazovat, ale spíše odnášet.
Sněhová fréza pro náročné
Jestli máte dlouhou příjezdovou cestu a navíc ještě další trasy, například pro dřevo či kvůli krmení domácích zvířat, pořiďte si sněhovou frézu. To platí i pro obyvatele horských oblastí, kde napadne, i když v nížinách kvetou fialky.
Důležitými atributy kvality jsou především výkonnost, ergonomičnost a bezpečnost. Frézy jsou většinou využívány v nepříznivých a extrémních klimatických podmínkách, proto je právě jejich kvalita velmi důležitá. Vysoký výkon motoru umožňuje efektivní odklízení i velkého množství sněhu.
Věnujte také pozornost robustní konstrukci, která si poradí i s možnou překážkou, jež se může ve sněhu skrývat. Pohodlné užívání zaručí propracovaná ergonomie a lehká ovladatelnost. Aby s frézou bylo možné bezpečně pracovat i v zimním šeru nebo v noci, měla by mít reflektor.
Jakou frézu zvolit?
Kvalitní sněhová fréza dokáže úklid sněhu výrazně urychlit a ušetřit svým uživatelům mnoho času. Nabídka zimní techniky je velmi široká, lze vybírat z jednostupňových nebo dvoustupňových fréz, jednoúčelových i víceúčelových.
V případě, že frekvence čištění ploch není tak častá, bude vám stačit jednostupňová fréza. Součástí takových přístrojů je pryžová hrana na šneku frézy, která se lépe přizpůsobí povrchu a nepoškozuje jej. Po práci na zemi tak nezůstane jemný namrzající film. Tyto frézy jsou vzhledem ke své konstrukci lehčí a lépe se ovládají než stroje dvoustupňové.
Na odklízení sněhu z velkých ploch si tedy pořiďte výkonnější, dvoustupňovou frézu. Systém funguje tak, že naběrací šnek nahrne sníh do stroje a poté jej vyhodí ven pomocí rychloběžného kola s lopatkami. Díky tomu je tak možné odhodit sníh do velkých vzdáleností. Při odhozu samozřejmě vždy záleží na okolních podmínkách a typu sněhu, standard je cca 5–10 metrů.
Před sezonou proveďte údržbu
Před uvedením stroje do provozu na začátku sezony je žádoucí výměna oleje v motoru a jeho celková kontrola. Pokud tedy nedojde k výměně oleje znehodnoceného přes léto, riskujete vážné poškození nebo dokonce zničení motoru. To samé platí i o starém benzinu.
Nezanedbávejte ani celkovou kontrolu stroje, prověřte funkčnost součástí, jako je startovací šňůra, svíčky, kabely a bovdeny, dotáhněte výfuk a zkontrolujte klínové řemeny. Nezapomeňte promazat čepy, dotáhnout všechny šrouby a zkontrolovat tlak v pneumatikách. Namáhaná je především oblast bunkru a šneku, proto těmto částem věnujte extra pozornost.
Publikováno: 19. 10. 2018, Autor: autor: Kateřina Šedivá