Připravili jsme pro vás seznam těch věcí, bez kterých se při práci na zahradě neobejdete. Některé z nich jsou nepostradatelné, jiné zvýší váš pracovní komfort a ušetří vám čas i námahu. Ale každopádně vám půjde práce lépe od ruky.
Rukavice
Žádný, ani profesionální zahradník se neobejde bez pracovních rukavic, které jsou nezbytnou pomůckou. Své ruce si musíte hýčkat, proto se raději vybavte hned dvěma typy. První, tenké se hodí pro běžnou práci a péči o rostliny. Budete v nich mít více citu i na jemné práce. Druhé, silnější ochrání vaši pokožku při ošetřování keřů, stříhání silných větví, zejména v případě trnitých rostlin, jako jsou růže nebo hlohyně.
Nůžky, brousek a pilka
Kvalitní ostré zahradnické nůžky jsou polovinou úspěchu pěstování zdravých rostlin. Opět budete potřebovat dva typy nůžek, a to jedny na zastřihávání trvalek a druhé na stříhání keřů a silnějších větví.
Abyste mohli provádět kvalitní řez, který musí být hladký a nesmí být roztřepený, je nezbytné občas nůžky nabrousit. Každé nářadí, i to nejkvalitnější, vyžaduje údržbu, abyste rostlinám svým zásahem pomohli. Pokud budete pracovat s tupými nůžkami, spíše jim ublížíte, špatným řezem navíc vytvoříte vstupní bránu pro choroby a škůdce.
A určitě využijete i ruční pilku, například při odstraňování starých, suchých a přerostlých větví keřů.
Lopatka, rýč, motyka
Pro výsadbu menších rostlin, tedy i tu podzimní, se hodí sázecí lopatka, zatímco na větší keře musíte vzít rýč, abyste mohli udělat optimální výsadbovou jamku.
Pokud nemáte na záhonech mulčovací kůru, používejte pro zkypření povrchu půdy v okolí výsadeb motyku. Od jara přes léto se povrch půdy nezapojených výsadeb zhutní (zvláště pokud jste občas rostliny neokopali). Na začátku podzimu proto rostliny naposledy okopejte. Odstraníte tím zbytky plevele, půda se zkypří, provzdušní a lépe se do ní dostane potřebná zásoba vláhy na zimu. Na vrch doplňte vrstvu mulče, abyste lépe ochránili kořeny rostlin před holomrazy.
Hrábě, vysavače a fukary
Pro odstraňování stařiny, úpravu záhonů, hrabání listí byste se měli vybavit alespoň klasickými hráběmi. Na hrabání shrabání jemnějšího materiálu nebo například pro vyhrabání listí z trávníku po prořezu keřů využijete také hrábě na trávu.
Elektrické vysavače a fukary vám podstatně zpříjemní a usnadní podzimní úklid spadaného listí – během chviličky jej odfouknou tam, kam je potřeba, nebo vysají. Uplatní se ale i při dalších činnostech. Třeba když chcete vysát z chodníku kolem domu zbytky trávy po sečení nebo když v zimě z téhož chodníku potřebujete odklidit čerstvě napadaný sníh.
Kbelík, kolečko a vozík
Výhodou kovového kbelíku je, že má delší životnost, ale oproti plastovému je bohužel těžší. Hitem posledních let je tzv. flexi kbelík z měkkého ohebného plastu, který je opatřen dvěma uchy pro snadné přenášení těžkého obsahu.
Pokud máte velkou zahradu, tak se bez kolečka neobejdete. Využijete ho na převoz mulčovací kůry, substrátu, kompostu, zahradního odpadu atd.
Luxusnější verzí kolečka je vozík. Díky víku vám do něj navíc nenaprší a listí nerozfouká vítr. Vysokoobjemový vak lze podle potřeby snadno vyjmout a vozík využít například pro převezení beden s ovocem, případně ho lze vyměnit za nový.
Drtič a štěpkovač
Elektrické drtiče nebo štěpkovače rozdrtí čerstvé větve. Fungují tak, že jemná drť padá do plastového boxu. Výhodou toho je, že tuto drť můžete využít jak ke kompostování, protože se rychle rozkládá, tak i na záhony místo mulčovací kůry.
Publikováno: 12. 10. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová