Sedací systém Pixel svým tvarem, barevností a variabilitou nabourává tradiční představu o parkové lavičce. Kromě patentovaného systému fixace dřevěných lamel sedáku přidává ještě jeden rozměr: Je vyráběn ze zbylého a jinak neupotřebitelného materiálu, který by jinak skončil v odpadu.
Hlavní designér mmcité David Karásek spojil síly se slibným designérským duem – Eduardem Herrmannem a Matějem Coufalem. „Spolupráce s mladými designéry nás baví a oživuje to náš pohled na věc. Práce s Eduardem a Matějem je navíc dlouhodobá a přináší skvělé výsledky,“ vysvětluje David Karásek, který se spolupráci se studenty a začínajícími designéry věnuje dlouhou řádku let.
Otevřené možnosti
„Pixel je nový přístup k venkovnímu sezení. Nejde o lavičku jako solitér, ale o promyšlený systém, který nabízí širokou kombinovatelnost minimalistických i bohatších kompozic. Může následovat okolní prostor nebo jej záměrně narušovat, vytvářet menší i rozsáhlé sestavy, které navíc mohou doplňovat jednotlivé samostatné sedáky. Součástí je i řada příslušenství, jako jsou stolky, opěradla nebo květináče,“ popisuje Matěj Coufal z designérského dua Herrmann & Coufal.
Základem je záměrně jednoduchý čtvercový modul v několika provedeních, ze kterého lze sestavit téměř jakýkoliv půdorysný tvar sezení. Pixel opouští pravidelnost a přináší rozmanitost a flexibilitu. Každý modul může mít jinou barevnost, ale i orientaci dřevěných lamel, ze kterých je vyroben. Lamely jsou v rámu uchyceny unikátním patentovaným způsobem, který téměř nevyužívá šrouby. Systém doplňují opěradla umístitelná kamkoliv na sedací plochu a válcovité květináče vepsané do pravoúhlé mřížky.
„Kromě téměř nekonečné skladebnosti mě na novém systému baví i prvek nepravidelnosti. To, že se nám podařilo využít nepotřebný materiál do takto svěžího výrobku, mě zvlášť těší,“ říká David Karásek.
Poprvé venku
Systém Pixel byl široké veřejnosti poprvé představen v rámci mezinárodního krajinářského festivalu Landscape 2018 na pražském Vítkově. K poctě 100. výročí založení Československé republiky reaguje na místo, které je spojeno s památníkem československých odbojářů.
„Kombinace místa a letopočtu nás skoro automaticky vedla k motivu české vlajky, která má navíc sama o sobě nezpochybnitelnou estetickou kvalitu. Přišlo nám, že prostým, avšak silným způsobem je vhodné připomenout si emoci, kterou v nás naše země i tohle výročí vyvolává,“ vysvětluje David Karásek.
Na základě zájmu návštěvníků parku se Městská část Prahy 3 rozhodla instalaci od mmcité na místě ponechat i po skončení festivalu.
Publikováno: 3. 10. 2018, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce