Mílovými kroky se blíží podzimní období, s nímž je spojený úklid zahrady. Ale co potom má člověk s veškerým listím a shrabanou trávou dělat? Kontejnery s bioodpadem jsou leckdy daleko a navíc většinou nonstop přeplněné. Asi vás už napadlo, že by se hodil kompost. Tak už přestaňte váhat. Poradíme vám, jak na to.
Co tam můžete dát a co ne
Do kompostu můžete klidně dát všechen zahradní odpad, posekanou trávu, listí (kromě ořešáků), jehličí a kůru stromů, rozřezané větve, skořápky z vajíček, ovoce, zeleninu, kávovou sedlinu, zbytky čaje, slámu seno, hobliny a dokonce i papírová plata a ruličky od toaletního papíru.
Nikdy tam však nedávejte zbytky jídel, nahnilé ovoce, plevel s kořeny (jako je svlačec a bršlice), plevel nesoucí semena (například kopřivy), rostlinný odpad zasažený plísněmi a rostliny ošetřené postřiky proti škůdcům.
Kdy a kam?
Zakládání kompostu je možné kdykoliv během roku s výjimkou zimy. Podzim je však nejvhodnějším obdobím, protože vzniká největší množství odpadu ze zahrady.
Před založením kompostu pečlivě zvažte místo, kam ho umístíte. Důležité je, aby na něj přímo nesvítilo slunce a nevysušovalo ho, ale ani by neměl být vystaven vlivu větru. Vhodné je místo v polostínu, například pod listnatým stromem či keřem. Zároveň je třeba si uvědomit, že okolí kompostu provází nepříjemný zápach, proto je lepší zvolit místo v koutě zahrady. Nikdy kompost neumisťujte do blízkosti pitných a vodních zdrojů.
Ke kompostu musíte mít dobrý přístup, budete do něj navážet věci kolečkem nebo na vozíku, takže by kolem něj měl být dostatečně velký manipulační prostor. A také se rozhlédněte a zamyslete se, odkud budete svážet nejvíce odpadu – bude to například z trávníku? Pak by neměl být příliš daleko od sečené plochy.
Jak na to?
Nejprve si vykopejte podkladovou vrstvu na celé ploše, kam chcete kompost umístit. Vykopejte cca 15 cm zeminy a položte na ni drenáž.
Kompost se vytváří ve vrstvách tak, aby bylo zajištěno proudění vody i vzduchu. Spodní vrstva by se měla skládat z větších materiálů, jako jsou úlomky větví, drcená kůra a proutí. Tato vrstva by měla být co nejvzdušnější, aby umožňovala dostatečný přístup kyslíku do kompostu.
Na spodní vrstvu střídavě vrstvěte „zelený“ a „hnědý“ odpad v poměru 2 : 1 (ve výšce 20–25 cm). „Zelený“ odpad tvoří rostlinné zbytky, které mají vysoký obsah dusíku, „hnědý“ odpad tvoří dřevité a suché zbytky rostlin, které obsahují množství uhlíku. Pokud je odpad alespoň částečně nadrcený, urychlí se tím proces tlení.
Mezi vrstvy aplikujte malé množství dusíkatého živočišného hnojiva nebo je lehce poprašte vápnem a močovinou.
Kompost vrstvěte maximálně do výšky 1,5 m, přičemž dbejte na to, aby se směrem nahoru zužoval. Navrch dejte ochrannou vrstvu z listí nebo posekané trávy. Ta jednak ukryje nevzhledný tlející odpad, jednak zabrání nadbytečnému vypařování vody.
Po založení kompostu je třeba kontrolovat, zda není kompost příliš suchý či naopak příliš vlhký. Při dlouhodobějších deštích se vyplatí kompost zakrývat. Pokud zjistíte větší vlhkost (většinou podle hnilobného zápachu či na dotek), je ho potřeba přeházet, aby dobře provětral, případně přenést na sušší místo. Jednodušším řešením je přidání suché mulčovací kůry. V zimě kompost nikdy nepřehazujte.
Vyzkoušejte kompostéry
Pokud nechcete zakládat tradiční kompost, můžete si vybrat z řady kompostérů podle velikosti, materiálů a barev. Jejich výhodou je přenosnost, minimální zápach a snadné odebírání kompostu. Při výběru kompostéru byste se měli řídit především tím, jaký druh a jaké množství odpadu do něj budete dávat.
Velikost kompostéru zvolte podle množství produkovaného odpadu. Co se týká materiálu, nevýhodou dřevěného kompostéru je, že časem ztrouchniví, ale do zahrady lépe zapadne a můžete si ho vyrobit snadno sami. Plastový je trvanlivější a přitom se s ním dá snadněji manipulovat, protože je lehčí. Umožňuje tedy skryté a rychlé zpracovávání materiálu.
Co je to termokopostér?
Pokud chcete vytvořit kompost co nejrychleji nebo máte velké množství odpadu, který potřebujete co nejdřív zlikvidovat, je nejefektivnějším řešením použít termokompostér, v němž vznikne použitelný kompost během dvou měsíců.
Správně navrstvený odpad se v něm díky vrchnímu ventilu a bočním větracím otvorům velmi rychle rozkládá, přičemž zároveň zajišťuje ideální vlhkost a vysokou teplotu tlení. Je vyrobený z odolného plastu, takže odolá jak velkým mrazům, tak i letním vedrům.
Publikováno: 13. 9. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová