reklama

Kupujete si družstevní byt? Víme, na co si musíte dát pozor

Sháníte bydlení a zaujal vás družstevní byt? Majitel nebo realitní makléř vám možná budou tvrdit, že je to skoro totéž jako byt v osobním vlastnictví. A že pro vás z toho vlastně nic zvláštního nevyplývá. V tom případě si můžete být jistí, že jim jde především o úspěšný obchod a vás za tím účelem mírně mystifikují. A nenechte se „svést“ případným tvrzením, že je možný brzký převod do osobního vlastnictví. To totiž nemusí být tak úplně pravda. Počítejte proto raději s tím, že byt zůstane ještě nějakou dobu ve vlastnictví družstva, a přečtěte si, co to obnáší.

Na začátek trochu nepopulární právničiny

Zásadním faktem je, že jednotlivé byty nejsou v osobním vlastnictví člena družstva, ale v nájmu, který vzniká na základě vlastnictví členského podílu v družstvu. Chcete-li se tedy stát členem družstva, musíte složit členský podíl, jehož výše se liší v závislosti na konkrétních podmínkách a stanovách. Pokud kupujete družstevní byt, potřebný členský podíl složil už váš předchůdce a nyní ho na vás pouze převede. S tím bývá většinou spojen symbolický administrativní poplatek, který zaplatíte přímo družstvu.

Výhody a nevýhody

Dobrá zpráva je, že při pořízení družstevního bytu neplatíte daň z nabytí nemovité věci. A tím pádem ani nebudete platit jednou ročně daň z nemovitosti.

V případě, že máte na koupi bytu dostatek finančních prostředků, můžete být v klidu. Družstevní byty bývají většinou o něco levnější než byty v osobním vlastnictví, takže v bydlení vám nic nebrání. Problém však může nastat, pokud si chcete vyřídit hypotéku. Financování družstevních bytů nabízejí pouze některé banky a většinou za méně výhodných podmínek, než jsou k mání hypotéky na byty v osobním vlastnictví. U některých družstevních bytů je však možné jejich cenu hradit ve splátkách přímo družstvu.

Do nepříjemné situace se můžete dostat, pokud chcete získaný byt dále pronajímat. Na rozdíl od bytů v osobním vlastnictví, kdy na vás nikdo tzv. nemůže, do pronájmu družstevního bytu vám na základě stanov většinou může „mluvit“ družstvo. A nejde jen o to, že většinou bývá k pronájmu vyžadován souhlas družstva, který je často symbolicky zpoplatněn. Horší je, že pokud se vám podnájemníci „nepovedou“ a nedodržují domovní řád, budete se muset s nimi na nátlak družstva rozejít.

Co je to nesplacená anuita?

V inzerátech nabízejících družstevní byty můžete narazit na termín „nesplacená anuita“. Jedná se o splátku dlouhodobého úvěru, který čerpalo družstvo jako právnická osoba. Tato částka je důležitá, protože o ní se vám automaticky zvedne pořizovací cena.

Další důležitou informací je to, že při převodu družstevního podílu přecházejí na nového člena družstva spolu s členským podílem i dluhy. Proto dříve, než složíte peníze na účet prodávajícího a podepíšete smlouvu, si vyžádejte od družstva potvrzení o výši závazků, které se k bytu vážou.

Kupujete si družstevní byt? Víme, na co si musíte dát pozor
i (Zdroj: Lexxus Norton)
Kupujete si družstevní byt? Víme, na co si musíte dát pozor

Z čeho se skládá nájemné

Jste-li členem družstva, platíte v nájemném za byt pouze účelně vynaložené náklady družstva, tedy náklady na opravy, modernizaci a rekonstrukci domu a příspěvky na tvorbu finančních rezerv pro opravy a investice (tzv. fond oprav). V nájemném může být splácena také anuita.

Pozorně si přečtete stanovy

Kromě zákona upravují práva a povinnosti členů bytového družstva jeho stanovy. Pro změnu stanov je potřebný souhlas všech členů bytového družstva. Podle zákona o obchodních korporacích je souhlas všech členů zapotřebí také pro převod vlastnického práva k družstevním bytům, budově nebo pozemkům, na kterých se nachází byty, jiným osobám než členům. To neplatí pro převod bytů do vlastnictví členů bytového družstva. Proto nekupujte nic předtím, než důkladně prostudujete všechny dokumenty bytu včetně stanov družstva, ideálně se poraďte s právníkem.

Publikováno: 24. 7. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová

Mohlo by vás dále zajímat

Čištění fasády

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Čištění fasády od organických nečistot jako jsou mechy, řasy a prevence proti nim