reklama

Kupujete nemovitost? Stanovte si rozpočet a priority

Podle průzkumů touží většina Čechů bydlet ve svém. Ovšem rozhodnout se pro nákup domu či bytu není jednoduchá záležitost. A navíc většina z nás tento krok udělá maximálně jednou dvakrát za život, takže těžko se dá v tomto případě spoléhat na předchozí zkušenosti. Jak tedy na to jít, když si pořizujete bydlení? Které kroky podniknout a na co přitom nezapomenout?

i (Zdroj: CENTURY21)
Kupujete nemovitost? Stanovte si rozpočet a priority

Peníze jsou na prvním místě

Asi vás nepřekvapí fakt, že si především musíte stanovit přesný rozpočet. K tomu je nezbytně nutné sečíst všechny náklady, které budou s nákupem a případným stěhováním spojeny, a dále pak všechny zdroje, které mohou být použity na úhradu kupní ceny – vlastní rezervy, peníze utržené za prodej stávající nemovitosti nebo bankovní úvěr.

„Dobrý realitní makléř vám doporučí prověřeného realitního poradce, který zjistí vaše možnosti úvěrování bankou, případně vám připraví pohotovostní úvěr,“ popisuje příklad dobré praxe Mgr. Dominik Ženatý, makléř realitní sítě Century 21.

Stanovte si priority

Chcete žít v rušném středu velkoměsta, či na ospalém předměstí? Máte malé děti a je pro vás důležitá blízkost škol, školek či dětských hřišť? Zvažte, jak vypadá běžný den ve vaší rodině, a přizpůsobte tomu výběr vhodné lokality a její občanskou vybavenost.

Předem si také rozmyslete, co vlastně hledáte. Toužíte po rodinné vile, malém domku nebo vám stačí jen byt? A důležité je také, k čemu budete koupenou nemovitost používat. Jedná se o místo, kde budete trvale žít, víkendovou chatu, nebo jde spíše o investici k následnému pronájmu?

S tím samozřejmě souvisí to, zda upřednostňujete tradiční domy a byty, či máte rádi moderní architekturu s minimálními nároky na údržbu, jako jsou například pasivní stavby. Oboje má své výhody i nevýhody, které si předem v klidu porovnejte.

A není od věci si stanovit preference typu balkon, komora, sklep či velikost okolního pozemku. Zohledněte přitom také svůj denní režimem a záliby. To všechno jsou zdánlivé detaily, které vám mohou radost z nové nemovitosti zkazit.

Sledujte nabídku na trhu

Nejásejte nad prvním inzerátem, který vypadá slibně. Raději nic neuspěchejte. Jde přece o hodně peněz. Proto si nejdříve udělejte soukromou statistiku nemovitostí, lokalit a cen. Pokud se rozhodnete využít služeb realitní kanceláře, tento krok za vás udělá makléř. A protože, když se jedná o investici, hodí se každá dobrá rada, možná stojí zato si vybrat zavedenou realitní kancelář. Každopádně se připravte na to, že vás čeká poměrně náročná cesta od nemovitosti k nemovitosti. Následuje totiž domluvení prvních prohlídek. Výhodou je, že pokud budete mít „svého“ makléře, tak to za vás všechno domluví, osobně se zúčastní prohlídky a pomůže vám odhalit případné vady.

Kupujete nemovitost? Stanovte si rozpočet a priority
Kupujete nemovitost? Stanovte si rozpočet a priority (Zdroj: CENTURY21)
Kupujete nemovitost? Stanovte si rozpočet a priority
Kupujete nemovitost? Stanovte si rozpočet a priority (Zdroj: CENTURY21)
Kupujete nemovitost? Stanovte si rozpočet a priority
Kupujete nemovitost? Stanovte si rozpočet a priority (Zdroj: CENTURY21)
Kupujete nemovitost? Stanovte si rozpočet a priority
Kupujete nemovitost? Stanovte si rozpočet a priority (Zdroj: CENTURY21)

Nezaškodí trochu smlouvat

Neocenitelným pomocníkem vám bude makléř při vyjednávání s prodávajícími, případně s jejich realitním makléřem v okamžiku, kdy se rozhodnete pro koupi konkrétní nemovitosti. Je možné, že před definitivní dohodou o podmínkách prodeje proběhnou ještě další jednání mezi vámi a prodávajícími. To je pro makléře zcela běžná záležitost a celým procesem vás profesionálně provede. Spolehněte se na jeho zkušenosti a odbornou kvalifikaci, díky nimž je vám schopen domluvit i snížení ceny nemovitosti.

„Pro každou nemovitost, kterou zamýšlíte koupit, by měl dobrý makléř vytvořit tzv. srovnávací tržní analýzu a sdělit vám, zda je nemovitost nabízena za reálnou cenu, či nikoliv – ochrání tak vaši investici,“ upozorňuje na správný postup makléř.

Nezapomeňte na „formality“ a právníka

Důležité je projít také všechny právní aspekty koupě jako územní plán při koupi pozemku, stanovy sdružení vlastníků jednotek u koupě bytu a podobně. Samozřejmě je důležité prověřit nabývací titul majitele nemovitosti (kupní smlouva, dědictví apod.).

„Dobře si prostudujte také samotnou kupní smlouvu. Nejlépe uděláte, pokud necháte všechny dokumenty i právní stav nemovitosti prověřit advokátem. Sice si za jeho služby něco připlatíte, ale může vám to ušetřit mnohem více peněz,“ konstatuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

To se týká také sepsání kupní smlouvy, která musí být „ušitá přesně na tělo“. Nepodepisujte jen nějaký vzor stažený z internetu. A to se týká i vytvoření návrhu na vklad nemovitosti do katastru nemovitostí.

Publikováno: 29. 8. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová