Je mnoho důvodů, proč se do nákupu nemovitosti nepouštět na vlastní pěst. Dobrý realitní makléř vám totiž může ušetřit velké množství času i starostí. Nebo jste se rozhodli pro nákup fungl nového bydlení? Také v tom případě je ale spousta důvodů, proč být opatrní. Poradíme vám, jak jen tak někomu nenaletět.
Při výběru realitky si přečtěte recenze
Stejně jako v každém jiném odvětví služeb i při výběru realitní kanceláře si musíte dát pozor a pečlivě vybírat. Asi nejlepší je si nechat někoho doporučit od známých. Další možností je si najít na internetu věrohodné recenze a řídit se podle nich. To však neznamená, že se nemáte řídit instinktem a dát na svůj vlastní úsudek.
Zajděte tam osobně
Nejlepší možností je zajít si do sídla dané realitní kanceláře a na vlastní oči se přesvědčit, jak tam pracují, jak kanceláře vypadají a zda mají opravdu tak profesionální přístup, jak na svých webových stránkách slibují. Osobní přístup ke klientovi totiž mnohé vypovídá. Pokud se vám ihned věnují, rádi vám zodpoví všechny dotazy či vám ve stručnosti vysvětlí, jak vše probíhá, zřejmě alespoň mají „proklientský“ přístup.
Nabízené služby
Dobré realitní kanceláře vám nezprostředkují pouze prodej bytu či domu, ale také za vás vyřídí nezbytnou administrativu. Měli by vám předložit dokumenty, kde bude specifikováno pojištění, výše provize a podobné informace. Samozřejmostí by mělo být poradenství a průběžné konzultace, které dobrá realitní kancelář nabízí zdarma. Nebojte se ptát i na méně obvyklé otázky – realitní makléř by měl být skutečným odborníkem, který se ve svém oboru dokonale vyzná.
Co byste si měli ověřit před koupí bytu od developera
Pokud jste zatoužili po novém bydlení, které zatím ještě neexistuje, měli byste si především ověřit, zda má developerský projekt veškerou stavební dokumentaci. Může totiž po čase dojít například ke zrušení rezervačních smluv, protože společnost nezíská k výstavbě potřebná povolení.
Kromě toho si zjistěte, zda má developer již vyřízený úvěr ve financující bance a zda opravdu vlastní pozemky, na nichž se má stavět. Aktuální výpis z listu vlastnictví získáte na katastru nemovitostí nebo na pobočce Czech POINTu. Dejte si zejména pozor, zda na nemovitosti neváznou žádná věcná břemena, zda není nemovitost zastavena nebo zda se ve výpisu nenachází poznámka o vydání exekučního příkazu k prodeji nemovitosti.
A ještě jedna důležitá věc. Předem si zjistěte, zda osoba, se níž podepisujete smlouvu, je vůbec oprávněná jménem společnosti jednat. To najdete na internetu v obchodním rejstříku.
Vizualizace nestačí
Pokud vám developer poskytne prostorovou vizualizaci bytu, chtějte také, ať vám dodá technický výkres s přesnými parametry jednotlivých místností. Při případné reklamaci tak můžete odkazovat na předsmluvní informace, které nesouhlasí s výsledným stavem. Nedostatky stavby můžete reklamovat do pěti let od zapsání vlastnického práva do katastru nemovitostí.
A nezapomeňte si pečlivě prostudovat také kupní smlouvu. Ideální je, když si necháte všechny dokumenty i právní stav nemovitosti prověřit advokátem. Sice si za jeho služby něco připlatíte, ale možná tím daleko víc ušetříte.
Publikováno: 28. 6. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová