reklama

Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Vytvořili jste ze starých plechovek květináče na bylinky? Pustili jste se do výroby postele či zahradního nábytku z palet? Prolézáte sekáče a hadříky z nich přešíváte na stylové modely? Pak jste propadli upcyklaci – používání starých nepotřebných věcí na výrobu nových, originálních kousků!

i (Zdroj: Bonami)
Upcyklace dává nový život starým věcem

Upcyklaci nezaměňujte s recyklací! Zatímco při recyklaci dochází ke znovuzpracování již použitých materiálů – například tak, že z PET lahví se vyrobí bundy nebo zatravňovací dlažba, při upcyklaci z PET lahví postavíte skleník nebo stvoříte držáky na zubní kartáčky. Recyklace je chvályhodná tím, že snižuje množství odpadů, ale ne vždy se jedná o levný nebo ekologický způsob. Při upcyklaci použijeme staré předměty na výrobu nových, užitečných nebo i zajímavých stylových kousků.

Upcyklace v komerčním světě

Na přehlídkových molech vídáme neuvěřitelné šaty a nejmódnější kabelky vyrobené z ústřižků látek a starších oděvů. Stella McCartney to dokonce posunula ještě o krok dál. Tato britská návrhářka použila v jedné ze svých posledních kolekcí plasty vylovené z moře. Značky jako H&M a adidas se také nadšeně pouštějí do upcyklace. Architekti a výtvarní umělci prozkoumávají možnosti vyplavenin, odpadu a věcí z druhé ruky, aby z nich vytvořili jedinečné návrhy a umělecká díla. Příležitosti jsou nekonečné – výsledky jsou unikátní a skvělé.

Upcyklaci se věnují i světoví tvůrci
i (Zdroj: Quick-Step)
Upcyklaci se věnují i světoví tvůrci

Zrodila se upcyklace

Současný svět často nazýváme konzumním. Nutí nás kupovat stále nové a nové věci, které často ani nepotřebujeme. Tento kolotoč povzbuzují výrobci tím, že dělají nekvalitní věci, a my tím, že chceme vše levné a nejlevnější, a tak se po krátké době pračka, skříňka či triko ničí, oprava se nevyplatí a my si jdeme šupito pro nové.

Reklama nám tvrdí, že ve vodovodu není tak kvalitní voda, jakou koupíme v plastových lahvích (a přitom tam teče jedna z nejkvalitnějších v Evropě), a tak domů taháme a následně vyhazujeme tuny PET lahví.

Není divu, že jsme zatoužili po něčem opravdovém, poctivém, po něčem, co bylo pro starší generace samozřejmostí – kvalitní věci ze dřeva a dalších z poctivých materiálů, vyrobené s fortelem a hrdostí na vlastní práci.

A i proto se objevil nový trend: Vybíráme si stále častěji udržitelnější materiály, vintage nábytek a fair trade potraviny i oblečení. Nebojíme se trochu si ušpinit ruce a vrháme se do vlastnoruční výroby keramiky, malování nádobí i jiných kutilských projektů v nejrozmanitějších podobách. Zabránit vzniku odpadu už neznamená rezignovat na styl nebo úroveň, právě naopak. Když vyrobíte vlastní věci z materiálů zachráněných před vyhozením, dodá to vašemu domovu atmosféru. Je to recept na vytvoření neopakovatelného interiéru.

Vyhrajte si se zbytky podlahy
i (Zdroj: Bonami)
Vyhrajte si se zbytky podlahy

Vyhrajte si se zbytky podlahy

Zbyla vám po položení nové podlahy nějaká prkna nebo podlahové díly? Byla by škoda je jen tak vyhodit – poslouží vám jako vynikající rozjezd tvořivého projektu. V okamžiku si můžete pořídit nový rámeček na fotky nebo věšák na kabáty. A co třeba originální prkénko na krájení? Květináč k pěstování bylinek na balkoně? Nikdy nebylo jednodušší vypěstovat si vlastní dobroty!

Jste nadšení cyklisti? Své hobby si můžete přinést i dovnitř, když staré kolo upcyklujete na super doplňky. Z kousků staré pneumatiky vyrobte náušnice, ze světlometu lampičku na stůl. Hromadu inspirace najdete třeba na Pinterestu!

DIY projekt: Cyklohlava na stěnu
i (Zdroj: Quick-Step)
DIY projekt: Cyklohlava na stěnu

Tip:

Ať už se rozhodnete dělat s vaší starou podlahou cokoliv, není dobrý nápad ošetřené dřevo spalovat.

DIY projekt: Cyklohlava na stěnu

Máte staré nebo rozbité kolo, které už jen zabírá místo? Odšroubujte řídítka a sedátko. Spojte řídítka se sedlem, nebo použijte jen samotná řídítka – budou představovat zvířecí rohy. Vytiskněte si šablonu Quick-Step, kterou si můžete stáhnout, a obkreslete ji na podlahové prkno. S pomocí ruční pilky vyřízněte ze dřeva nebo laminátu příslušný tvar.

Na tuto desku umístěte řídítka tak, aby připomínala zvířecí rohy. Na závěr můžete použít i sedlo. Bezpečně řídítka a sedlo připevněte pomocí kabelové pásky. Pověste dílo na zeď a připravte se, každý myslivec bude závidět!

Zdroj informací: Kateřina Šedivá

Publikováno: 15. 6. 2018, Autor: