Venkovní dřevo je hodně zatížený materiál, a proto není divu, že se navzdory všem speciálním povrchovým úpravám na něm podepíše zub času. Ale ať už se to týká zahradního nábytku, plotu či jiných dřevěných ploch, nezoufejte. S trochou šikovnosti se vám určitě povede nový nátěr a všechno bude opět jako nové.
Odstraňte staré nátěry
Než se pustíte do natírání, je důležité oprýskaný povrch důkladně očistit. K tomu vám poslouží kromě hadru a vody se saponátem také drátěný kartáč, brusný papír anebo vysokotlaký čistič. Povrch je také nutné zbavit odchlipujícího se starého nátěru.
Staré nátěry můžete obrousit za pomoci smirkových papírů o různé hrubosti, bruskami s brusným papírem, či výjimečně drátěnými kartáči nebo ocelovou vlnou. S odstraněním starých nátěrů vám může pomoci i běžná aku vrtačka se speciálním nástavcem na brusné papíry či lamelovým brusným nástavcem na dřevo. Při práci s nimi však musíte dávat pozor na tlak, který vyvíjíte na podklad, abyste přitom ho nepoškodili. Případné nerovnosti a prohlubně je potom potřeba zatmelit.
Nepostradatelný pomocník: smirkový papír
Bez brusných papírů se při práci se dřevem prostě neobejdete. Umožní vám odstranit staré nátěry, obrousit dřevěné hrany či dřevo očistit a zbavit nerovností. Liší se svojí zrnitostí (označováno písmenem „P“), resp. hrubostí. Nejhrubší papíry/brusné pásy jsou označeny číslem 20 a nejjemnější číslem 400.
Pokud se jedná například o starou branku od zahrádky, na které vám tolik nezáleží, můžete použít hrubý smirkový papír se zrnitostí 40 až 60. V případě, že potřebujete obrousit a následně natřít choulostivější povrch, například venkovní nábytek, zvolte jemnější brusné papíry o zrnitosti s číslem 100 a výše.
Brousíte-li rovné plochy, můžeme si práci usnadnit omotáním brusného papíru okolo hranolku, který dobře padne do ruky. Přičemž platí, že čím má hranol oblejší hrany, tím déle na něm vydrží smirkový papír, aniž by se prodřel.
Základem je impregnace
Všeobecně se nedoporučuje opatřovat natírané předměty pouze jednou vrstvou. Vždycky byste měli nanést nejdříve impregnační nátěr a následně vrchní/krycí nátěr. Dřevěné povrchy tedy natírejte ve dvou až třech krocích.
Impregnační nátěry fungují jako fungicidní napouštědla – svým chemickým složením zaručují ochranu dřeva proti houbám, plísním a hmyzu. Také snižují nasákavost materiálu, takže následné nátěry se do dřeva tolik nevpijí. Ředí se většinou vodou v poměru, který je udán výrobcem.
Při aplikaci můžete zvolit dvojí způsob – buď namáčení (impregnační přípravek se snáze dostane do všech míst), či běžné natírání štětcem nebo válečkem. Po každé impregnaci nechte daný předmět důkladně proschnout.
Jeden nátěr nestačí
Vrchní/krycí barvy vybírejte podle charakteru materiálu, estetického působení a případně dalších specifik. Většinou jsou potřeba dvě vrstvy (u namáhaných povrchů), které zaručí perfektní vzhled a ochranu dřeva.
Při natírání vrchní barvou nejprve natřete namáhaná či problémová místa. Barvu nechte důkladně zaschnout a následně natřete ještě jednou celou plochu.
Můžete si to zjednodušit
Každý rád šetří čas a peníze. To samozřejmě vědí i výrobci barev, a proto dodávají na trh barvy 2v1 nebo 3v1, které v sobě kombinují vlastnosti jak základního, tak krycího nátěru, případně ještě „mezinátěru“. Tuto barvu aplikujte v jedné až dvou vrstvách. Mezi jednotlivými nátěry nechte minimálně čtyřhodinové rozestupy.
Publikováno: 14. 6. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová