Odolat smutným psím očím a občas svému pejskovi nepřilepšit nějakou pochoutkou nebo drobností od stolu může být těžké. Jenže tím se dopouštíme chyb nejen z hlediska výživy, ale i výchovy. Předkládáme ty nejčastější prohřešky, které dělají pejskaři při podávání potravy psům, i důvody, proč bychom se jich měli vyvarovat.
Krmte pravidelně
Zvířata stejně jako děti milují rutinu a pravidelnost. „Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství. Pokud misku nesní, odeberte mu ji a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, např. večer. Taková důslednost se vám vyplatí, protože pejsek se na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní. Dospělého psa je dobré krmit dvakrát denně, hlavně větší plemena, která jsou náchylná k torzi žaludku,“ říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.
Když granule nesní a my mu místo toho nabídneme alternativu v podobě pamlsku, vařeného masa nebo konzervy, je to nevhodné a nevýchovné. Učíme ho tak, že může dostat něco lepšího, když pohrdne svou stravou. A můžeme mu založit na nadváhu.
Nekrmte od stolu!
Je velmi těžké odolat, když my jíme a pejsek pod stolem dělá zoufalé oči. Musíte být ale silní a odolat, protože v opačném případě ho učíme loudit a zbytečně ho rozmazlujeme. Krom toho pejsek získá dojem, že má ve smečce stejné postavení jako my, což může způsobit problémy ve výchově a při výcviku. A taky díky tomu můžeme dostat do nepříjemné situace, když jíme ve společnosti cizích lidí, například v restauraci.
Pozor! Časté přilepšování vařeným jídlem může mít za následek odmítání klasických granulí, které jsou nejčastější a nejjednodušší variantou krmení psů. Navíc lidská strava je pro psy absolutně nevhodná. Větší množství soli a koření, které obsahuje lidské jídlo, přetěžuje ledviny a způsobuje žaludeční potíže.
Stejně tak není vhodné dávat psovi krmivo předtím, než se sami najíte. Je důležité ho učit podřízenému postavení ve „smečce“.
Najděte pejskovi TY jeho granule
Koupili jste drahé granule a váš čtyřnohý kamarád misku obchází, jako byste mu do ní nasypali strychnin? Sežere jen tolik, aby nechcípl a ještě s nechutí a při návštěvě u přátel pak s gustem v nestřežené chvíli vymete misku levných barevných granulí? Pak jste asi neobjevili granule, které považuje za chutné. Neznamená to ovšem, že byste měli nakoupit levné barvené granule ze supermarketu. Krom toho, že obsahují jen málo bílkovin, ale za to hodně pšenice, barviv, konzervantů a antioxidantů, které se často ocitají na seznamu karcinogenů, bývají dochucovány solí a chemickými náhražkami a pejskovi pak samozřejmě chutnají. Jeho zažívání má již menší radost.
Možná bude chvíli trvat, než najdete kvalitní granule, které oceníte nejen vy podle složení, ale i pes podle chuti. Vyžádejte si vzorky nebo kupte menší balení a hledejte ty pravé. Až je najdete, tak se jich držte a neměňte je. Balení vždy kupujte v uzavřených balíčcích a ne rozvažované, abyste se vyhnuli kontaminaci.
Dodržujte doporučenou dávku a nepřekrmujte
Jestli se chcete vyhnout ironickým poznámkám o tom „jak se váš pejsek má dobře“ a dostat se do situace, kdy budete svého kamaráda s obavami sledovat, jak se potácí na tenoučkých nožičkách, které jako by ani nemohly unést jeho velké tělo, tak se naučte odmalička hlídat mu váhu. Byť by koukal sebehladověji a co hodinu chodil vylizovat prázdnou misku.
Každé psí plemeno má svoji váhu a podle té vždy množství odměřte na základě tabulek na obalu krmiva. Při dávkování je vždy nutné přehlédnout individuálně k danému psovi. Vždy je lepší krmit míň a třeba jednou týdně dopřát hladovku.
Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více, než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.
Dodržujte pravidla krmení
„Tak jako lidé po jídle odpočívají, měli by odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily, a předejdeme tak i torzi (přetočení) žaludku. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i před krmením. Naučte ho vždy jíst půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce.“ dodává Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.
Publikováno: 8. 6. 2018, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce