reklama

Vybíráme dveře a obložky

Bez dveří se žít nedá. Neberme však dveře jen jako nutnost pro oddělení prostor, když můžeme využít jejich potenciál. Nejnovější trendy ukazují, že se dá ke dveřím přistupovat kreativně.

Na dveře se vyplatí myslet od začátku

Budoucí dveře rozmýšlejte už při provedení stavebních prací. Ušetříte tím později nejen čas, ale i finance. Spousta výrobců si za „nestandardní“ stavební otvory účtuje nemalé poplatky. Pro klasické otočné dveře platí, že na šířku by měl být otvor o 10 cm širší, než budou dveře. Výšku výrobci doporučují okolo 204 cm. Za posuvné dveře si připlatíte už při výrobě a stavební otvory díky širokým možnostem provedení nemusí být až tak striktní.

Který typ kam

Posuvné dveře se nejvíce hodí do kuchyní, jídelen a obývacích pokojů. Klasické otočné dveře neurazí nikde, dbejte však na dostatek prostoru pro pohodlné otevření a dopředu promyslete, na jakou stranu se budou otvírat. Vypínač na straně pantů, na který dosáhnete až po obejití dveří, zajisté nepotěší. A nakonec nezapomeňte na různorodost materiálů a možnosti kování!

Jak vybrat kování a co měřit

Pokud kupujete nové kování na výměnu, pak si nezapomeňte to stávající pořádně změřit a popřípadě také vyfotografovat, abyste jednodušeji hledali rozměrově a typově stejné.

Vybíráme dveře a obložky
i (Zdroj: archiv redakce)
Vybíráme dveře a obložky

Kování dělíme na:

  • štítové (štítkové)
  • rozetové

Štítové kování patří k nejtradičtějším a nejpoužívanějším už po mnoho let a jedná se o klasicky umístěné kování ve štítu, na kterém je jak klika, tak i zámek. V tomto případě však při výměně musíte měřit rozteč, což je vzdálenost od středu kliky ke středu otvoru ve vložce. Nejčastější rozměry kování s roztečí, se kterými se setkáte, jsou 72 mm, 90 mm a 92 mm.

Rozetové kování, kterému se také říká dělené, má tu výhodu, že díky rozdělení kliky a zámku od sebe, nepotřebujete znát velikost rozteče. Toto kování se dá namontovat na každé dveře, stačí si jen vybrat typ rozety a zda bude kování kulaté nebo hranaté.

Vybíráme dveře a obložky
Vybíráme dveře a obložky (Zdroj: )
Vybíráme dveře a obložky
Vybíráme dveře a obložky (Zdroj: )
Vybíráme dveře a obložky
Vybíráme dveře a obložky (Zdroj: )
Vybíráme dveře a obložky
Vybíráme dveře a obložky (Zdroj: archiv redakce)

Dnes je na trhu škála kování opravdu veliká (můžete koupit nerez, hliník, chrom, titan apod.) Je však třeba počítat s tím, že pevné a kvalitní materiály od renomovaných firem, které mají dlouhou životnost patří také do kategorie těch dražších.

Dvoubarevné dveře favoritem

Pokud jsou dvě přiléhající místnosti v odlišném designu nebo v nevýrazném pokoji chybí zajímavý prvek, je volba dvoubarevných dveří a obložek zajímavou alternativou. Navíc dvoubarevné provedení nebývá ani dražší, tak proč ho nevyužít? Například na straně koupelny mohou být dveře i obložky bílé a z druhé strany do chodby v barvě dřeva apod.

Elegantní bezfalc

Vybíráme dveře a obložky
i (Zdroj: archiv redakce)
Vybíráme dveře a obložky

Bezfalcové dveře ( také se jim říká bezpantové, bezpolodrážkové) si oblíbí snad každý, jsou totiž velmi elegantním řešením klasických otočných dveří, přičemž se celé křídlo dveří vsadí do zárubně a je s ní v jedné rovině. Součástí tohoto typu dveří je i bezfalcová zárubeň, ve které jsou skryté seřizovatelné panty. Ne nadarmo se tedy staly žádaným trendem, po kterém sahají i designéři. Při výběru dveří a obložek se proto nebojte vyptat na všechny druhy (dále existují polodrážkové atd.), protože na volbě dveří prostě záleží.

Gabriela Šedivcová
Foto: pinterest.com, digsdigs.com,
kliky-kovani.cz,kliky-kovani.net, castill.sk, osp-mk.cz, rostradvere.cz, nonstopstavebniny.cz, lasamba.cz


Rychlé info o cenách
Dvoubarevné dveře se skleněným prvkem provedení lamino 3 800 Kč
Celoskleněné posuvné dveře s garnýží 30 000 Kč
Bezfalcové dveře dvoubarevné se skleněným prvkem + obložky v provedení lamino 6 000 Kč
Otočné celoskleněné dveře se závěsy 5 000 Kč
Dvoubarevné obložky v provedení lamino 2 200 Kč
Kování čtvercová rozeta 2 000 Kč
Výrobci a prodejci: SAPELI, ERKADO, Interiéry Hazuka.cz

Publikováno: 21. 4. 2015, Autor: