reklama

Tipy, jak vybrat tu správnou sekačku

Už je to zase tady. Zahrada se začíná zelenat a tráva roste jako z vody. Proto je nejvyšší čas zkontrolovat sekačku. Říkáte si, že by to spíš chtělo koupit novou? Máme pro vás pár tipů, jak v obchodě nesáhnout vedle.

Nebude přece jen stačit ještě ta stará?

Přece jen vám to nedalo a zkoušíte, jak je na tom původní sekačka? Nemusí na tom být úplně zle, ale přesto vám může sekání pěkně otrávit. Po několika letech usilovného sekání třeba už taky „netáhne“ tak, jak byste si představovali. A proč byste se měli zbytečně trápit se zastaralým strojem a nepořídit si nějaký komfortnější?

Co si rozmyslet před nákupem?

Hned na začátku byste si měli říci, jaké máte na stroj nároky i jaké jsou vaše finanční možnosti. Je potřeba si také uvědomit, jak často budete sekat a jak velkou plochu. V tom případě se držte doporučení výrobce. Je-li tedy sekačka určena k sečení plochy do 600 m2, neznamená to, že si neporadí i s větším pozemkem, ovšem práce bude kvůli omezenému výkonu a pracovnímu záběru nože trvat déle a často se budete zdržovat s vysypáváním malého koše.

Jestli by se vám více hodil model elektrický nebo benzinový – potom je nejlepší zajít přímo do specializované prodejny, probrat své představy s odborníkem a s jeho pomocí vybrat nejvhodnější stroj.

Elektrická, akumulátorová nebo benzinová?

Elektrická sekačka je vhodná k sekání menších a méně členitých pozemků, na kterých máte zajištěný přívod elektřiny. Je nenáročná na údržbu, dobře ovladatelná, má nízkou hmotnost, její provoz je poměrně tichý a ekologický. Nezanedbatelný je také fakt, že mají v porovnání s většinou benzinových modelů nižší pořizovací náklady. Nevýhodou ale je nutnost tahat za sebou těžký a dlouhý kabel. Máte-li na pozemku okrasné záhony, keře, stromy a další překážky, může být volba správné trasy těžkým hlavolamem.

Akumulátorové sekačka splňuje výhody elektrické, ale bez otravného tahání kabelu. Je vhodné se předem ujistit, zda je dodávána včetně akumulátoru v ceně a případně si ověřit i možnost zakoupení náhradních akumulátorů. Důležité je rovněž vědět, jak velkou plochu je možné posekat na jedno nabití. Externí nabíječka akumulátoru je výhodnější. Pořídíte-li si druhý akumulátor, můžete jej na externí nabíječce nabíjet a mezitím sekat s prvním akumulátorem. Sekačky s integrovanou nabíječkou v průběhu nabíjení používat nelze.

Benzinové stroje jsou vhodnější na sekání větších ploch. Ty se silnými motory bez problémů zvládnou práci v členitém terénu a poradí si i s vyšší a hustší trávou. Vždy se ale řiďte doporučením výrobce, abyste nebyli zklamaní, že přerostlou trávu sekačka nezvládla. Moderní čtyřtaktní motory se vyznačují dlouhou životností a snadnou obslužností. Vyšší komfort sekání ještě zvyšuje pojezd, díky němuž je práce docela snadná. Je nutné ale počítat s náročnější údržbou. Při výběru modelu se ujistěte, zda máte v okolí servis, který danou značku opravuje.

S pojezdem nebo bez pojezdu?

Už jsme si vybrali pohon, teď ještě se rozhodnout, zda s pojezdem a bez pojezdu. Rotační sekačky lze dále dělit podle materiálu, z něhož je vyrobeno šasi. Na větší zahrady a do členitého terénu se hodí spíše pojezdové stroje, které mají šasi vyrobené z oceli či slitiny hliníku. Na menší rovinaté plochy stačí bezpojezdové modely vybavené lehkým šasi z kvalitního plastu.

Komfortní vychytávky

Značkoví výrobci sekaček se neustále snaží, aby jejich produkty přinášely svému majiteli kromě bezchybných pracovních výkonů také co největší rychlost a komfort při práci. Proto každý rok přicházejí s řadou vychytávek.

Zejména u benzinových modelů se jedná například o regulovatelný pojezd, který už je dnes běžným standardem. Nicméně top modely disponují i několikarychlostní převodovkou pro ještě lepší nastavení rychlosti. Další oblíbenou funkcí je startování jedním tlačítkem místo šňůry díky systému InStart, což ocení zejména starší lidé nebo ženy.

A tolik populární multifunkčnost se nevyhýbá ani sekacím strojům. K dostání je například systém 4 v 1. Jak už označení napovídá, poskytuje hned čtyři varianty, co udělat s posekanou trávou: sběr do koše, mulčování, zadní odhoz a boční odhoz. Praktické je nastavené výšky sečení u všech čtyř kol najednou, tzv. centrální nastavení.

Ke komfortu sekání přispívají i silné motory, velká kola pro optimální pohyb v terénu, nastavitelná madla s rychloupínacími šrouby pro snadnou montáž i demontáž či optická signalizace zaplnění koše. Pokud máte v garáži či zahradním domku málo místa, určitě oceníte skládací model. Během pár vteřin složíte madla a sekačku postavíte na zadní část. Ušetříte tím až 70 % místa potřebného na uložení běžné sekačky.

Práci svěřte robotické sekačce

Ne každý je fanda do sekání. Pak je nasnadě otázka, zda není lepší relaxovat, věnovat se rodině a koníčkům. A nechat sekačku, ať si poradí sama. K tomu se hodí robotická sekačka, kterou stačí jen naprogramovat, a ostatní už můžete nechat na ní. Poradí si s tím, když jí začne docházet energie, a sama se dojede nabít do nabíjecí stanice. Když je znovu v kondici, začne sama pracovat.

Velkou výhodou robotických sekaček je i fakt, že nemáte žádný travní odpad. Ostrý nůž naseká stébla na malé kousíčky, které se v trávníku ekologicky rozloží a působí jako přírodní hnojivo. Aby to fungovalo, musí se sekat co nejčastěji, ideálně nechat malého pomocníka běhat po zahradě každý den, aby tráva nepřerůstala.

 

Publikováno: 18. 4. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová