Počasí si z nás letos řádně utahuje. Jeden týden se teploty pohybují kolem jarních 15 °C, druhý mrzne až praští. Do toho chvíli sněží, pak pro změnu prší. Neustále proto otáčíte kohoutkem u topení zleva doprava, což se samozřejmě promítne, někomu možná už dokonce promítlo, do vyúčtování. Jak se s nadměrně velkým účtem vypořádat? A co dělat, abyste mu do budoucna předešli? Máme pro vás pár užitečných rad.
Pokud vám vyúčtování ještě nepřišlo, ale vzhledem k aktuálnímu téměř aprílovému počasí a poměrně vysoké ceně plynu vás tíží obavy z nedoplatků, můžete požádat svého dodavatele o navýšení záloh. To můžete provést prostřednictvím on-line aplikace, internetové správy klientského účtu nebo se obraťte přímo na zákaznickou podporu dodavatele telefonicky či e-mailem. Pokud preferujete osobní kontakt, zažádejte o změnu na jedné z kamenných poboček. Ve výsledku sice ve výsledku neušetříte, ale stovka měsíčně přece jen bolí méně než několik tisíc najednou.
Spíše přemýšlíte, jak ušetřit? Klíčem k úspěchu je správně topit a větrat. Každý stupeň se na vyúčtování odrazí. Snažte se proto ve všech místnostech udržovat optimální teplotu a zbytečně nepřetápět. V chodbách se doporučuje něco kolem 19 °C, v ložnici a kuchyni 17 až 20 °C., v obývacím pokoji 20 až 22 °C a v koupelně maximálně 24 °C. Pokud jsme mimo domov, bohatě stačí dům vytápět na 17 °C.
I větrání v zimě má svá pravidla. V případě, že máte nonstop otevřenou „větračku“, topíte, jak s oblibou říkávala babička, pánu Bohu do oken. Podlahy i zdi se vám díky neustále proudícímu studenému vzduchu ochlazují a radiátor se marně snaží místnost vyhřívat. Proto se doporučuje větrat nárazově jen po dobu několika minut. Nejlépe udělat průvan a co nejrychleji vyměnit vzduch v místnosti.
Zapamatujte si však, že nevětrat vůbec je také špatně, obzvláště když v místnosti sušíte prádlo, zvyšuje se totiž vlhkost vzduchu. A vlhký vzduch se nejen podstatně pomaleji ohřívá než ten suchý, ale navíc přispívá k tvoření plísní a množení bakterií. Doporučená vlhkost se pohybuje v rozmezí 40 až 50 %, kdy máme v místnosti stejný pocit, jako by byla teplota o 2 až 3 stupně vyšší. Pokud potřebujete vlhkost v místnosti zvýšit, stačí k radiátoru postavit misku s vodou, nebo si pořídit více rostlin.
Další možností, jak snížit své účty za energie, je změnit dodavatele. Každý totiž nabízí plyn za úplně jinou cenu. Rozdíly se pohybují i v řádech 400 korun za 1 MWh, což při běžné spotřebě může dělat i 10 000 Kč za rok. Zjistěte, kolik můžete přechodem k levnějšímu dodavateli ušetřit pomocí online kalkulačky cen plynu. Zabere to jen 2 minuty.
Využít můžete i bezplatného energetického poradenství. Experti v oboru vám pomohou příčinu vysokých nákladů na energie odhalit. Zjistí, kudy vám teplo uniká, a doporučí i vhodná opatření. V České republice existuje například státem dotovaná síť poraden EKIS, která slouží k podpoře zavádění energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie, a pomoc nabízí i většina dodavatelů.
Publikováno: 21. 3. 2018, Autor: autor: Komerční prezentace