Než se pustíte do hledání bytu k pronájmu, můžete na to jít různými způsoby. Většina lidí se nejdříve poptává u známých. Pokud neuspějí, přijde na řadu hledání v nabídkách na internetu nebo se přímo obrátí na realitní kancelář. Všechny způsoby mají své pro i proti. Každopádně buďte obezřetní nejen před podpisem samotné smlouvy, ale i jiných dokumentů, které případné nájemní smlouvě předcházejí.
Poptávání u kamarádů
První možností při hledání nájemního bytu bývá rozhození sítě mezi známé. Pronajímatel je většinou rád, že získá nájemníka, za něhož se někdo zaručí. Často v takových případech i sníží cenu nájmu, jelikož má pocit větší jistoty, že budete platit nájem i služby a nebudete byt ničit. Přesto ani v tomto případě nespoléhejte pouze na ústní dohodu a uzavřete písemnou smlouvu, kde budou přesně stanovená vzájemná práva a povinnosti.
Společný známý a z toho pramenící přátelská atmosféra se sice mohou jevit při sjednávání nájmu jako výhody, ale rázem se promění v nepříjemnou komplikaci, jakmile bude chtít jedna ze stran nájem ukončit.
Je realitka lepší záruka?
Může to tak být, ale nemusí. Bohužel už za sjednání nájmu jí musíte zaplatit poměrně velkou částku, která je většinou ve výši jednoho či dvou nájemných. To ovšem neznamená, že budete mít jistotu, že v nájemní smlouvě budou hájeny vaše zájmy. Zpozorněte hlavně v případě, když po vás realitní kancelář ještě před vyhledáním nebo prohlídkou konkrétního bytu chce podepsat rezervační smlouvu na nájem bytu. Tam může být stanovená povinnost zaplatit rezervační poplatek ve výši až 10 000 korun. Ty však v případě, že nakonec smlouvu nepodepíšete, propadnou realitní kanceláři nebo pronajímateli.
Poplatek může propadnout i tehdy, když nájemní smlouvu neuzavřete kvůli tomu, že byt neodpovídá slibům realitní kanceláře. A ne každé jednání realitky je korektní. Některé dokonce předem počítají s tím, že zájemce nabízený byt odmítne, a přesto z něj vylákají zálohu či rezervační poplatek. Někdy se vám dokonce může stát, že po vás budou požadovat určitou finanční částku bez smlouvy a vydají vám jen příjmový doklad, z něhož vůbec nevyčtete, co jste vlastně zaplatili. A dostat pak zaplacené peníze zpátky bývá většinou velmi obtížné.
Weby bez realitky
Nájemní byt si můžete najít i přes specializované weby, které inzerují nabídky přímo od majitelů. Odměnu za inzerci těmto webům platí majitelé bytů. Nabídka je tady pestrá a máte velkou šanci, že se s někým rychle domluvíte. Nájemní smlouvu si však každopádně nechte zkontrolovat advokátem. Určitě se vám to vyplatí. Zhruba za 2000 korun získáte jistotu, že jste nepřehlédli nějakou důležitou „maličkost“.
Nejžádanější je Praha, nejméně frčí Ostrava
Zájem o nájemní bydlení je přímo úměrný rozloze měst, kde je většinou hodně pracovních i studijních příležitostí. Není tedy divu, že když se vám nějaký byt zalíbí, musíte být při rozhodování nejrychlejší v Praze, Brně, ale i Plzni, zatímco u podnájmu v Ostravě si můžete dovolit přece jen nějakou dobu váhat.
Bohužel na už tak dost vysoké ceny pražských nájemních bytů mají podle realitních makléřů v posledních letech vliv ještě dva faktory. Za prvé nájemné kopíruje rostoucí ceny nemovitostí (v některých oblastech + 15–20 %/rok) a za druhé v tom hraje výraznou roli nový fenomén sdílené ekonomiky, v tomto případě reprezentované především serverem airbnb.com. Krátkodobým pronájmem turistům je možné totiž zvýšit výnos bytu v dobré lokalitě i o 100 % oproti klasickému pronájmu dlouhodobému. Proto si hodně osob podnikajících v tomto oboru dlouhodobě pronajímá byty, které následně poskytuje ke krátkodobému ubytování. To zvyšuje poptávku i ceny nájemního bydlení. V současné době se v širším centru Prahy (Žižkov, Vinohrady, Karlín, Holešovice atd.) běžně pohybují ceny na kolem 300 Kč/m2/měsíčně. A v centru Prahy se klidně dostanete i na 450 Kč/m2/měsíčně.
Malé byty jsou v kurzu i v Brně, kde se cena pohybuje na úrovni 200–250 Kč/m2/měsíčně bez služeb. Příznivější ceny jsou například v Plzni, kde se cenová hladina nájmu bez provozních nákladů pohybuje u menších bytů mezi 8000 až 10 000 korun za měsíc, tedy zhruba 150–200 Kč/m2/měsíčně. V Ostravě je situace v porovnání s ostatními velkými městy zatím nejpříznivější, protože tady je průměrná cena zrekonstruovaného bytu asi 120 Kč/m2/měsíc bez služeb, elektřiny, plynu, tepla a vody.
Publikováno: 19. 2. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová