Je domovem nejvyššího mrakodrapu, největšího nákupního centra a nejdelšího metra bez řidičů na světě. Nyní si může Dubaj připsat další superlativ – můžete obdivovat všechny jeho trofeje jako největší zarámované obrazy světa.
Nad parkem Zabeel se tyčí 150 vysoký a 105 široký rám zdobený zlatem a bohatými ornamenty, které odrážejí sluneční paprsky. V noci je pak osvícen LED světly. Tvar mrakodrapu obdélníkového rámu nemá ve světě obdoby. Skládá se ze dvou štíhlých věží, které jsou v základně a na vrcholu spojeny mostem.
Most mezi minulostí a budoucností
Dubai Frame se otevřel deset let poté, co byl představen jeho návrh. Autorem je mexický architekt žijící v Rotterdamu Fernando Donis, který v roce 2009 vyhrál architektonickou soutěž, do níž se přihlásilo 926 návrhů. Donis je například také autorem CCTV pro architekty OMA v Číně. „Místo další masivní hmoty,“ říká, „jsem navrhl prázdnotu. Něco, co by zahrnovalo všechny ostatní orientační body.“
V horní části stavby je umístěna výstava, která prostřednictvím virtuální reality mapuje historii i budoucnost emirátu Dubaj. V přemostění se nachází devadesát tři metrů dlouhá vyhlídková galerie s částečně prosklenou podlahou. Návštěvníci si odtud mohou vychutnat výhled na staré město Deira nebo na věže Sheikh Zayed Road.
Skvrnka na nádheře
Projekt ve výši 32 milionů liber byl postaven bez dohledu a kontaktu s autorem návrhu Donisem. Bez jeho souhlasu byly provedeny i změny během realizace. V návrhu měl rám hladkou bílou fasádu, místo současného zlatého dekoru, přičemž kruhový motiv je založen na logu Dubai Expo 2020.
Vstupenky do Dubai Frame vyjdou v přepočtu na necelých tři sta korun. Dubajská agentura pro cestovní ruch spekuluje, že se nová atrakce stane stejně populární jako Burj Khalifa a Burj Al Arab.
Publikováno: 5. 2. 2018, Autor: autor: Jana Truksová