Člověk by se doma měl cítit svobodně a pohodlně. Ve skutečnosti tomu tak dnes ale běžně není. Může za to především příliš mnoho věcí, které se na nás tlačí ze všech koutů naší domácnosti, z výloh obchodních domů, z reklamních billboardů. Pořizujeme si věci, které použijeme párkrát nebo které už máme, pouze v jiném provedení. V důsledku toho máme výčitky svědomí, doma se často cítíme stísnění a tyto pocity si s sebou všude nosíme.
Minimalismus jako životní styl
V reakci na tento nepřirozený stav se po světě lidé začali věcí zbavovat, využívat je smysluplně a přestali je impulsivně nakupovat. Tento fenomén, který mnozí pojali za svůj životní styl, se rozšířil pod názvem minimalismus.
Lidé, kteří se takto rozhodli žít, často popisují, jak po uvolnění prostoru ve svém bytě či domě pocítili úlevu a jak jim odpoutání se od materialismu uvolnilo prostor pro nové zážitky a smysluplnější aktivity. Přiznávají ale, že celý proces není jednoduchý. Člověk je kvůli stimulaci médií a reklamy na neustálý přísun nových podnětů zvyklý a není snadné se to odnaučit. Dá se však k tomu dopracovat postupně.
Kde začít
Prvním krokem je úklid domácnosti a vytřídění věcí, které nepoužíváte. Při tom je důležité si uvědomit, že ke každodennímu životu není nutné mít plnou skříň oblečení, koupelnu plnou kosmetických doplňků a kuchyň zavalenou jednoúčelovými spotřebiči. Je třeba být trochu nemilosrdný, neschovávat věci pro případ „co kdyby“.
A co se všemi vytříděnými věcmi? Využít můžete vícero možností. Část jich můžete prodat, některé můžete darovat do charitativních obchodů nebo kontejnerů nebo poslat dál známým, kteří věc více využijí.
…a jak jej udržet
Mnohem náročnější pak bývá nově nabytý prostor udržet a opět jej nezahltit. Důležitým pravidlem je proto naučit se říkat NE věcem, které nepotřebujete. Mnoho minimalistů doporučuje si psát seznam s věcmi, u kterých máte pocit, že je „potřebujete“, a s jejich koupí nějaký čas počkat. Mnohdy se totiž ukáže, že se bez nich bez problémů obejdete.
Pokud už nějakou věc opravdu nutně potřebujete, protože stará dosloužila, nebo toužíte po modernější, měli byste se držet pravidla „jeden za jeden“. Tedy starou věc buď vyměnit, prodat nebo darovat, aby udělala místo nové.
Inspirujte se
Ať už jste, nebo nejste o minimalismu přesvědčeni, je mnoho anglických i českých zdrojů, kde se o něm dozvíte více a kde se můžete inspirovat:
- Kniha, film a blog The Minimalists
- Blog Minimalisticky.cz
- Blog Zamálem.cz
- Blog a kurzy Žijeme minimalismem
- Blog Reduca.cz
Mimo tyto stránky je tady ještě jedna aplikace, která vám otevře oči. Aplikace Cena domácnosti od ČSOB Pojišťovny vám umožní si spočítat, kolik stojí vše, co ve vaší domácnosti vlastníte, a vlastně se i zamyslet nad tím, co všechno jste kolem sebe nashromáždili. Při vyplňování krátkého dotazníku si uvědomíte, kolik věcí a na jak velkém prostoru doma máte, a uvidíte i jejich přibližnou hodnotu, která vás možná překvapí.
Pro klidnější domov, minimalisty řečeno – život, tak můžete udělat dvě věci. Uspořádat si domácnost, zbavit se nepotřebných věcí a zároveň mít i svůj minimalistický domov pojištěný. Podívejte se, která rizika ČSOB Pojišťovna pokrývá, a domluvte si pojištění domácnosti, které vás zbaví všudypřítomných katastrofických představ, co se ve vaší domácnosti může přihodit.
Publikováno: 17. 1. 2018, Autor: autor: Komerční prezentace