Na veletrhu Maison&Objet v Paříži pravidelně dostává prostor talent. A ti zkušení, kteří už se prosadili, dostávají zase ocenění designér roku. Loni jím byl u nás ne moc známý Pierre Charpin. Minimalista a poetická duše v jedné osobě.
Proč vás s ním seznamujeme právě teď? Protože se skvěle hodí do našich pojednání o barvách. Málokdo si s nimi umí tak pěkně a přirozeně pohrát a určitě ne každý tak lehce skládá barvy do jednoho přesvědčivého designového celku.
Seznamte se…
Francouzský designér Pierre Charpin se narodil v roce 1962 v Saint-Mandé v Paříži. Studoval umění na Národní škole výtvarných umění v Bourges, absolvoval v roce 1984.
Charpinův otec Marc byl sochařem, který dokázal trpělivě opracovávat materiál tak dlouho, až odhalil pravdivou tvář kusu, do kterého tesal. Pierre po otci tuto schopnost vidět pod povrch zřejmě zdědil a během studií prokázal kromě citlivého uměleckého oka také smysl pro harmonii. Možná i proto se nezdržuje ničím, co se mu zdá podružné, jeho řešení jsou nekompromisní: „Nerozlišuji, jestli pracuji pro průmysl nebo pro galerii,“ říká.
Od devadesátých let se soustředil na design, realizoval celou řadu výzkumných a výrobních projektů, především v oblasti keramiky, skla a nábytku. Charakteristické se pro něj staly jednoduché čáry a barvy. Zaměřil se na nábytek a objekty pro interiér, pracoval v ateliéru britského designéra George Snowdena v Miláně, pak se vrátil do Paříže a působil dál při neziskové organizaci VIA, kde měl zcela volnou ruku pro tvorbu a rozhodování.
Samé slavné značky
Svou prací zanechal Charpin v designérském světě výraznou a dobře čitelnou stopu, spolupracoval se značkami Zanotta, Alessi, Venini, Montina, zájem o jeho rukopis je velký.
V roce 1995 získal Charpin zajímavé ocenění inovace v oboru nábytku (VIA). Proč? Protože prostě vzal polystyren, který byl především používán pro obaly zboží, a navrhl z něj police a židle.
V roce 1998 vytvořil sérii skleněných objektů pro CIRVA (Centre International de recherche sur le verre et les arts plastique) v Marseille. O dva roky později si vyzkoušel své umění na keramice.
V roce 2004 zvítězil s litým sklem v anonymně obesílané soutěži Eau de Paris, která měla za cíl získat Pařížany pro myšlenku, že je možné a dobré pít vodu z vodovodu. V roce 2005 byl jmenován Tvůrcem roku na pařížském Salon du Meuble.
Pedagog, designér, umělec a scénograf
Vedle kreativní práce předává Pierre Charpin svoje znalosti i ve škole. V letech 1998–2008 učil na umělecké škole v Remeši, odtud pak přešel do Švýcarska, kde dál vyučuje na Universitě umění a designu v Lausanne (ECAL). Neznamená to ale, že by se od tvůrčí práce odkláněl. Naopak ji nezanedbává a jeho židle, džbány, karafy, stoly, křesla či brýle si jemně a nevtíravě vynutí vaši pozornost.
Je zdánlivě překvapivé, jak jeho předměty zapadají do různých typů interiéru, ve skutečnosti je to ale samozřejmé. Minimalismus se vždycky hodí všude a o Charpinových jasných, lehce načrtnutých a mile barevných věcech to platí stoprocentně. I proto máte v galerii několik různých interiérů, abyste si mohli porovnat, jak jeho „věci s duší“ přirozeně působí, oživují prostor a samy v něm spokojeně žijí.
Foto: M&O Paris, Pierre Antoine, Michel Bonvin, Ilvio Gallo, Fabrice Gousset
Publikováno: 21. 9. 2017, Autor: autor: Vladimíra Storchová