Listy mění barvu a postupně opadávají, děti se navrátily do školních lavic, draci létají po obloze, dříve se stmívá… Ano, je tu podzim. Jak můžeme přispět k ochraně životního prostředí v tomto barevném ročním období? Zapojte do denní rutiny i sezonních prací několik tipů!
Uspořádejte bazárek
Nemusíte využít jen toho, že jsou děti i rodiče po prázdninách pohromadě a potkáváte se před školou. Bazar určitě ocení také vaši kolegové. Čas letních dovolených je sice pryč, ale proč podzim nevyužít k přátelskému setkání s výměnou všeho možného?
Měnit můžete oblečení, domácí potřeby, školní pomůcky, suvenýry a tak dále. Fantazii se meze nekladou a každý znovu využitý produkt se počítá. Když už musíte něco nového koupit, zjistěte si podíl recyklovaných složek.
Domluvte se mezi sebou
Nemusíte přece stále jezdit vlastním autem. Domluvte se a cesty sdílejte. Nebo u vás vznikla nová cyklostezka a ještě jste ji nevyzkoušeli? Učiňte tak před zimou.
Že cesta hromadnou dopravou je zdlouhavá? Co takhle přečíst si knihu, poslouchat muziku nebo se jen zastavit, popřemýšlet si, když se nemusíte věnovat řízení.
Nebojte se obalů
Staňte se příkladem a pořiďte si opakovaně použitelné obaly na obědy pro sebe i svačinky pro děti. Vybírat můžete od klasických plastových krabiček po zajímavé designové kapsové sáčky. Navíc tím podporujete kulturu stolování.
Kapsové sáčky mohou posloužit i jako prostírání a poskytnout tak čistý povrch při stravování. Vzpomeňme, v jakém stavu někdy pracovní stoly či dětské lavice jsou.
Kompostujte a zase kompostujte
Pálení shrabaného listí je škodlivé. Plnění popelnic na směsný odpad biologickým materiálem také nikomu neprospěje. Listy je vhodné zaorat přímo do záhonů nebo jimi doplňte kompostér. Jen pozor na zachování vhodného poměru uhlíku a dusíku!
Anebo si založte kompost jen na listí a vyrobte si listovku, která vám výborně nahradí rašelinu. Můžete ji přidávat ke kyselomilným rostlinám jako jsou rododendrony, azalky, vřesy a další vřesovištní rostliny.
Připravte se na zimu včas
Zkontrolujte stav vytápění, ať máte na případné opravy dost času. Můžete pak v klidu vybrat náhradní díly z materiálů přátelských přírodě i zamezíte zbytečným energetickým únikům nebo nadměrné spotřebě paliv.
Udělejte zásoby
Podzim je čas dýní, jablek, hrušek, hub, šípků, bezinek a mnoho dalších přírodních pokladů, které vás potěší nejen v zimě. Pro pozdější využití se dají sušit, mrazit, zavařovat…
Podzim bývá bohatý na déšť, chytejte vodu do nádrží, po horkém létu alternativní zdroj určitě oceníte. Nádoby se po období řas snažte řádně vyčistit, ať máte s příchodem jara z čeho zalévat.
Publikováno: 25. 10. 2017, Autor: autor: Gabriela Povýšilová