S pomalým příchodem jara se spousta lidí chystá na renovaci zahrady a terasy. Záleží ale především na materiálu, který jste si vybrali. Každý totiž vyžaduje jinou péči, a proto je důležité už při stavbě terasy zvážit všechna pro a proti. Právě zima totiž ukáže, zda jste si zvolili dobře či ne.
Domácí dřeva
Typickým materiálem na zahrady a terasy je dřevo. Dodává místu kouzlo a propojuje dům s přírodou, ale musíte o něj náležitě pečovat. Postavením terasy práce ani výdej financí nekončí, dřevo totiž musíte pravidelně ošetřovat speciálními přípravky.
Už výběr samotného dřeva ovlivňuje výsledný vzhled a životnost terasy. Nejčastěji se používá tvrdé dřevo, jako je borovice, smrk a modřín. Jejich největším nepřítelem je voda, a to jak samotný déšť, tak sníh a mráz. Pokud jste tedy prkna před zimou neopatřili kvalitní impregnací, může se stát, že se některá výrazně poškodí. Při opravdu nízkých teplotách může povrch popraskat, usadí se v něm kromě špíny a prachu také mechy a plísně. V tom nejhorším případě se musí celé prkno vyměnit.
Exotické dřeviny
Lepší variantou jsou prkna z exotických dřevin, jako je americký ořech, mahagon, meranti, cedr, merbau, wenge, zebrano a americká třešeň, které dobře odolávají vlhku, ale nízké teploty už snesou hůře. V našich podmínkách jsou vhodnější severské odrůdy dřevin jako borovice nebo smrk, které lépe odolají mrazům.
Tyto dřeviny vydrží až 50 let bez chemického čištění. Problém ale je, že ztrácí barvu, proto se musí ošetřovat také oleji, které oddalují proces šednutí způsobený UV zářením. Nezapomeňte také použít přípravek proti dřevokazům a houbám. Vhodné ochranné přípravky byste měli používat alespoň dvakrát ročně, takže nejen před zimou, ale i po ní.
Dlažba nebo kámen
K moderním stavbám se dobře hodí dlažba nebo kámen. Pro vnější použití musí být mrazuvzdorná a protiskluzová. Lze jí klást na propustné nebo nepropustné podloží, přičemž nepropustná varianta v podobě betonového lože je vhodnější na menší plochy. Její nevýhodou je, že hůře odolává mrazům. Propustná varianta se skládá vrstev hrubšího a jemnějšího štěrku a pískové svrchní vrstvy, do níž se dlažba nebo kámen pokládá, zajištěná musí být drenáž pro odvod vody.
Bezúdržbová varianta
Z důvodu extrémně snadné údržby se prosazují moderní materiály, především dřevoplasty, které jsou často označovány také anglickým názvem woodplastic (WPC). Tato technologie byla vyvinuta před více než 30 lety ve Spojených státech. Dřevoplast je 100% ekologický a vhodný k rodinným domům s dětmi či domácími mazlíčky. Nehrozí totiž, že by si o podlahu zadřeli třísku. Výrobci poskytují obsáhlý vzorník barev, v loňském roce byly nejoblíbenější čokoládové odstíny.
Kvalitní dřevoplast musí být tvořen ze 60 % dřevem a ze 40 % polymerem HDPE. „Díky složce vysoce kvalitního a zdravotně nezávadného polymeru HDPE jsou dřevoplastové terasy odolné i náročným povětrnostním podmínkám. Pokud je na terase pouze voda nebo sníh, tak podlaha neklouže, protože prkno vás brzdí,“ vysvětluje Petr Hromek, odborník na montáže WPC – WOODPLASTIC.
I když se na povrchu vytvoří námraza, prkna nijak nepoškodí. Tedy pouze ta kvalitní – plná, pokud jste volili levnější variantu a koupili prkna dutá, může se stát, že vám do nich v zimě natekla voda. Na to je třeba si dávat pozor. Polymer zajistí také to, že prkna neztratí barvu a i v extrémních podmínkách vydrží 40 až 50 let bez jakéhokoli ošetření, natírat se totiž nesmí, aby se jejich povrch neporušil.
V případě znečištění je stačí omést koštětem nebo čištění vysokotlakým čističem pod tlakem max. 80 bar. Tím je v podstatě práce s dřevoplastovou terasou u konce.
S jakým materiálem mají dobré zkušenosti diskutující na forum.living.cz
Foto: WPC – WOODPLASTIC, Shuttesrtock
Publikováno: 16. 8. 2017, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce