reklama

Koupit starý byt, nový nebo rekonstruovat – co je výhodnější?

Než učiníte zásadní rozhodnutí, měli byste si ujasnit, co je finančně výhodnější. Oslovili jsme odborníky a máme pro vás odpověď.

Při pořizování bytu zvažujeme hlavně tyto kritéria – lokalitu, z hlediska dostupnosti a občanské vybavenosti a cenu.

Starý byt

Při koupi starého bytu musíte počítat s náklady na rekonstrukci. Byt může mít ale i skryté vady, a tak je dobré před konečným rozhodnutím vzít s sebou na prohlídku také stavebního odborníka. Zabráníte tomu, že za rekonstrukci zaplatíte to samé, jako za pořízení bytu. Nezapomeňte také na to, že nejen byt, ale i celý bytový dům může být problematický díky špinavým chodbám, špatné střeše či zastaralým výtahům. Díky tomu budete muset platit větší částky do fondu oprav. Musíme také zmínit mezilidské vztahy. Můžete najít vysněný byt, rekonstrukce bude za hubičku, ale pak zjistíte, že je se starousedlíky velmi těžké vyjít, což vám zkazí požitek z bydlení na novém místě. Ptejte se na počet větších zvířat v domě, zvyky obyvatel a podívejte se, zda jsou v sousedství hlučné barvy a hospody.

Nový byt

Jeho výhodou je, že je okamžitě připraven k nastěhování, je moderní, podle nejnovějších trendů. Nevýhodou ale bývá, že se vady objeví po roce používání (popraskané zdi, nekvalitní okna, odhlučnění od okolních bytů apod.) Novostavby se objevují v nových ulicích, které vznikají téměř souběžně. V jejich okolích většinou není kvalitní občanská vybavenost a ani dostatečná infrastruktura.

Jaký byt se vyplatí

Předmětem srovnání byly stejně dispozičně řešené byty 1 + kk v Praze, a to jak v blízkosti centra, tak v okrajové městské části. „Právě malometrážní byty, a to ve velikostech 1 + kk, 1 + 1 a 2 + kk, jsou nejčastěji pořizovány jako tzv. startovací byty. Ty se také nejsnáze pronajímají, když se později mladé rodiny rozhodnou pořídit si byt větší,“ uvádí Ing. arch. Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří České republiky (ARK ČR).

V modelových příkladech jsou využita kromě Cenové mapy ARK ČR i data stavebních firem zabývajících se celkovou modernizací bytů. Uvedená porovnání mohou sloužit jako výchozí vodítko při výběru vhodné nemovitosti.

Koupit starý byt, nový nebo rekonstruovat – co je výhodnější?
i (Zdroj: archiv redakce)
Koupit starý byt, nový nebo rekonstruovat – co je výhodnější?
Koupit starý byt, nový nebo rekonstruovat – co je výhodnější?
i (Zdroj: archiv redakce)
Koupit starý byt, nový nebo rekonstruovat – co je výhodnější?

Pokud srovnáme cenu a chtěli bychom se rozhodovat pouze podle ní, je výhodnější koupit starý byt a komplexně ho zrekonstruovat. Novostavba by vyšla přibližně o 150 až 200 tisíc korun dráž. Důležité je však zvážit také stav samotného domu a časový faktor. Do novostavby se můžeme nastěhovat ihned, zatímco u starého bytu musíme nejdříve provést rekonstrukci.“ podotýká Jitka Jechová, tisková mluvčí stavební spořitelny a Ing. arch. Jan Borůvka dodává: „Připlatit si za větší komfort bydlení a zbavit se tak starosti s modernizací upřednostňuje stále více kupujících.“

Vaše příběhy

Kamila S. čtenářka Living.cz
„Když jsme po narození dcerky hledali s manželem nový byt, tak jsem se kromě ceny a místa zaměřovala také na to, aby bylo v okolí vyžití pro malé děti, a tak nějak relativně bezpečno. Hrací parčík s pískovištěm a prolézačkami jsme měli téměř pod okny a později ho obec ještě rozšířila o část pro starší děti. V době, kdy dcerka a později i syn vyrůstali, jsme místo ocenili, ale dnes je dětem 14 a 16 let, na hřiště nechodí a v létě je problém otevřít okno kvůli všudypřítomnému vřískání ???? Vypadá to, že budeme hledat klidnější místo.“

Petr Hájek čtenář Living.cz
„Je to dva roky, co jsem dokončil rekonstrukci téměř vybydleného bytu ve staré cihlové zástavbě. Před tím jsem byl v pronájmu v novostavbě, tak můžu říct, že mám srovnání. Současný byt je tichý, klidný a je vidět, že byl postaven z kvalitních materiálů. Se sousedy se navzájem nerušíme, téměř o nich nevím, a to mají 2 z nich na mém patře malé pejsky. V novostavbě se hluk nesl z jednoho bytu do druhého po železné konstrukci, takže bylo opravdu těžké určit, kde vznikl. Plovoucí podlahy byly špatně odizolované, díky tomu byl slyšet téměř každý krok. I když měl byt skvělý výhled, byl prostorný a světlý, můj zrekonstruovaný je prostě lepší.“

Ať už vybíráte jakýkoliv byt, nebojte se zvolenou lokalitu navštívit několikrát v různých časech, abyste zjistili míru hluku a „tep“ místa. A vždy si položte otázku, zda budete mít stejný názor i za pět let.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru.

Sabrina Harisová
Zdroj: Raiffeisen.cz, vikimedia.org

Publikováno: 20. 7. 2015, Autor: