reklama

Víte, co je to vlastně design?

O 21. století se mluví jako o „století designu“. Na téma design se píší články, vychází různé odborné publikace, tipy a rady. Pojďme se na téma design podívat jiným pohledem v netradičním i tradičním spojením a zajímavými tipy.

Design je duševní činnost a kreativní práce jednotlivce nebo skupiny.

Hlavními atributy dobře promyšleného designu jsou:

  • funkční stránka,
  • estetická stránka,
  • ekonomická stránka,
  • emoční stránka,
  • řešení na míru podle přestav jednotlivce či skupiny lidí.

Design má různé podoby, uveďme si pár ne/tradičních příkladů.

Design a mandala

Mandala znamená kruh nebo dokonce magický kruh. Jde o velice staré obrazce, které se vyskytovaly již v době paleolitu. Původně bylo slovo mandala používáno pouze ve staroindickém obřadním jazyce sanskrtu. Ve 20. století se ale jeho používání rozšířilo díky C. G. Jungovi do celého světa.

V nejširším smyslu jsou mandaly diagramy, které ukazují, jak se chaos stává harmonickou formou, a zde se dostáváme ke spojitosti s designem. V dnešní době se mandaly využívají v aranžmá interiérů, a to například v podobě koberců či obrazů. Vzhledem k tomu, že se mandaly využívají v oboru psychologie a psychoterapie je mandala velmi vhodný doplněk interiéru, jako například u koberečků značky Grund.

Víte, co je to vlastně design?
i (Zdroj: archiv Moniky Třeštíkové)
Víte, co je to vlastně design?

Design a příroda

Aniž bychom si to uvědomovali, tak design najedeme všude kolem nás. Začíná to přírodou. Rozmanitost barev a tvarů, prostorové uspořádání, různost materiálů – tím vším nás příroda inspiruje a učí, jak vytvářet prostředí, ve kterém žijeme.

Víte, co je to vlastně design?
i (Zdroj: archiv Moniky Třeštíkové)
Víte, co je to vlastně design?

Design a emoce

Design nás ovlivňuje i po emoční stránce, a to více, než si uvědomujeme. Existují tajuplná místa, která v nás dovedou vyvolat strach i zvědavost zároveň: Nejraději bychom z takového místa utekli a zároveň nás tam něco drží.

Design a smysly

Design vnímáme všemi smysly, a to:

  • zrakem,
  • hmatem,
  • sluchem,
  • čichem
  • a dokonce i chutí.

Všechny smysly posilují vnímání designu kolem nás.

Například nevidomí lidé vnímají své okolí o to více zbylými smysly. Dokonce byla provedena studie se slepými lidmi, zda vnímají barvy, které nemohou vidět. Designéři vytvořili místnost, která byla v provedení studených barev – stěny vymalovaly světle modrou barvou, na podlahu položili bílou krytinu a také nábytek volili bílý, sedací souprava, jako dominantní prvek interiéru byla bílá.

Slepí lidé vstoupili do místnosti a byli v ní ponechání určitou dobu a poté měli sdělit, jak se cítili. Ve 100 % se všichni zúčastnění shodli, že cítili chlad, a to jak od nohou, tak i na tělo – chyběl jim pocit tepla a energie.

Jóga jako design, sport či životní styl

Design a jógu jsem vybrala úmyslně, jsem „interiérová designérka“ a zároveň se věnuji józe. Na první pohled se může zdát, že tyto dvě oblasti nemají nic společného. Je tomu ale skutečně tak? Pojďme se na to detailněji podívat.

Slovo jóga znamená spojení, sjednocení, rovnováhu a vyváženost. Její praktikování vede k vyvážení emočního a psychického stavu a k dosažení klidu mysli. Jóga také je naukou o těle, mysli, vědomí i duši a svým způsobem životní styl.

Když se zamyslíme nad obsahem tohoto článku, uvidíme spojitost, a to:

  • Příroda =˃ design x jóga – spojitost – inspirace a učení se od přírody.
  • Emoce =˃ design x jóga – spojitost – vyváženost emočního cítění v pozitivním smyslu.
  • Smysly =˃ design x jóga – spojitost – vnímání smysly.

Tak to bylo několik řádek o designu, jak ho cítím. Nyní bych přešla na pár ne/tradičních tipů, které se dají v designu velice dobře prezentovat.

Víte, že?

  • Od mladých začínajících umělců můžete mít krásná originální díla, která budou vytvořená jen pro vás domů. Kdo ví, možná právě tento umělec bude za deset let známý po celém světě a jeho díla se budou pohybovat ve stotisícových částkách. Proč si tedy nedopřát originální design?
  • V Evropě, konkrétně ve Španělsku či Itálii, se opatrně rozebírají ruiny starých domů a cenné kousky, jako je třeba dlažba, se pak dovážejí do ČR? V tomto případě si můžete dopřát část historického, neopakovatelného originálu. Již dříve si lidé z ČR nechávali dovážet krásné kousky z ciziny a stejné to bylo i naopak. Tak se pojďme vypravit do minulosti v pojetí 21. století. Ale pozor toto nabízené zboží není běžně k dostání.
  • Podlahu můžete mít od světového návrháře, jako je Werner Aisslinger, Ben Van Berkel či Karim Rashid. Jimi navržené podlahy, ať již laminátové, dřevěné, či vinylové, prodává u nás třeba Parador.
  • Ve světě je standardem zachraňovat věci ze starých zbouraných domů? Restaurují se nejen stoly, židle či skříně, ale například i vitráže, dveře, vstupní portály, krbové římsy, obklady, dlažby či dřevěné obložení. Následně se z těchto věcí vytvoří nový design, který je účelný, originální a historický cenný zároveň. Také věci najdete například na Blackdogsalvage.com. V ČR se s tímto bohužel, moc nesetkáme, což je škoda. I u nás máme krásné věci, které si zaslouží žít dál a sloužit.

Na závěr bych chtěla poděkovat především přírodě, že má s námi lidmi v poslední době trpělivost, a všem lidem, kteří mají respekt a úctu jak k přírodě, tak i k sobě samým a ostatním a zároveň k práci, kterou vykonávají.

Text připravila Monika Třeštíková z F&M Design

Publikováno: 29. 6. 2017, Autor: