Je pravda, že není trávník jako trávník. Daleko více pozornosti budete asi věnovat okrasnému trávníčku před domem než běžnému užitkovému trávníku na zahradě. Ale ani tady možná nechcete mít uprostřed zelené plochy suchá místa. A pokud se rádi procházíte bosi ranní rosou, určitě vám bude příjemné, když půjdete po huňatém travním koberci. Ptáte se, co proto musíte udělat? Není to žádná věda, jen se vyplatí teď přes léto dodržovat pár zásad.
Pravidelná seč je základ
Nedá se určit interval, jak často trávník sekat – rychlost jeho růstu určuje hlavně počasí. Na jaře a v brzkém létě obvykle více prší, a když přijdou teplé dny, pak roste „jako z vody“. V tom případě musíte vzít sekačku do ruky alespoň jednou týdně. Při častějším sekání nebudete muset tak často vysypávat sběrný koš, a tak vám sekání ve finále zabere méně času.
V srpnu obvykle přicházejí největší vedra a prší málo, to trávník už moc neroste, a tak klidně stačí posekat ho jednou za dva týdny i méně často. Na podzim zase jeho růst ustává, a proto se frekvence sekání snižuje.
Během horkých a suchých dnů je lepší nesekat příliš nízko. S větší listovou plochou lépe přijímá vlhkost ze vzduchu a lépe odolá extrémnímu počasí.
V letních vedrech musíte občas zalít i trávník
Asi se shodneme na tom, že s vodou se nemá zbytečně plýtvat, ale na druhou stranu i tady platí: Všeho s mírou. Mít na zahradě trochu nažloutlý trávník sice není žádná tragédie, ale ani on by neměl dlouho „žíznit“. Takže pokud delší dobu neprší, raději trávník pokropte. Není třeba kropit dlouho, stačí jen svlažit, aby se voda dostala k mělkým kořenům, a činit tak častěji.
Byla by totiž docela škoda, kdyby nechat trávník hnědnout. Pak už byste ho dostávali zpátky „do formy“ dost obtížně.
Bez hnojení to nejde
Zelený a hustý trávník potřebuje pravidelnou dávku živin. Jak často budete hnojit, záleží na zvoleném hnojivu – v případě krátkodobých je vhodné přistoupit k aplikaci až 7x za sezonu. Krátkodobá hnojiva v suché formě použijte před deštěm, který je rychle rozpustí a přinese živiny ke kořenům. V případě hnojiv s postupným uvolňováním stačí aplikace 2–3x za sezonu.
Trávníková hnojiva obsahují pět základních prvků – dusík, fosfor, draslík, hořčík, vápník a síru. Na jaře by měla hnojiva obsahovat více dusíku, který má vliv na podporu růstu a regeneraci. Na podzim hnojte přípravky s vyšším podílem draslíku, který zvyšuje odolnost vůči chorobám, ale také vůči suchu nebo zimnímu vymrzání.
Hnojení může mít vliv třeba i na výskyt mechu v trávníku – špatně udržovaný, málo provzdušňovaný a nehnojený trávník bude hůře odolávat extrémům počasí či prorůstání mechu. Pro jeho likvidaci můžete zvolit přípravky, které trávníku dodají živiny, ale současně ničí mech.
Nechte trávník nadechnout
Nevíte, co to znamená? Jedná se o provzdušnění, které by se mělo provádět dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Pomocí jeho ostrých nožů a drapáků vertikutátoru vyřežete zmechovatělé a zplstnatělé částečky trávníku. Stejně důležité je důkladně uvolněnou plsť vyhrabat.
Travní plocha se tak očistí od mechu, stařiny, cizopasných hub a rozkládajících se zbytků rostlin, které by rašící trávu dusily a znesnadňovaly její růst. Spolu s tím se travní kořínky jemně naříznou, a tím se nastartuje rozrůstání trávníku. Díky provzdušnění se ke kořínkům dostanou snadněji živiny, světlo, voda i vzduch a trávník může lépe prospívat. Vertikutace navíc funguje i jako prevence před vznikem houbovitých chorob a mechu v trávníku.
Bezprostředně po provzdušnění sice nebude trávník vypadat moc hezky, ale velmi rychle se zapojí a zhoustne. Bez tohoto zdánlivě drastického zásahu nebude váš trávník ani při nejlepší péči a prohnojování kvalitní tak, jak jej známe z anglických filmů.
Text: Ivan Kukalová
Publikováno: 15. 6. 2017, Autor: