Při plánování svítidel na zahradu nebo terasu byste měli vybírat taková, která ladí nejen s domem, ale i se zbytkem zahrady. Z toho plyne, že například lampy v gregoriánském stylu patří na balkony gregoriánských budov, zatímco na moderních terasách by vypadaly hodně nepatřičně až absurdně.
Důležité je osvětlení domovních vchodů a zahradních cest
Funkční osvětlení je nedílnou součástí každé zahrady. Díky němu se bez problémů můžete pohybovat po zahradě i za tmy. Je třeba ho umístit nejen ke vstupním dveřím do domu, ale i k vjezdu do garáže, nad schody, podél cestiček i k bazénu nebo na terasu či do pergoly.
Pro tyto účely volte spíše svítidla jednodušší, která nemusíte dávat jen na zem, ale můžete je umísťovat i do výšky, například na domovní zeď. Na schody lze použít světlo zapuštěné do stoupací plochy schodu nebo po straně schodiště.
Jelikož tato světla mají často i bezpečnostní úlohu, můžete na určitých místech (například okolo domu) nainstalovat svítidla citlivá na pohyb, které se rozsvítí vždy, když pod nimi někdo za tmy projde. Nezapomínejte však na to, že se aktivují i v případě, když kolem nich přeletí pták či před nimi přeběhne kočka.
Vytvořte tajemnou atmosféru
Pomocí dekorativního osvětlení můžete zcela proměnit noční zahradu tím, že zvýrazníte některé prvky a vhodným rozmístěním svítidel docílíte tajemných až dramatických efektů. Pravidlem je, že rostliny a další objekty nasvěcujte zásadně zdola, což umožňuje zcela odlišný pohled. Díváte se totiž na ně většinou ve dne, a to na ně dopadá světlo seshora.
Proto se také někteří zahradní architekti inspirovali pravidly při nasvěcování divadelních scén a tyto techniky využívají při navrhování speciálních světelných efektů v zahradách.
K nočnímu osvětlení se nehodí přílišná barevnost
Co se týká barev, je vhodné se držet relativně přísných omezení. Jedním z úkolů nočního osvětlení zahrady je totiž potřeba zvýraznit přirozené barvy krajiny a zároveň ji nenarušovat příliš „originálními“ efekty. Ideální jsou barvy bílá a modrá. V nabídce obchodů sice najdete daleko pestřejší barevnou škálu, ale většina z nich bohužel ve finále vytváří nepřirozené a zkreslené efekty. Mezi nejhorší volby v tomto případě patří zelená, červená a oranžová.
Krásné je osvětlení pod vodou
Také podvodní osvětlení bývá velmi efektní. Opět ale platí pravidlo, že by mělo být co nejjednodušší. Vyhněte se světlům, která plují na hladině nebo rotují. Z nich byste za chvíli dostali leda migrénu, ale žádné velké relaxace byste se rozhodně nedočkali.
Voda v osvětleném jezírku nebo bazénu by měla být průzračně čistá a světlo v ní by mělo být pokud možno umístěno tak, aby osvětlovalo nějaký prvek, například základnu fontány nebo sochu. Bazény, jak jsme se už zmínili, je samozřejmě vhodné nasvěcovat také zvenku.
Text: Ivana Kukalová
Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: