Ručně ohýbaný dřevěný nábytek české firmy TON zná určitě každý. Slavné thonetky se vyrábějí už 155 let a firma jich za tu dobu prodala po celém světě na 80 milionů kusů. Za hranice míří čtyři pětiny výroby, na thonetkách sedávají třeba v Japonsku, Severní Americe, Skandinávii i Austrálii. Kromě prodejních úspěchů navíc slavný nábytek posbíral tolik cen, že by to vydalo na samostatný článek.
Výrobu ručně ohýbaného dřevěného nábytku rozjeli v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku už v roce 1861 a dnes je jejich továrna nejstarší svého druhu na světě.
Čím byl Baťa pro Zlín, tím byla rodina Thonetů pro Bystřici. Nejenže dala práci tisícům lidí, ale zřídila tu i odborné školy pro zpracování dřeva, mateřské školy, tovární kapelu, podpořila výstavbu železnice, postavila domy pro dělníky a dokonce i kasino.
Promyšlená organizace práce
Firmu založil Michael Thonet a od počátku se mu dařilo. Po pouhých deseti letech už vyráběla továrna 300 tisíc kusů ohýbaného nábytku ročně, v roce 1912 to bylo 445 tisíc kusů. Vše umožňovala promyšlená organizace práce, kdy se každý dělník specializoval pouze na jednu činnost. Unikátní technologie umožnily prodávat židle levněji a díky tomu se brzy prodávaly po celém světě.
Továrna v Bystřici využívala i toho, že místo bylo obklopeno bukovými lesy, z nichž měla firma jednak dostatek materiálu pro výrobní proces a navíc šetřila za transport dřeva či další pracovní sílu.
Během druhé světové války řídil bystřickou fabriku říšský protektor, po válce byla znárodněna a proměnila se v národní podnik THONET. V roce 1953 byla přejmenována na TON, což je zkratka z „továrny ohýbaného nábytku“.
V devadesátých letech se firma snažila navázat na slavnou tradici zakladatele firmy Michaela Thoneta. V roce 2013 ale přišla o ochrannou známku nesoucí jeho jméno. Značka Thonet tak nyní patří stejnojmenné nábytkářské a designérské společnosti z německého Frankenbergu.
Spolupráce s designéry a architekty
V současnosti tak firma funguje pod hlavičkou TON. Sází na prověřené výrobní procesy staré více než 155 let a propojují je se současným designem. Spojuje technologie se svým typickým rukopisem a současnými požadavky na vzhled i funkčnost produktů.
Výrobu slavného nábytku můžete vidět na vlastní oči – od září do června je továrna otevřená pro veřejnost, která si může při komentovaných prohlídkách projít výrobní prostory i vilu Thonetů a podívat se rovněž na ukázku současných produktů.
TON v různých koutech světa
Na značku TON narazíte i na místech, kde byste to možná ani nečekali. Třeba v útulné kavárně Electra House v australském Adelaide mají křesílka z řady TRAM. V řeckých Aténách zase využil nábytek TON designér Minas Kosmidis při navrhování interiéru zajímavého bistra La Maison du Grec.
Subtilní, ručně ohýbané židle č. 18 a model Ironica z kolekce TON v bílé barvě zase doplňují prostředí asijské restaurace Benajmin´s Kitchen v Alphingtonu na předměstí australského Melbourne, pod jejímž interiérem je podepsán designér Aaron Wong. Tady vše ladili tak, aby to vyvolalo pocit, že jste se objevili v Hemingwayově románu Stařec a moře.
Text: Alice Kavková
Foto: Archiv firmy TON
Publikováno: 17. 5. 2017, Autor: