reklama

Jak na 5 problémů s bydlením

Domov si děláme každý po svém, problémy ale máme všichni stejné. Nepoctiví řemeslníci se nevyhýbají malým bytům ani velkým domům a problémy se sousedy vás můžou potkat ve městě i na vesnici. Přinášíme vám řešení pět nejčastějších problémů s bydlením.

i (Zdroj: AXA)
Jak na 5 problémů s bydlením

1. Vše začíná u smlouvy

Taky občas podepíšete něco, co jste jen prolétli očima nebo čemu rozumíte tak na 90%? Pozor, taková pohodlnost vám může lehce udělat ze života peklo. Například chybějící pasáž o „bezvadnosti“ nemovitosti v kupní smlouvě na byt může znamenat, že je na něj uvalena exekuce nebo zástavní právo.

Když takovou smlouvu podepíšete, můžete o svůj nový domov velmi snadno přijít. Jak se takovým průšvihům vyhnout? Jednoduše, nechte si smlouvu zkontrolovat právníkem, například ze služby Právník po ruce. Ten vám v ní zaznačí sporná místa a navrhne, co odstranit nebo naopak doplnit.

2. Spory se sousedy

Definice sousedského sporu je omezena pouze lidskou vynalézavostí. Nemusí jít zdaleka jen o hluk po desáté večer. Pokud máte „štěstí“, může vám soused ze zlomyslnosti například blokovat příjezdovou cestu k domu, túrovat každé ráno v pět motorku pod okny nebo nechávat nepořádek na patře v paneláku, kde bydlíte.

U sousedských sporů často pomůže obyčejná lidská domluva. Pokud selže, můžete se obrátit na množství institucí, v případě nadměrného hluku např. na místní hygienickou stanici, při problémech se zvířaty zase na veterinární správu. Komplikovanější spory můžete řešit na obecním úřadě nebo policii. Ale připravte se na to, že situace pak může mít dohru u soudu.

3. Nekvalitní rekonstrukce

Reklamovat rekonstrukci musíte opravdu důkladně. Základem je opět dobrá smlouva, která bude na komplikace myslet předem. Šikovný právník vám ji sestaví přímo na míru. Dále podrobný reklamační protokol s přesným popisem vady, datem, způsobem vyřízení reklamace a podpisem.

Na rekonstrukci se sice vztahuje ze zákona osmnáctiměsíční záruční lhůta, některé firmy se však nápravě škody budou bránit do posledního dechu. V takovém případě budete nejspíš potřebovat soudního znalce, na jehož posudek se budete moci odvolat u soudu. Toho dnes sehnat není problém, zajistí vám ho například služba Právník po ruce.

4. Spory o kauci

Stěhujete se za prací nebo hledáte větší byt pro založení rodiny? Tak to vás čeká stěhování z toho současného. Vše oznámíte majiteli, dohodnete se na termínu opuštění a po vystěhování čekáte na to, až vám vrátí kauci. Ale peníze stále nepřichází. Když majitele urgujete, odvětí, že vám peníze nevrátí. Proč? Pokrývají podle něj věci jako „úklid“ bytu nebo „vrácení do původního stavu“.

Takové situace jsou běžnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Majitel vám může tvrdit, že jste poškodili vybavení nebo byt znehodnotili a kauce pokrývá právě tyto náklady. Pokud se s ním nedaří dohodnout, zbývá většinou jen soud. Jako prevenci byste měli vždy k nájemní smlouvě požadovat předávací protokol na veškeré vybavení bytu, kde bude přesně uveden soupis výbavy a její stav.

5. Krádež domu za 30 minut

Že lze ukrást peněženku, kabelku nebo auto, ví každý. Jak se ale krade dům? Jednoduše – přes katastr. Stačí, aby podvodník zfalšoval vaše doklady, podpis a pár razítek a najednou vám můžou po domě chodit cizí lidé. Celý podvod přitom nezabere dlouho, když narazíte na organizovanou skupinu s dobrým padělatelem, může být přepis na katastru vyřízený do půl hodiny.

Jediným způsobem obrany je kontrolovat pravidelně katastr, nebo si na to někoho najmout. Takovou službu poskytuje například Právník po ruce společnosti AXA Assistance. Stačí si ji za pár stovek měsíčně předplatit a nechat starosti s katastrem a dalšími právními problémy na profesionálech.

Komerční prezentace

Publikováno: 20. 3. 2017, Autor: