Ceny nemovitostí stále rostou, ať se jedná o domy, byty, či pozemky. Jednou z možností, jak koupit byt i hluboko pod tržní cenou, jsou internetové aukce. Nedraží se tam jen nemovitosti majitelů v exekuci, ale i nemovitosti, jejichž vlastníci hledají nejvyšší možnou nabídku a chtějí rychle prodat.
Dražby máme většinou spojené s exekucemi, kdy se majitel dostane do finanční tísně, není dále schopen splácet úvěry a je na něho uvalena exekuce. Vlastní-li nemovitost, velmi často se právě ona stává předmětem dražby. Vyvolávací cena obvykle začíná na třetině tržní ceny nemovitosti, a tak to může být atraktivní možnost pořídit byt či dům celkem levně.
Konají ale i dobrovolné aukce, kterou iniciuje vlastník nemovitosti. Důvodem může být například snaha prodat nemovitost za větší sumu, než deklaruje znalecký posudek.
Jaké jsou záludnosti?
Výhodné nákupy obvykle mívají svá ale… A v případě internetových dražeb je to podobné. Záludností mohou být například nekompletní informace o nemovitosti. Některé nedostatky můžete odhalit až při osobní prohlídce, proto je nepodceňujte. Dále si zjistěte, zda se na nemovitost nevztahují nějaké závazky a získané dokumenty konzultujte s advokátem.
Nicméně ve dražební vyhlášce najdete vždy to nejdůležitější – od popisu nemovitosti a fotografií až po termíny, kdy je možné přijít si nemovitost prohlédnout. Měla by obsahovat informace o všech závazcích nemovitosti a o tom, jestli po úspěšné dražbě zanikají. Ve vyhlášce se také dozvíte minimální výši příhozu a výši dražební jistoty, která podmiňuje účast v dražbě.
Výhody internetových aukcí
Obrovským plusem je jejich transparentnost. Dále i možnost koupit velmi výhodně. Nemovitosti si můžete prohlédnout během prohlídek – obvykle bývají jeden až dva přesně dané termíny, během kterých je můžete navštívit. Musíte se přizpůsobit, ale celou záležitost to velmi urychluje.
Pro někoho může být lákavá jejich anonymita, díky tomu, že se nezúčastníte osobně, můžete se oprostit od emocí a přistupovat ke koupi s chladnou hlavou. A přihazovat můžete, i když jste zrovna někde v zahraničí.
Můžete pořídit i úplně nový byt
Není výjimkou, že v dražbách narazíte na nemovitost, kterou nabízí přímo developer. Ti je vyhledávají v převážně případech startovních projektů či posledních nabídek, které ještě nenašly majitele.
Je to pro ně výhodná cesta, neboť dražební řízení je rychlé a často získají mnohem lepší nabídku, než v případě přímého prodeje. Vyvolávací cena může být sice na začátku atraktivní, ale postupná licitace o ji může výrazně převýšit.
Jak financovat nemovitost získanou v dražbě?
- Je fakt, že dražby nejsou určené pro lidi, kteří nemají dostatek vlastních prostředků. Úvěr je sice možné získat, ale pouze na omezenou částku. „Dopředu neznáte přesnou pořizovací cenu, a pokud se nemovitost do aukce dostala pro nesplácení úvěru dlužníkem, nemůže ji banka vzít do zástavy pro zajištění úvěru. Můžete si však vzít nezajištěný úvěr až do 700 tisíc korun a zbytek dát ze svých úspor. Tato situace je reálná především v oblastech, kde se ceny nemovitostí pohybují níže,“ upřesňuje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.
- Účast dražby je podmíněna zálohou, tzv. dražební jistotou. Pokud nebudete při dražbě úspěšní, zálohová částka se vám plně vrátí. V opačném případě se odečítá z vydražené ceny nemovitosti. Musíte ale vše uhradit v termínu, jinak o částku přijdete.
- Pamatujte na povinnost úhrady daně z nabytí nemovitosti, a to ve výši 4 % z kupní ceny. Částka se do dražby nezapočítává.
- Pozor na tzv. předražek. Může se stát, že i po skončení aukce navrhne někdo výrazně vyšší cenu. Když zaplatí částku vyšší alespoň o 25 %, soud vás o této skutečnosti informuje a nabídne vám možnost částku dorovnat. Pokud odmítnete, nemovitost získává předražitel.
Informace o dražbách jsou veřejně dostupné v dražebním věstníku nebo na portálech dražebních firem, jako jsou například portalaukci.cz, portaldrazeb.cz, centralniadresa.cz.
Z dostupných zdrojů vypracovala redakce
Publikováno: 6. 3. 2017, Autor: