reklama

Vybíráme okna aneb Čím se řídit při jejich nákupu?

Vybírat okna není jednoduché. Zvlášť vyznat se ve všech zkratkách, které označují jednotlivé okenní parametry, je pro většinu z nás nadlidský výkon. Při tom okno rozhoduje o tepelné pohodě v interiéru jak v létě, tak i v zimě. Nehledě na to, že mohou zásadně ovlivnit i náklady na topení. O co se tedy při výběru oken budeme zajímat?

i (Zdroj: Schüco)
Vybíráme okna aneb Čím se řídit při jejich nákupu?

Pokud stavíte či rekonstruujete dům a přemýšlíte, jaká okna do nového domova zvolit, vždy si zkontrolujte následujících sedm kritérií. Jsou totiž nejdůležitější. Pokud jim budete věnovat pozornost, koupíte okna, která v která v místnosti udrží teplo, propustí více slunečního světla a zamezí nepříjemnostem typu zatékání či rosení na skle.

Na co dávat pozor?

  1. Prostup tepla celým oknem
  2. Prostup tepla rámy okna
  3. Prostup tepla sklem
  4. Parametry distančního rámečku mezi skly
  5. Odolnost proti zatékání
  6. Schopnost tlumit hluk
  7. Prostup světla oknem

Kritérium 1: Prostup tepla celým oknem

Nehezký technicistní název – součinitel prostupu tepla celým oknem – označovaný jako Uw (w = window), je tím nejdůležitějším, po čem se musíte pídit.

Uw popisuje ztrátu tepla oknem zevnitř směrem ven, měřenou ve wattech na čtvereční metr a kelvin [W/(m2K)]. „Obecně platí, že čím nižší je tento součinitel prostupu tepla, tím větší je izolační účinek okna a tím i úspora energie,“ říká odborník na okna a okenní profily Jindřich Kalda, hlavní technik společnosti VEKA.

Při porovnávání nabídky oken tedy stačí porovnat hodnotu Uw a zjistit, které okno propouští více tepla. Tedy okno s Uw = 0,8 je lepší než okno s Uw = 0,9 atd.

Kritérium 2: Prostup tepla rámy okna

Teplo proniká ven i rámy a tento prostup tepla je určován hodnotou Uf (f = frame). Samostatně tato hodnota nemá vypovídající schopnost o vlastnostech celého okna, ovšem má vliv například na kondenzaci vodní páry. Obecně platí, že čím nižší hodnota prostupu tepla rámy, tím vyšší je odolnost proti kondenzaci vodní páry na povrchu profilu.

Kritériu 3: Prostup tepla sklem

Součinitel prostupu tepla sklem je označován zkratkou Ug a říká, jakou tepelně-izolační schopnost má použité sklo (dvojsklo, trojsklo, čtyřsklo atd.)

Vybíráme okna aneb Čím se řídit při jejich nákupu?
Vybíráme okna aneb Čím se řídit při jejich nákupu? (Zdroj: Living)
Vybíráme okna aneb Čím se řídit při jejich nákupu?
Vybíráme okna aneb Čím se řídit při jejich nákupu? (Zdroj: Living)
Vybíráme okna aneb Čím se řídit při jejich nákupu?
Vybíráme okna aneb Čím se řídit při jejich nákupu? (Zdroj: Living)
Vybíráme okna aneb Čím se řídit při jejich nákupu?
Vybíráme okna aneb Čím se řídit při jejich nákupu? (Zdroj: Living)

Kritérium 4: Parametry distančního rámečku mezi skly

Distanční rámeček je profil, který udržuje stejnou vzdálenost mezi jednotlivými tabulemi u izolačních skel. Ten je v tomto případě tepelným mostem. Dnes se používají dle zvoleného materiálu celkem tři typy distančních rámečků – hliníkový, nerezový a plastový.

Hodnota ψ [W/mK] udává množství tepelné energie, která uniká vlivem rámečku na okrajích skla, ke kterému jsou přilepena dvě skla tvořící dvojsklo. Opět platí čím nižší hodnota, tím lepší. Tento parametr má zásadní dopad na teplotu povrchu skla v oblasti distančního rámečku. „Ovlivňuje, zda na skle v oblasti rozhraní skla a zasklívací lišty bude docházet k rosení, tedy srážení vodní páry,“ říká Kalda.

Kritérium 5: Odolnost prosti zatékání

Schopnost okna odolat současnému působení větru a deště – odborně řečeno „hnaného deště“ – je při výběru okna rovněž důležité zohlednit. Tato schopnost je obvykle označována kódy 7A, 8A, 9A a dále písmenem E. Platí čím vyšší kód, tím vyšší odolnost.

Kritérium 6: Schopnost tlumit hluk

Míru izolace okna proti hluku určuje index vzduchové neprůzvučnosti – Rw [dB]. Tady hledejte co nejvyšší číslo, tedy čím vyšší je hodnota, tím více okno proti hluku izoluje. Standardní hodnota pro plastová okna je Rw = 32[dB].

Kritérium 7: Prostup světla oknem

Okno je domu oko, a tak by vás měly zajímat nejen tepelně izolační vlastnosti, ale také to, kolik světla okno propustí dovnitř. O tom informuje parametr „g“, který je koeficientem propustnosti celkové energie slunečního záření a udává se v %. Skládá se z přímé transmise energie a sekundárního výdeje tepla směrem dovnitř, který vzniká vstřebáním slunečních paprsků na prosklené ploše. „Čím větší je hodnota koeficientu g, tím větší je pasivní solární zisk energie, a tudíž do interiéru proniká více světla,“ potvrzuje Kalda.

Vlastnosti oken můžeme zlepšit i dalšími přídavnými funkcemi – mohou to být chytré technologie, které umožní automatické větrání  či stínění, ale také  různé stínící systémy, které pomohou snížit průnik tepla či chladu.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Publikováno: 7. 2. 2017, Autor: